Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

AĞAÇ İŞLEME ENDÜSTRİSİNDE 50 ÜLKEDEN 1500 FİRMA LIGNA’DA BULUŞACAK!

AHŞAP VE ORMAN ÜRÜNLERI IŞLEME ENDÜSTRISINDE SON TEKNOLOJILER, DEUTSCHE MESSE TARAFINDAN HANNOVER’DE DÜZENLENECEK AĞAÇ İŞLEME TEKNOLOJILERI, MAKINE, KESICI TAKIM VE EKIPMAN FUARI LIGNA’DA BIR ARAYA GELECEK. DÜNYA GENELINDE 1500’DEN FAZLA KATILIMCININ BULUŞACAĞI FUARDA DIJITALLEŞME, OTOMASYON VE NESNELERIN İNTERNETI PLATFORMLARINA AIT SON SISTEMLER ELE ALINACAK.

Dünya genelinde 50’den fazla ülkeden 1500 katılımcı, tüm ahşap ve orman ürünleri için en modern işleme çözümlerini, uygulama ve konseptlerini sergilemek üzere 27-31 Mayıs tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezinde gerçekleşecek olan LIGNA fuarında bir araya gelecek.

Geçtiğimiz 19 Şubat tarihinde LIGNA fuarına Türkiye’den katılımlara yönelik gerçekleşen basın toplantısında konuşan Deutsche Messe Başkan Yardımcısı Alexander Wurst, “Türkiye’nin geçtiğimiz yıl yüzde 12 artan mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatında 6,5 milyar dolar hedefine ulaşması için LIGNA Fuarı’nın eşsiz bir fırsattır” derken, LIGNA’nın ahşap ve orman ürünleri işleme tesisleri ile makine ve araçlarını içeren fuar stantlarının 130 bin metrekarelik teşhir alanına sahip olduğuna dikkat çekti.

Fuarın ahşap ve orman ürünleri endüstrisinin buluşma merkezi olacağına da dikkat çeken Wurst, “Türkiye geçtiğimiz yıl mobilya, kâğıt ve orman ürünleri endüstrisinde 5 milyar doların üzerinde ihracatla büyük bir başarıya imza attı. Türk firmalarının yeni tasarım ve teknolojilere yaptığı yatırımlar bu başarıyı getirdi. Bu noktada önemli olan bu ürünlerin tanıtılması ve daha çok kişiye ulaşması” diyerek devam ettiği konuşmasında, iki yılda bir endüstrideki tüm yeniliklerin sergilendiği LIGNA fuarının, bu yıl da ihracatçı firmalar için önemli bir vitrin olacağının altını çizdi.

ÖZEL ÜRÜN IMALATINA ÖZEL ÇÖZÜMLER!

Firmaların başta mobilyalar olmak üzere, hizmet verdikleri tüm alanlarda farklı tüketici beklentilerine yanıt verebilmesi noktasında yeni teknolojilerin önemine dikkat çeken Wurst, “Giderek bireyselleşen tüketici tercihleri, özelleştirilmiş ürün imalatını zorunlu kılıyor. Firmaların üreticilere özelleştirilmiş ürünleri en az seri üretimde olduğu kadar çabuk, kârlı ve verimli bir şekilde sunmaları gerekiyor. LIGNA katılımcıları, bu zorluklara karşı özel çözümler bulacaklar” değerlendirmesinde bulunurken, fuarın bu yıl “Entegre Ağaç İşleme - Özel Çözümler”, “Akıllı Yüzey Teknolojisi” ile “Kaynak ve Teknolojiye Erişim” olmak üzere üç odak temada gerçekleşeceğini söyledi.

SEKTÖRÜN GELECEĞI INSAN-MAKINE HIBRID SISTEMLERINDE

LIGNA’da bu yıl ziyaretçiler ormancılık teknolojisinden mobilya ve pencere imalatına, takım sistemlerinden yüzey teknolojisine kadar tüm ekran kategorilerindeki yenilikleri 27-31 Mayıs tarihleri arasında takip edebilecek. Ayrıca ağaç işleme endüstrisinde üretim tesisi verimliliğini arttırmak için durum izleme ve öngörücü bakım gibi Nesnelerin İnterneti uygulama senaryolarının da ele alınacağı fuarda, uygulama senaryoları iş birlikçi robotlar, otomatik güdümlü araçlar ve akıllı işçi destek teknolojileri gibi siber- fiziksel yardım sistemleri de sergilenecek.

Bu kapsamda, sektördeki teknolojik gelişimlerle beraber imalatta ana eğilimin ürünün üretim tesisi ve onu işleten insanlarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu hibrid insan-makine üretim sistemlerine doğru gittiğini belirten Wurst, “LIGNA’yı ziyaret edenler, geleceğin mobilya ve ahşap işleri endüstrilerinde ne dönüşüm sağlayacağı hakkında büyüleyici bilgiler edinecek” değerlendirmesinde de bulundu.

Diğer yandan, “Akıllı Yüzey Teknolojisi” teması, dokunsal, mat ve yansıtıcı yüzeylere yönelik artan talepleri karşılamak için ihtiyaç duyulan tüm akıllı işleme çözümlerini kapsayacak dijital baskı ve dekoratif gravür baskı sistemleri, denetim sistemleri, en yeni nesil sprey kaplama makineleri ve robotik sistemler de fuarda yer alacak. Yüzey teknolojileri, uygulamalar, yenilik ve çözümler yelpazesi fuarın 16 ve 17 numaralı salonlarında sergilenecek.

İşlevsel mobilya üretim tesislerine ait canlı gösterilerin de yer alacağı fuarda, Endüstri 4.0 tesisleri için Nesnelerin İnterneti platformları ve en son Ar-Ge projeleri hakkında bilgiler de sunulacak.

AĞAÇ-LOJISTIK-DEĞER ZINCIRI, AĞAÇ ENDÜSTRISI ZIRVESINDE ELE ALINACAK

Ahşap ve orman ürünleri işleme endüstrisinde teknoloji sağlayıcıları, “Kaynaklara ve Teknolojiye Erişim” temalı Ağaç Endüstrisi Zirvesinde yeni büyüme pazarlarına girme konusunda rakipsiz bir fırsata sahip olacakken, forum, salon ve sergi alanıyla tamamlanan zirvenin tamamı uluslararası iletişim ve teknoloji transferiyle ilgili olacak. Ormandaki ağaç-lojistik- değer zincirinin tamamına odaklanacak fuarda, ormanlar üzerindeki biyotik ve abiyotik hasarlar, iklim ve çevre açısından korumanın yanı sıra çevre dostu hasat işlemleri de ele alınacak. Drone temelli veri yakalama sistemleri, mobil uygulamalar, lazer tarayıcılar ve son derece gelişmiş bilgi teknolojileri programları gibi dijital teknolojiler, 27-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek LIGNA 2019’un gündeminde olacak.