Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

2019 FUAR MARATONUNA İKİ DURAK DAHA EKLENDİ

MAKINE İHRACATÇILARI BİRLİĞİNİN (MAİB) YURT DIŞI TANITIM FAALIYETLERI KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTIRDIĞI FUAR KATILIMLARI 2019’DA DA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK. BU KAPSAMDA BIRÇOK FUAR KATILIMI IÇIN AYLAR ÖNCESINDEN ÇALIŞMALARA BAŞLAYAN MAİB, YENI FUAR KATILIMLARI IÇIN GIRIŞIMLERINI DE SÜRDÜRÜYOR. BU KAPSAMDA MAİB’IN 2019 YILI PROGRAMINA EKLENEN SON IKI FUAR ISE INNOPROM VE BICES FUARLARI OLDU.

Makine İhracatçıları Birliğinin milli katılım organizasyonunu üstlendiği INNOPROM fuarı, 8-11 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın Ekaterinburg kentinde gerçekleştirilecek. Bu yıl Türkiye’nin partner ülke olarak katılacağı fuarın resmi açılışını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması planlanırken, 10’uncu kez düzenlenecek olan fuara 20 ülkeden 600 firmanın katılması ve 50 binden fazla profesyonel iş insanının fuarı ziyaret etmesi bekleniyor.

Rusya’nın en önemli sanayi fuarı olarak gösterilen INNOPROM fuarına Türkiye’nin partner ülke olarak katılımı ve MAİB’in milli katılım organizasyonuna ilişkin protokoller geçtiğimiz yıl sonunda imzalanmış ve Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Aleksey Gruzdev, Türkiye ile yapılacak olan fuar için birçok Türk firmasının fuara katılımını beklediklerini, yoğun katılım ihtimaline karşı oluşabilecek aksaklıklara karşı Türkiye ile birlikte koordineli çalışacaklarını söylemişti. Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ise INNOPROM fuarının resmi İnternet sitesine verdiği açıklamada, “Bu fuarda ülkelerimiz arasında bilimsel, teknik ve endüstriyel işbirliğinin potansiyeline vurgu yapılacak” değerlendirmesinde bulunmuştu.

4-7 Eylül tarihlerinde Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek BICES fuarı ise iş, inşaat ve yapı makineleri ile maden makineleri sektörlerini kapsayan dünyanın en önemli fuar organizasyonları arasında gösteriliyor.

BICES fuarına yönelik milli katılım organizasyonu çalışmalarına MAİB tarafından başlanılırken, dünyanın en büyük iş ve istif makinesi pazarı olan Çin son yıllarda kayda değer iş ve istif makineleri ithalat oranlarıyla da dikkat çekiyor. Bu durum ise Türk üreticiler için önemli bir pazar edinme ve ihracat yapma imkânı doğuruyor. İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 15’incisi düzenlenecek olan BICES fuarı, Çin’in kendi iç pazarına tamamıyla hitap eden bir organizasyon olmasının yanı sıra küresel ölçekte tanınmış birçok iş makinesi üreticisinin katılımına da ev sahipliği yapacak. Dolayısıyla Çinli satın almacıların ve müteahhitlerin yoğun ilgi gösterdiği BICES fuarının, Çin pazarına giriş yapıp yer edinmek isteyen Türk üreticileri için katılımı en uygun organizasyon olarak değerlendirildiğini de söyleyebiliriz.

INNOPROM ve BICES fuarlarına milli katılım kapsamında katılacak olan firmalar, Ticaret Bakanlığı tarafından, 2017/4 sayılı karar kapsamında, yurt dışı milli fuar katılımlarına sağlanan teşviklerden yararlanabilecek. Ayrıca INNOPROM fuarı “Prestijli Fuarlar” listesinde yer aldığı için teşvik başvuruları da bu kapsamda değerlendirilecek.