Skip to content

GÜNDEM

OCAK 2018 SAYI: 116

54 Ödülün 17’si MAİB Üyelerinin

Millet Kongre Merkezi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen “Ankara Sanayi Odası 54. Yıl Ödül Töreni”nde 54 başarı ödülü sahiplerini buldu. “İhracat”, “Kurumlar ve Gelir Vergisi”, “Ar-Ge Merkezi ve Patent”, “Yaratılan Katma Değer” ve “İstihdam Özel Ödülü” olmak üzere beş kategorideki ödülleri 35 firma paylaştı. MAİB üyesi dokuz firma da toplam 17 ödüle layık görüldü.

Odül töreninin açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin belirlenen ekonomik hedeflere ulaşması için orta teknoloji tuzağından sıyrılarak yüksek teknolojiye sıçraması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de bu sıçramaya öncülük edebilecek en önemli il Ankara’dır. Ankara’nın ileri teknoloji üssü olarak ilan edilmesi ve kamusal politikaların buna göre hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İleri teknolojili patent-faydalı model başvurularının yüzde 14’ünün Ankara’da gerçekleştiği, Ar-Ge yapan üreticilerin yüzde 15’inin, yüksek teknoloji üretiminin yüzde 20’sinin, Ar-Ge mühendislerinin yüzde 28’inin Ankara’da bulunduğu bilgisini de paylaşan Özdebir, “İleri teknoloji yatırımlarının yüzde 30’una Ankara ev sahipliği yapıyor. Ankara’nın bu potansiyelinin kullanılması, harekete geçirilmesi gerekiyor. Bu yüzden Ankara’nın ileri teknoloji üssü olarak ilan edilmesi yalnızca Ankara için değil tüm Türkiye açısından önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE PATENT SAYISINI ARTIRMALI”

Türkiye ekonomisinin geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1’lik büyüme performansı yakaladığını, imalat sanayisinin yüzde 15’e yakın büyüdüğünü anımsatan Özdebir, bu başarının sırrının yenilikçi bir ekonomi yönetimi olduğunu söyledi. Özdebir, dünyada her şeyin değiştiğini, kuralların yeni baştan yazıldığını da vurguladığı konuşmasında, değişimin bu kadar hızlı olduğu bir ortamda oda başkanlarının da gündemi yakalamaları ve yenilikçi olmaları gerektiğinin altını çizdi. Nurettin Özdebir, teknolojinin tüm Türkiye’ye yayılmasını sağlayacak en önemli aracın ise imalat sanayisi olduğunu vurguladığı konuşmasında, ödüle layık görülen firmalar arasında patent alan şirketlerin de bulunduğunu anımsattı ve “Türkiye’nin patent sayısının artırılması gerekiyor. Burada hem firmalarımıza, hem kamuya hem de üniversitelerimize düşen çok büyük görevler var. Bunu artırmak için hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

“ANKARA ARTIK BİR SANAYİ KENTİDİR”

Törende bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise 2002 yılında 33,7 milyar dolar olan imalat sanayisi ihracatının geçtiğimiz yıl dört kattan fazla artarak 147,2 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Önümüzdeki dönem, 2023 hedeflerimize doğru hızla yürüdüğümüz bir dönem olacak” dedi. İş hacimleri, yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarıyla Ankara’ya, bölgeye ve ülke ekonomisine güç katan iş insanlarını da tebrik eden Tüfenkci, Türkiye’nin ve Ankara’nın iktisadi hayattaki başarısının öncelikle iş insanlarının başarısı olduğuna işaret etti. Tüfenkci, Ankara’nın memur, ticaret, tarım kenti kimliğinden sıyrılarak, yeni açılan organize sanayi bölgeleri, fabrikaları ve işletmeleriyle değer, hizmet ve istihdam üreten bir sanayi kenti kimliğine büründüğünü dile getirdi.

“ANKARA, SAVUNMA SANAYİSİ İLE FARK YARATIYOR”

Törende iş dünyasına hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Ankara’nın sadece idari başkent olmadığını, aynı zamanda sanayi ve ticaretin de merkez şehirlerinden biri olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın sonradan başkent ilan edilmiş şehirler gibi sadece bürokratik kuruluşlar ve onların destek unsurlarından ibaret olmadığını, en başından itibaren, sanayide, ticarette, tarımda, eğitimde, kültür ve sanatta iddialı bir şehir olduğunu ispat ettiğini belirtirken, Ankara il sınırları içinde faaliyet gösteren 13 organize sanayi bölgesinin, üretimin her alanında, özellikle savunma sanayisinde Türkiye’ye ve dünyaya hizmet verdiğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir tarafından 54 ödül sahiplerine verildi.

54 ÖDÜLÜN 17’Sİ MAİB ÜYELERİNİN OLDU

ASO 54. Yıl Ödül Töreni’nde beş kategoride verilen toplam 54 ödülün 17’si MAİB üyesi dokuz firmanın oldu. “İhracat Ödülü” kategorisinde Türk Traktör, MAN Türkiye, Ortadoğu Rulman, Yiğit Akü, HİDROMEK, Mikropor ve Erkunt Sanayi ödül alırken, “Kurumlar Vergisi Ödülü” kategorisinde Türk Traktör, Ortadoğu Rulman ve MAN Türkiye; “Patent Ödülü” kategorisinde Türk Traktör ve MAN Türkiye; “Ar-Ge Merkezi Ödülü” kategorisinde KSB Pompa ve Pi Makina; “Yaratılan Katma Değer Ödülü” kategorisinde ise Türk Traktör, MAN Türkiye ve HİDROMEK ödüle layık görüldü.