Skip to content

KAMPÜS

ARALIK 2017 SAYI: 115

“Aldığımız Eğitimle Yeni Teknolojiler Üreteceğiz”

Gelişmiş laboratuvar olanaklarını kullanarak proje odaklı çalışmalar yapmanın kendilerine önemli bir tecrübe kazandırdığını söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencileri, mezun olduktan sonra Türk makine sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmalara imza atmak istediklerini vurguluyor. Mekatronik Mühendisliği bölümünde eğitim gören öğrenciler, akademik kariyerin yanı sıra, robot sanayisi, bünyesinde elektronik, bilgisayar ve mekanik aksam bulunduran üretim tesisleri, fabrikalar ve tesisler, otomotiv sektörü, otomasyon firmaları, telekomünikasyon şirketleri, makine üretim firmaları gibi birçok alanda çalışma imkanı bulabileceklerine inandıklarını söylüyor.

“İŞ HAYATINA AVANTAJLI BİÇİMDE HAZIRLANIYORUZ”

“İstanbul Gelişim Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği’ni seçmemdeki temel etken, bünyesinde alanında uzman akademisyenlerin bulunması ve yaşadığım yere yakın olmasıydı. İstanbul trafiğinde kaybedeceğim zamanı üniversitemde hocalarımızdan derslerde öğrendiğim konuların üzerine ek çalışmalar yaparak değerlendirdim. Öğrendiğimiz konuları laboratuvar imkânlarını kullanıp deneyerek mezun olduğumuzda iş hayatına bir şeyler bilerek başlamak bizim için önemli bir avantaj. Laboratuvar derslerinde çizimler yapmak ilgimi çekiyor. Mekatronik alanında simülasyon sistemleri tasarlamamak istiyorum. Öğrenimimi lisans eğitimiyle sınırlandırmayacağım. Sürekli öğrenmek hedeflerim arasında. Türk makine sektörünün ihtiyaçlarının neler olduğunu eğitmenlerimiz sürekli anlatıyor. Ben de ihtiyaç duyulan noktalarda buluşlar yapmak ve onların patentlerini almak istiyorum. Sektörün ilerlemesinin bu çalışmalara bağlı olduğunu düşünüyorum. Herkesin sektöre katkı sunmak için böylesine bir çaba içine girmesi hem bize hem de ülkemize kazandıracaktır.”

“KENDİMİZİ GELİŞTİRME İMKANINA SAHİBİZ”

“Mekatronik mühendisliği eğitimi almayı çok istiyordum. Ulaşım konusunda yaşadığım yere yakın olması ve okulumuzun geleceğinin çok parlak olması tercihimi etkiledi. Bölümüzde aldığım eğitim beklentilerimi karşıladı. Robotlarla ilgilenmeyi seviyorum. Bunun yanında altyapısında elektrik-elektronik, makine, yazılım bulunan her alan ilgimi çekiyor. Bunlar da mekatronik mühendisliği bölümünde mevcut. Proje, tasarım mühendisliği ve Ar-Ge mühendisliği gelecekte çalışmak istediğim alanlar arasında öne çıkıyor. Mezuniyet sonrasına dair birçok hedefim var. Tezli yüksek lisans eğitimi sonrasında akademik kariyer ya da önemli firmaların ilgili birimlerinde görev yapmak planlarım arasında yer alıyor. Çeşitli eğitim ve seminerlere katılarak kendimi geliştirmeyi istiyorum. Ülkemiz her geçen gün daha da gelişiyor. Herkes artık yaptığı işi Ar-Ge odaklı olacak şekilde hayata geçiriyor. Makine sektörünü elektrik-elektronikle birleştirme yolunda önemli adımlar atılıyor. Bu açıdan Türk makine sektörünün ilerleyen süreçte önemli işlere imza atacağına inanıyorum.”

“ALDIĞIM EĞİTİM BEKLENTİLERİMİ KARŞILADI”

“Mekatronik mühendisliği bölümünü çift ana dal programı ile tercih ettim. Bölümün çok yaygın olmaması, geleceğin meslekleri arasında yer alması ve bu alana ilgi duymam tercihimde etkili oldu. İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni ise üniversite sınavındaki başarı sıralamamla denk olduğu için seçtim. Mekatronik mühendisliğinin çalışma alanları beklentimi karşıladı. Ar-Ge, Endüstri 4.0 ve IoT proje yönetimi üzerine uzmanlaşmak istiyorum. Hâlihazırda yazılım proje yönetimi konusunda çalışıyorum. Mezun olduktan sonra Ar-Ge proje yönetimi ile ilgilenmek istiyorum.”

“AR-GE VE PROJE YÖNETİMİ ALANINDA UZMANLAŞMAK İSTİYORUM”

“Elektronik ve bilgisayar alanını kapsadığı dolayısıyla çok yönlü bir disiplin olduğu için mekatronik mühendisliği bölümünü tercih ettim. Bölümümüzde dersler genel olarak laboratuvar ortamında uygulamalı olarak işlendiği ve proje odaklı çalışmalar gerçekleştirildiği için beklentilerimi karşıladı. Mekanik alanında yeni teknolojiler öğrenmek ve üretebilmek için mekatronik araştırma geliştirme alanında uzmanlaşmak istiyorum. Mezun olduktan sonra öncelikle belirli bir süre tasarım ve uygulama üzerinde çalışılan bir bölümde kendi becerilerimi daha fazla geliştirmek istiyorum. Daha sonra bu tecrübelerime yazılımı da ekleyerek Ar-Ge uzmanlığı ve proje yönetimi konusunda önemli bir görev üstlenmeyi arzuluyorum. Türk makine sektöründe faaliyet gösteren firmaların ülkemizin ihtiyaç duyduğu makineleri yerli olarak imal etme konusunda son yıllarda ulaştığı seviyeden mutluluk duyuyorum. Bu durum hem biz mühendis adayları hem de ülkemiz adına umut verici bir durum.”