Skip to content

GÜNDEM

TEMMUZ 2018 SAYI: 122

AKDER İle MMO Arasında Ortak Çalışma Protokolü İmzalandı

AKIŞKAN GÜCÜ DERNEĞI (AKDER) ILE MAKINA MÜHENDISLERI ODASI (MMO) ARASINDA HIDROLIK VE PNÖMATIK PROJELERININ KAYIT ALTINA ALINMASI KONUSUNDA ORTAK ÇALIŞMA KARARI ALINDI.

Faaliyetlerini, meslektaşları ve meslek alanlarının gelişimi ekseninde sürdüren Makine Mühendisleri Odası ile aynı amaçla sektörün yapılandırılması ve meslektaşlarının çıkarlarını korumayı ilke edinen AKDER tarafından hidrolik ve pnömatik projelerin kayıt altına alınması çalışmalarının ortaklaştırılmasına karar verildi.

21 Haziran’da AKDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar ile MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener tarafından imzalanan protokole göre, sektörün geliştirdiği özgün projeler online ortamda, MMO veri merkezinde kayıt altına alınacak.

SEKTÖRÜN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç, hidrolik ve pnömatik projelerinin kayıt altına alınması yönünde AKDER ile imzalanan protokolün, sektörün gelişimi için önemli bir adım olduğunun altını çizdi ve “Protokol ile ülkemizde başarılı çalışmalar yürüten ve biz mühendislerin meslek örgütü olan MMO ile AKDER birlikte çalışmalar yürütecek” değerlendirmesinde bulundu.

MMO İstanbul Şube Başkan Vekili Ali Haydar Karaçam ise protokol ile katma değerli projeler üreten firmaların haklarının korunacağının, mühendislerin büyük bir bilgi birikimiyle hazırladığı projelerin hak ettiği değere kavuşacağının, böylece sektörün gelişmesine katkı sağlanacağının altını çizdi. AKDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar da yaptığı konuşmada, AKDER ve MMO arasında önümüzdeki dönemde ortaklaşa yapılacak projelerin, sektörün gelişimi için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Kumbasar, sektörün sorunlarını sektör dernekleriyle birlikte çözmeye çalışan MMO’nun meslektaşlarına yönelik yaptığı çalışmaların ve imzalanan bu protokolün, ülke ve meslek çıkarlarına doğrudan katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi. Protokolü MMO adına imzalayan Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener ise “MMO, hem üyelerine hizmet etmek hem de üyeleri ve mesleğinin çıkarlarını ulusal ve uluslararası ölçekte savunmakla yükümlü. Sektörün büyük bir sorununa daha burada çözüm ürettik. Bu protokol ile hem meslektaşlarımıza hem de ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağız. Ayrıca bu alanda eğitimler de yürütecek ve eğitim alanında da ortak çalışmalar yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.