Skip to content

KAPAK

OCAK 2019 SAYI: 128

AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ SEKTÖRÜ ROTAYI İHRACATA ÇEVİRDİ

2018 yılı tüm diğer sektörlerde olduğu gibi sektörümüz açısından da zor geçen bir yıl oldu. Ancak iç piyasada yaşanan daralma sebebiyle ihracata odaklanan sektörümüz, 2018 yılını 100 milyon dolar ihracat ve 55 milyon dolar ithalat rakamıyla tamamladı. Bu rakamla birlikte, sektörümüz 2013 yılındaki 95 milyon dolarlık ihracat rekorunu kırabildi. Yaşanan tüm olumsuz koşullara rağmen sektörümüz üç yıldır cari açık vermeden ihracatını arttırmaya devam ediyor.

2018 yılında Irak, Cezayir ve Bulgaristan ihracatımızda ön plana çıkan ülkeler oldu. Cezayir’in yeni dönemde ihracatta ilk sıraya yerleşeceğini tahmin ediyoruz. Ağaç işleme sektörünün en çok ithalat yaptığı ülkeler sırlamasında Almanya, İtalya ve Çin ilk üçte yer alıyor. Aralık ayı içerisinde bazı ağaç işleme makinelerinin Çin, Tayvan, Hindistan gibi ülkelerden ithalatına getirilen yüzde 11’lik ek vergi uygulaması nedeniyle Çin ve Tayvan gibi ülkelerin yeni dönemde listenin gerisinde kalacağını da öngördüğümüzü söyleyebilirim. 2019 yılı sektör olarak ihracata odaklanacağımız bir yıl olacak. İç piyasalardaki durgunluğu da göz önüne alırsak, üreticilerimiz yeni pazarlar bularak ve yurt dışı fuarlara katılarak, ihracatla hem ülkemizi hem de firmalarını kalkındırmaya devam edecek. 2019 yılında ihracatımızın 120 milyon dolar, ithalatın ise 60 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz durum itibarıyla ithal ürün satan firmalar da çevre ülkelere ihracat yapmaya başladı. Bu da ihracatımızda hızlı artışa neden olacaktır. Sektörümüz, 2019’da da üretmeye, yatırım yapmaya devam edecek. 2 milyar dolar ağaç işleme makinesi ithalatıyla dünya ticaretinde söz sahibi olan ABD, Rusya, Vietnam ve Güney Afrika, 2019’da yeni hedef pazarlarımız olacak.

Makine sektörü bir ülkeyi ayakta tutan, olmazsa olmaz sektörlerdendir. Küresel ölçekte rekabet için markalaşmaya ve ortak hareket etmeye ihtiyacımız var. STK’lar olarak bizler de yurt dışı pazarlama konusunda üyelerimize destek olmaya gayret ediyoruz. Ancak buna rağmen Avrupa’da rakip bir firmanın rakamları bile ülkemiz rakamlarının neredeyse 10 katı seviyesinde olabiliyor. Sektör olarak en büyük sorunlarımızdan biri, küresel ölçek ekonomisi ve burada da devletimizin maddi ve manevi desteğine ihtiyaç duyuyoruz.