Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2018 SAYI: 120

33 Su Altı Robotları YTÜde Yarıştı

Makine İhracatçıları Birliğinin sponsor olduğu 2018 Türkiye Üçüncü Uzaktan Kumandalı Sualtı Robotları Yarışması, 28-29 Nisan tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesinde düzenlendi.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) alt kolu olan Kaliforniya merkezli “İleri Teknolojili Denizcilik Eğitimi” (Marine Advanced Technologies Education-MATE) tarafından 2002 yılında organize edilmeye başlanan Uzaktan Kumandalı Sualtı Robotları Yarışmasının (MATE ROV) bölgesel ayağı, bu yıl üçüncü kez 28- 29 Nisan tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Makine İhracatçıları Birliği’nin de sponsor olarak desteklediği ve mekatronik tasarım, teknik dokümantasyon, takım sunumu ve sualtı görevlerden oluşan etkinlikte, “Araştırmacı” kategorisinin birinciliğini İstanbul Teknik Üniversitesi ROV Takımı elde etti. Aynı kategorinin ikinciliğini İstanbul Gedik Üniversitesi, üçüncülüğünü ise Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ takımı kazandı. Yarışmanın lise kategorisi olan “Düzenleyici” kategorisinin birincisi ALEV Lisesi Robotik Kulübü olurken, ilkokul kategorisi olan “İzci” kategorisinde de EngTechs/Tamer Özyurt Kudüs takımı birinciliği elde etti.

Yarışmanın birincisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi takımı, 21-23 Haziran tarihlerinde ABDnin Pasifik Okyanusu kıyısında, Washington eyaletinde düzenlenecek olan uluslararası MATE ROV 2018 yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

BU YILKİ TEMA SU ALTI ARKEOLOJİSİ, SİSMOLOJİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ

Uluslararası MATE ROV yarışmasına her yıl 70’ten fazla takım ve 500’den fazla yarışmacı katılıyor. Yarışmaya katılan ekipler fizik, matematik, elektronik ve mühendislik becerilerini deniz ortamında uygulamalı olarak gösterirken, her yıl farklı bir tema çerçevesinde belirlenen görevleri en iyi şekilde yerine getiren takımların zorlu bir rekabete girdiği etkinlikte, uzaktan kumandalı su altı araçları (Remotely Operated Vehicle-ROV) birbiriyle yarışıyor. Bu araçlar özellikle su altı araştırmaları, insanların ulaşmasının mümkün olmadığı ve gerçekleştirmesi zor görevler için aramakurtarma gibi su görevlerinde de kullanılabilmeleriyle öne çıkarken, ROVlar; açık deniz platformları, su altı boru hatları, habitat taraması gibi birçok su altı görevini su üzerinden yüksek çözünürlüklü kameralar ve robot kollar sayesinde tek operatör kumandası üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu yılki yarışmada, katılımcı ekipler, Pasifik Okyanusunda hazırlanacak özel bir tuzlu ve tatlı su alanlarında, bölgenin sosyokültürel ve jeolojik altyapısıyla uyumlu olarak, sualtı arkeolojisi, sismoloji ve yenilenebilir enerji alt başlıklarındaki görevleri yerine getirmeye çalışacak.