Skip to content

KAMPÜS

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ: “ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI EĞİTİMİMİZE FARK KATIYOR”

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ, ALDIKLARI MAKİNE TASARIM YAZILIMLARI EĞİTİMLERİNİN YANI SIRA ÜNİVERSİTEDEKİ AKTİF ÖĞRENCİ TOPLULUKLARINDA EDİNDİKLERİ DENEYİMLERİN, İŞ DÜNYASINA GİRİŞTE KENDİLERİNE AVANTAJ SAĞLAYACAĞINI SÖYLÜYOR.

Türk makine sektörünün son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla büyük bir gelişim kaydettiğini söyleyen Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, sektörün başarı çıtasını yükseltmek için sorumluluk almaya hazır olduklarını vurguluyor.

“HEDEFİM, ENERJİ SEKTÖRÜNDE UZMANLAŞMAK”

“Lisede öğrenci olduğum yıllardan itibaren makine mühendisliğine merakım ve arzum vardı. Tercih döneminde aldığım bilgiler doğrultusunda Balıkesir Üniversitesi’nde mühendislik eğitiminin iyi olduğunu öğrendim ve şu an buradayım. Bölümümüzün öğretim görevlileri gerçek anlamda kaliteliler; bizlere aktardıkları çok değerli bilgileri mezun olduktan sonra iş hayatında kullanacağımıza inanıyorum. Beklentilerim bu anlamda karşılansa da teorik bilgileri daha çok pratiğe dökebilecek şartlar ve müfredat olmasını çok isterdim. Bu pratiği karşılamak için SAVTEK (Milli Savunma ve Teknoloji Topluluğu) isimli öğrenci topluluğumuzda proje koordinatörlüğü görevi üstleniyorum. Ülkemizin günümüz şartları göz önüne alındığında enerji sektöründe gelişme olması gerektiğini düşünüyorum ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Bu alanda istihdamın gelecekte artacağını öngörüyor olmam da seçmemin başka bir nedeni. Bir ülkenin makine imalat sanayisinin ileri gitmesi, kendi üretim teknolojisini geliştirmesiyle mümkün olabilir. Kendi makinelerimizi yapamazsak ithal etmek zorunda kalırız. Makine sektörünün gelişmesi, toplumu refaha götürecektir. Bu nedenle makine sanayisinin ileri gitmesi her vatandaşın arzusu olmalıdır.”

“TÜRKİYE İÇİN TEKNOLOJİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUM”

“Bilgisayar bilimleri, matematik, fizik ve elektrik gibi çok sayıda alanla bağlantılı ve diğer mühendislik disiplinleri ile iç içe bir alan olduğu; otomotivden havacılığa, biyomekanikten denizciliğe ve soğutma sistemlerinden enerji üretimine kadar pek çok sektörde çalışma imkânı sağladığı; gelişen teknoloji ve bilimin ışığında ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmalar yürütme ve yaratıcılığını kullanma şansı sunduğu için Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü tercih ettim. Beklentilerim, büyük oranda karşılandı. Okulumuzda olan ve kurucu başkanlığını üstlendiğim Milli Savunma ve Teknoloji Topluluğunda pratik ve teoriyi birleştirerek gelişen Türk teknolojilerine yardımcı olacak projeler geliştiriyoruz. Bunu, üniversitemiz öğrencilerinin faydalanabilmesi ve kendini geliştirebilmesi için tüm üyelerimizle birlikte yapıyoruz. Ben, geçmişten beri büyük ilgi duyduğum savunma sanayisi ve havacılık sektöründe görev almak, kendimi bu alanda geliştirerek uzmanlaşmak istiyorum. Mezuniyetim sonrasında amacım, gelişen Türk teknolojilerine yardımcı olacak projeler üretmek ve bu konudaki toplum bilincinin şekillenmesi için tüm gönüllü çalışmalara katılmaktır.”

“ÜLKEME FAYDALI BİR MÜHENDİS OLMAK İSTİYORUM”

“Öncelikle makine mühendisliği seçmemdeki temel neden babam oldu diyebilirim. Babamın işi, küçüklüğümden beri duyduğum bilgilerle hep bir merak uyandırmıştır bende. Büyüdükçe araştırdım ve araştırdıkça da makine mühendisliğini sevmeye başladım. Balıkesir Üniversitesi’ni tercih etmem ise Balıkesir’deki çevreyle olan iletişimim ve bir öğretim üyesiyle konuşma fırsatımdan sonra oldu. Aklımdaki soruları danıştım ve aldığım cevaplar beni heyecanlandırdı, sonra kendimi burada buldum. Bölümde aldığım eğitim de beklentilerimi karşılıyor. Üstelik üniversitemizin aktif öğrenci toplulukları da aldığımız eğitimleri pratiğe dökme konusunda çok destekleyici oluyor. Daha bugünlerde, SAVTEK ile kendimizi geliştirmemizde önemli yer edinecek yeni projelere başladık. Dünyanın enerji kaynaklarını hızla tüketiyor ve yeni enerji kaynaklarına daha çok ihtiyaç duymaya başlıyoruz. Bu nedenle ben, ısı ve enerji bilim dalında uzmanlaşmak istiyorum. Mezun olduktan sonraki hedefimse, mesleğimi en doğru ve iyi şekilde yaparak her zaman kendimi geliştirmeye devam etmek; ülkeme faydalı bir mühendis olmak.”

“TEKNİK ALTYAPIMIZ TEORİYİ PRATİĞE DÖNÜŞTÜRÜYOR”

“Çevremdeki makine mühendisliği eğitimi alan aile dostlarımızın da yönlendirmesiyle bu bölümü tercih ettim. Balıkesir Üniversitesinin eğitim kalitesi ve teknolojik donanım bakımından yeterliliği de tercihimde etkili oldu. Ben Bursalıyım ve Bursa’ya yakın bir üniversite olması da beni cezbeden bir diğer önemli etkendi. Bölüm ve üniversite olanakları, beklentilerimi büyük oranda karşıladı. Teknik altyapımız, teorik eğitimin pratiğe dönüşmesinde zemin hazırlıyor. Ayrıca üniversitenin öğrenci toplulukları da çok aktif ve önemli projelerin geliştirilmesini sağlıyor. Örneğin ben, SAVTEK topluluğunda aktif rol alıyorum. Ayrıca SAVTEK, benim savunma sanayisi ve mekaniğe olan hevesimi de arttırdı. Yeni fikirlere açık olarak sürekli üretmek, geliştirmek ve faydalı olmak amacıyla mezuniyetimden sonra Ar-Ge alanında uzmanlaşmak istiyorum. Umarım gelecekte güzel işler çıkaran, dürüst, erdemli bir mühendis olabilir; doğduğum ve yetiştiğim topraklara vefa borcumu ödeyebilirim.”