Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2018 SAYI: 127

ASANSÖRÜN TASARIM VE TEKNOLOJİSİ İZMİR’DE TARTIŞILDI

AYSAD’IN DA DESTEKLEDİĞİ, TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI (EMO) VE TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI (MMO) TARAFINDAN DÜZENLENEN ASANSÖR SEMPOZYUMU, “TASARIM VE TEKNOLOJİ” ANA TEMASIYLA 18-20 EKİM TARİHLERİ ARASINDA İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. SEMPOZYUMU, 543’Ü KAYITLI DELEGE OLMAK ÜZERE YAKLAŞIK 1.450 KİŞİ İZLEDİ.

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyelerinden Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneğinin (AYSAD) de desteklediği, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından düzenlenen 9’uncu Asansör Sempozyumu ve Sergisi, geçtiğimiz Ekim ayında İzmir’de gerçekleştirildi.

Bilimsel ve teknik bildiri oturumlarının yanı sıra “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” paneli ve “Onaylanmış Kuruluşların Uygunluk Değerlendirme Süreci” çalıştayının da gerçekleştirildiği etkinlikte, güvenlik eğitimleri de ilgiyle takip edildi. 13 kurum ve kuruluş tarafından desteklenen sempozyum boyunca 10 oturumda 29 bildiri sunumu, ilköğretim çağındaki çocukların bilinçlendirilmesi amacıyla “Asansör ve Yürüyen Merdiven/Bantların Güvenli Kullanımı” konusunda eğitim çalışması, “Asansörlerde Artık Akım Anahtarı Kullanımı” ve “Asansörlerde Kaynaklı İmalat Yöntemleri” konularında iki eğitimin yanı sıra “Asansör Sektöründe Yerli İmalat ve Yerli İmalatın Desteklenmesi” konulu bir sabah toplantısı ve asansör periyodik kontrolleri konusunda “Periyodik Kontrol Bina Yöneticisi Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Sempozyuma paralel olarak düzenlenen sergiye ise 24 kurum ve kuruluş katıldı ve izleyiciler yeni ürün ve teknolojileri görme olanağı buldu.

GÖZETİM VE DENETİMDE ETKİN KOORDİNASYON ÖNEMLİ

Sempozyum kapsamında düzenlenen “Onaylanmış Kuruluşların Uygunluk Değerlendirme Süreci” konulu çalıştay ve “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” başlıklı panele; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği, Asansör Sanayicileri Federasyonu, Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği, Türk Standartları Enstitüsü, Elektrik Mühendisleri Odası ile Makina Mühendisleri Odası temsilcileri katılırken, konular ayrıntılı olarak tartışıldı; görüş ve öneriler üretilerek, asansör yönetmelikleri ve standartlara uygun üretim, bakım, piyasa gözetim ve denetimi ile periyodik kontrol uygulamalarında yaşanan sorunların çözümlerine ilişkin hazırlanan kapsamlı sonuç raporu paydaşlar ve kamu kurumlarıyla paylaşıldı.