Skip to content

TEKNOLOJİ

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

AÇIK KAYNAK DONANIM HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

GENELLİKLE YAZILIM DÜNYASINDA SIKÇA KARŞILAŞTIĞIMIZ “OPEN SOURCE” YA DA AÇIK KAYNAK İFADESİ SON ZAMANLARDA DONANIM DÜNYASINDA DA SIKLIKLA DUYULMAYA BAŞLANDI. PEKİ, DONANIMSAL OLARAK AÇIK KAYNAK NEYİ İFADE EDİYOR?

Açık kaynak donanım, herkesin kullanımına açık olarak tasarlanmış ve herhangi bir kişinin üzerinde çalışabileceği, geliştirebileceği, değiştirebileceği ve satabileceği bir donanımdır. Donanımsal tasarımla (mekanik tasarım, şemalar, materyallerin tasarıları, baskılı devre kartları, tasarım dosyaları, donanım tanımlama dillerinin kaynak kodları ve mikroçip devre tasarım dosyaları) birlikte donanımların sürücü yazılımları tamamen açık kaynak olarak yayınlanır.

AÇIK KAYNAK DONANIMLARIN TARİHÇESİ

Açık kaynak donanımların tarihçesi, 1997’de açık kaynak girişiminin kurucu ortaklarından olan Bruce Perens’in Açık Donanım Sertifikasyon Programını başlatmasıyla başlıyor. Hemen ertesi yıl, 1998’de David Freeman’ın “Open Hardware Specification Project” duyurusuyla devam eden süreçte Perens ve Freeman’ın programlarına benzer programlar da çıkmaya devam etti. Tucson Amatör Paket Radyo Şirketi (TAPR) 2007 yılında, amatör dijital iletişim alanındaki Ar-Ge çalışmalarını desteklemek amacıyla ilk açık kaynak donanım lisansını oluşturdu. 2009’da ise sertifikasyon ve tescil modeline dayanan bir hizmet başlatmak amacıyla OHANDA kuruldu ve 10 Şubat 2011’de açık kaynak donanımının tanımı yayımlandı.

AÇIK KAYNAK İÇİN ÖRNEK PROJELER

Günümüzde açık kaynak donanıma örnek olarak, elektronikte sıklıkla kullanılan Arduino ve Raspberry firmalarının donanım ürünleri verilebilir. Bunların yanında açık kaynak olarak mobilya dizaynları, 3D yazıcı sistemleri, dronlar, dijital örme sistemleri gibi açık kaynak donanımına uygun projeler, günümüz açık kaynak donanım projelerinde öne çıkan örnek uygulamalar olarak dikkat çekiyor.