Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2018 SAYI: 127

60 BİN SEKTÖR PROFESYONELİ PLAST EURASIA’DA BULUŞTU

DÜNYANIN İKİNCİ, AVRASYA’NIN EN BÜYÜK PLASTİK İHTİSAS FUARI OLAN PLAST EURASIA İSTANBUL, 44 ÜLKEDEN 1094 FİRMA VE FİRMA TEMSİLCİLİĞİNİ 60 BİNİ AŞKIN SEKTÖR PROFESYONELİ İLE BİR ARAYA GETİRDİ.

Nüfus artışına paralel olarak insan yaşamının iyileştirilmesi, doğal kaynakların korunması ve gelecek nesiller için çevrenin muhafaza edilmesine yardımcı olan plastik endüstrisinin tüm süreçleri ile tanıtıldığı Plast Eurasia İstanbul 28. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 5-8 Aralık tarihlerinde TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlendi. PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) iş birliğinde gerçekleştirilen ve 2017 yılındaki Plast Eurasia Fuarına göre yüzde 6,9 büyüyerek 10 salonda devam eden etkinlikte plastik makineleri, kimyasallar, ham maddeler, makine yan ve ara sanayi, ısı ve kontrol cihazları, kalıp, hidrolik ve pnömatik, geri dönüşüm alanlarında en son teknolojiler ve yenilikler sergilendi. Fuarda 44 ülkeden 1094 firma ve firma temsilciliği yer alırken, Çin, Hindistan, İran ve Tayvan milli katılım gerçekleştirdi.

Dört gün boyunca 100’den fazla ülkeden gelerek Plast Eurasia’yı takip eden 60 bini aşkın sektör profesyoneli plastik işleyiciler ve ürün imalatçılarının trend odaklı son kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik geniş kapsamlı çözümlerini inceleme fırsatı bulurken, bu çözümler üretimde daha yüksek verimlilik ve sürdürülebilirliği temel alan avantajlara odaklanıyordu.

“SEKTÖRÜN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYAN FUAR”

Plast Eurasia Fuarının açılışında konuşan TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi ve PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Türk plastik sektörünün hem Avrupa hem de kendi bölgesinde önemli bir güç haline geldiğini belirtirken, “Bugün dünyanın altıncı Avrupa’nın ise ikinci en büyük plastik üreticisiyiz. Bu büyük bir başarı, ancak yeterli değil; liderliği hedefliyoruz. Hedeflerimize giden yolda tam 28 yıldır hayata geçirdiğimiz Plast Eurasia Fuarının özel bir yeri bulunuyor. Her geçen yıl daha fazla firmanın katıldığı, ziyaretçi sayısının yükseldiği Plast Eurasia Fuarı, sektörün gelişim çizgisinde önemli bir yer tutuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Fuarın açılışına Avrupa Plastik Üreticileri Derneği (EuPC) Yönetim Kurulu Başkanı Renato Zelcher, Avrupa Hammadde Üreticileri Derneği (PlasticsEurope) İcra Direktörü Karl Foerster, ABD Kimya Konseyi (ACC) Genel Müdürü Keith A. Christman, Yunanistan Plastik Sanayicileri Derneği (AHPI) Yönetim Kurulu Başkanı Dimitrios Syrmos ile Plastics Europe Akdeniz Bölge Direktörü Giuseppe Riva gibi küresel plastik sektörünün üst düzey temsilcilerinin de katılması, Türkiye ekonomisi ve Türk plastik sanayisine duyulan güvenin bir göstergesi olarak değerlendirildi. Diğer yandan, fuar kapsamında gerçekleşen alım heyeti programına Azerbaycan, Belarus, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Kanada, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moldova, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’dan iş insanları katıldı.