Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

AİMSAD, 2023 EĞİTİM VİZYONUNU DESTEKLİYOR

AĞAÇ İŞLEME MAKINE VE YAN SANAYISI İŞADAMLARI DERNEĞI (AİMSAD) TÜRKIYE’NIN 2023 EĞITIM VIZYONU ÇERÇEVESINDE BELIRLENEN MESLEKI VE TEKNIK EĞITIMIN GELIŞTIRILMESI, OKUL-SANAYI IŞ BIRLIĞININ HIZLANDIRILMASI PROJESINE DESTEK VEREREK, HAYDARPAŞA ENDÜSTRI MESLEK LISESI ILE ORTAK BIR PROJE BAŞLATTI.

İstanbul’da başlayan projenin ardından İzmir, Bursa, Ankara gibi diğer Anadolu şehirlerinde de endüstri meslek liseleri ile ortak çalışmalar yapacaklarını kaydeden AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, “Bu okullarda, makine parkını tamamen bizim sağladığımız Sürekli Eğitim Merkezleri olacak. Bu merkezlerde nitelikli eleman yetiştireceğiz. Sektörde çalışan iş gücünü, hafta sonları ve akşamları eğiterek daha kaliteli hale getireceğiz” dedi.

Kaçak, söz konusu proje çerçevesinde hem öğrencilerin hem de sanayide çalışan kişilerin kullanabileceği bir atölye oluşturmayı amaçladıklarının da altını çizdi.

“AİMSAD olarak ülkemizin çıkışı için ihracat ve eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diyerek devam eden Kaçak, bu doğrultuda ana gündemlerinin eğitim olduğunu söylerken, sektörün ihtiyacı olan yetişmiş, nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak için okul-sanayi iş birliklerine hız vereceklerini ifade etti.

“NITELIKLI ISTIHDAM HER DÖNEM GEREKLI”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ocak ayında yaptığı açıklamada, 2023 Eğitim Vizyonu ile mesleki ve teknik eğitimde dönüşüm için düğmeye bastıklarını belirtmiş ve istihdam garantili meslek liselerine yönelik sektörle protokoller imzaladıklarını ifade etmişti. AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak da yaşanan ekonomik daralmanın, nitelikli istihdamı ve nitelikli ara elemanı her zamankinden daha gerekli hale getirdiğini söylerken, bu dönemde teknolojiye odaklanan, Ar-Ge’ye önem vererek ihracatını sürdüren firmaların kazançlı olacağını; bu sürecin yetişmiş, yeni teknolojileri kullanacak iş gücünün önemini ortaya çıkardığını vurgulayarak, “Sektörümüzün de dahil olduğu bir çok alanda eğitimli, nitelikli ara eleman ihtiyacının yoğun hissedildiğini düşündüğümüzde, Milli Eğitim Bakanının meslek ve teknik liselere ilişkin açılımını çok yerinde ve doğru buluyoruz. Bu çerçevede elimizi taşın altına koyarak, sürekli eğitim merkezleri açmak ve okul-sanayi iş birliğini gerçekleştirmek üzere harekete geçtik” dedi.

AİMSAD olarak, üniversite- sanayi iş birliği kapsamında son iki yıldır 80 akademisyenle iş birliği yaptıklarını da anımsatan Kaçak, akademisyenler ve sanayicilerin bir arada olacağı bir portal kuracaklarını; firmaların eksik kaldıkları noktalarda akademisyenlere danışacağını ve akademisyenlerin de projelerini veya patentli çalışmalarını firmalara sunabileceğini ifade etti.