Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2018 SAYI: 126

ANKIROS/ANNOFER/TURKCAST FUARLARI KENDİ REKORUNU KIRDI

KÜRESEL METALÜRJİ SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ FUARLARINDAN BİRİ OLAN ANKIROS 14. ULUSLARARASI DEMİR-ÇELİK VE DÖKÜM TEKNOLOJİLERİ, MAKİNA VE ÜRÜNLERİ İHTİSAS FUARI, ANNOFER 13. ULUSLARARASI DEMİRDIŞI METALLER TEKNOLOJİ, MAKİNA VE ÜRÜNLERİ İHTİSAS FUARI VE TURKCAST 8. DÖKÜM ÜRÜNLERİ İHTİSAS FUARI, EŞ ZAMANLI OLARAK, 25-27 EKİM TARİHLERİ ARASINDA TÜYAP’TA GERÇEKLEŞTİ. FUAR ÜÇLÜSÜ, HEM KATILIMCI HEM DE ZİYARETÇİ BAZINDA BU YIL KENDİ REKORUNU KIRDI.

Hannover Messe Ankiros Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara, 399’u yerli ve 46 ülkeden 621’i yabancı bin 20 firma katılırken, üç gün süresince 86 ülkeden 2 bin 657’si yabancı, 14 bin 540’ı yerli olmak üzere toplam 17 bin 197 sektörel ziyaretçi fuarları ziyaret etti. Bu açıdan, sektörün önde gelen uzmanları ile yeni yatırımlar için Türkiye’nin potansiyel fırsatlarını değerlendirmek isteyen yabancı firmalar ve aynı zamanda farklı ülkeler ile iş birliği yapmak isteyen yerli firmaları buluşturan ANKIROS/ANNOFER/ TURKCAST fuarları, katılımcı ve ziyaretçi bazında da kendi rekorunu kırmış oldu. Fuarda ayrıca, uluslararası ziyaretçiler ve delegasyonların yoğun katılımı da dikkat çekerken, TÜDOKSAD’ın düzenlediği 10. Uluslararası Döküm Kongresi ile TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası’nın organize ettiği 19. Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi de fuar süresince gerçekleştirilen ve sektör temsilcilerini buluşturan önemli etkinliklerdi.

KATILICI FİRMA SAYISI HER DÖNEMDE ARTIYOR

Fuarların ilk günü Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede fuarları ziyaret ederken, ANKIROS/ ANNOFER/TURKCAST fuarlarının dünyada sektörün en önemli fuarlarından biri olduğunu vurgulayarak, “Fuarlarda, hem döküm hem de çelik sektörlerinin yerli ve yabancı binin üzerinde firmayla temsil edildiğini görmek mutluluk verici. Büyük boyutlu uluslararası firmaların burada bulunmasının, Türkiye demir-çelik endüstrisinin gücünü gösterdiğine inanıyorum. Bu sektör üretiminin yüzde 70’ini ihraç eden bir sektör. Fuarların yeni imkânlar yaratması ve Türkiye’nin dünyada bir dev haline gelmesini ümit ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

1992 yılından itibaren profesyonel yapısıyla hacmini ve kalitesini sürekli yükselten fuarlar, küresel çelik, döküm ve demir dışı metaller sektörlerinin her tekrarında ilgiyle beklenen buluşması haline geldiğini bir kez daha ispat ederken, 2001’den beri her fuar döneminde artan katılımcı firma sayısının 2001’deki 374’ten bu yıl bin 20’ye ulaşmış olması da bu bilgiyi doğrulayan en net veri oldu. Yine, fuarların net stand alanları da ilk fuardan 14’üncü fuara kadar 22 kat büyürken, son beş fuar döneminde, yani 2008 den 2018 e yüzde 50 alan büyümesi gerçekleşmesi de bir diğer dikkat çekici veriydi.

Diğer yandan, fuarlara yurt dışından gerçekleşen firma katılımında Almanya’nın 170, Çin’in 87 ve İtalya’nın 81 firma ile ilk üç sırayı paylaşması da dikkat çekiciydi. Benzer şekilde fuarlara İngiltere’den 37, ABD’den 32, Hindistan ve İspanya’dan 20’şer ve Fransa’dan 18, İran ve Belçika’dan da 16’şar firma katıldı.

ALIM HEYETİ PROGRAMI İLGİ GÖRDÜ

Fuarlar kapsamında ayrıca, Ticaret Bakanlığı’nın koordinatörlüğü ve Türkiye’nin Makinecileri organizatörlüğünde, 24-27 Ekim tarihlerinde bir alım heyeti programı da düzenlendi. Irak, Kosova, Ürdün, Ukrayna, İsrail, Bulgaristan, Arnavutluk ve Bahreyn’den gelen 15 firmanın 187 firma temsilcisiyle gerçekleşen alım heyeti programında, Türk firmaları çok sayıda ikili iş görüşmesi yaparak olumlu ticari iş birliklerinin temellerini attı.

FUARLA EŞ ZAMANLI ETKİNLİKLER DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gerek ticari gerekse bilgi alışverişi açısından metalürji dünyasının merkez noktası olan ANKIROS/ANNOFER/ TURKCAST fuar üçlüsünde, Uluslararası Döküm Kongresi, Metalurji Malzeme Kongresi, Çelik Zirvesi gibi eş zamanlı etkinliklerle, sektörel gelişmelerin, akademik araştırmaların uzmanlar ve sektörün profesyonelleri ile buluşmaları da sağlandı. Bunun yanında, 3. TÜDÖKSAD Erdoğan Nas Çevre Ödülleri Töreni ve Poster Sergisi, Hakan Karakaya Döküm Heykel Sergisi, 5. Dökümün Fotoğrafları Sergisi ve önceki fuarlarda da büyük ilgi gören “Cevdet Usta ile Döküm Yapıyoruz” etkinliğinde katılımcılar gerçek bir döküm deneyimi yaşadı.

METALURJİ SEKTÖRLERİ EKONOMİYE DEĞER KATIYOR

İstatistiki verilere göre, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan firmaların toplam ihracat miktarı olan 92,3 milyar doların yüzde 48’i metaller ve metal yoğun endüstri alanları olurken, Türkiye’nin toplam 157 milyar dolarlık ihracatının yüzde 50’den fazlası da metaller ve metal yoğun üretim sektörleri sayesinde gerçekleşiyor. Son 10 yıl içinde gerçekleşen sanayi yatırımlarıyla önümüzdeki yakın ve orta gelecek içinde metallere dayalı metal yoğun üretim alanlarında hızlı büyüme göstermesi de beklentiler arasında yer alıyor.