Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2017 SAYI: 108

Başkanlık Türkiye’den Hollanda’ya Geçti

14’ü AB üyesi 17 ülke derneğini çatısı altında toplayan Europump’ın 2017 Genel Kurulu 17-20 Mayıs tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştirildi.

Her yıl bir üye ülkede, o ülke derneğinin ev sahipliğinde düzenlenen Europump (Avrupa Pompa İmalatçıları Derneği) Genel Kurulu ve Senelik Toplantıları’nın adresi bu yıl Bodrum oldu. Türkiye’nin Makinecileri’nin katkılarıyla ve Gamak firması sponsorluğunda düzenlenen programda POMSAD’ın konukları, 450 firma ile 10 milyar Euro’luk imalat hacmi, 100 bin kişiden fazla istihdam sağlayan, teknolojik ve ticari bakımdan dünyanın lideri kabul edilen bir üye tabanından geldi. Amerikan Hidrolik Enstitüsü (HI, Hydraulic Institute) temsilcileri de her yıl olduğu gibi konuklar arasında yerlerini aldı.

DOLU DOLU BİR PROGRAM

Geleneksel olarak dört gün süren senelik toplantılar, Derneğin bütün organlarının kendi iç çalışmaları yanında, koordinasyona yönelik müşterek toplantıları da içeriyor. Komisyon toplantılarında ev sahibi ülkenin üyelerini yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmek, onları Europump platformlarında aktif görev yapmaya çağırmak, o ülkeyle ilgili sektörel imkan ve sorunlara odaklanmak da öncelik verilen konulardan.

Genellikle Europump’ın en üst karar organı olan İcra Konseyi’nin toplanması ile başlayan program, üç günlük yoğun çalışma programının ardından Genel Kurul oturumu ile son buluyor. Genel Sekreterler toplantısı, Standartlar, Teknik, Pazarlama ve KOBİ Komisyonları toplantıları programın mutad etkinliklerinden. Biri HI senelik toplantılarında ABD’de, diğeri Europump Senelik Toplantıları’nda Avrupa’da olmak üzere yılda iki defa yapılan HI-Europump Yöneticiler Toplantısı da programda yerini aldı. Türkiye’nin başkanlığı döneminde başlatılan Blue Print Çalışma Grubu’na programda özel önem verildi. Programın bir diğer amacı içerdiği sosyal etkinliklerle toplantı yapılan ülkenin kültürünü, geziler ve özel davetlerle üyelere ve eşlere tanıtmak.

EUROPUMP KENDİNİ YENİLİYOR

Derneğin sevk ve idaresinden sorumlu İcra Konseyi’nin öncelikli gündemi, 2017-2019 döneminde görev yapacak üyeleri belirlemek, yeni başkan ve iki yardımcısını genel kurula teklif etmek idi. Daha geniş coğrafyada etkin bir dernek haline gelmek için tüzük çalışmaları, kendini finanse eden projelerle üye derneklerin güçlendirilmesi, daha büyük bütçelerle daha yaygın faaliyet türleri sergilenmesi, küçük-büyük ülke, küçük-büyük üye farklarının etkisizleştirilmesi son dönem Başkan ve yardımcılarının önem verdiği konulardı. 57 yaşındaki derneğin yeni bir vizyonla yola devam etmek zorunda oluşu ve bunu gerçekleşirecek dönüşümün başlatılması gereği Kutlu Karavelioğlu’nun başkanlık döneminin önceliği idi. Bu amaçla hayata geçen Blue Print Çalışma Grubu’nun gündeminde ise farkındalığı artıracak yayın, web varlığı ve eylemler, yeni vizyon ve misyon tanımı, üye derneklerin konsolide edilebilecek çalışma ve ürünleri, senelik toplantılar için alternatif formatlar, ABD Avrupa sektörleri ve dernekleri arasında işbirliği olanakları, AB lobi faliyetlerinde daha etkin olmanın yolları yer aldı. Europump’ın sekreteryası Orgalime bünyesinde yürütülüyor. Avrupa metal, elektrik-elektronik ve makine sektörlerinin temsilcisi durumundaki kuruluş, 24 ülkeden 32 federasyon veya üst derneği bünyesinde bulunduran bir konfederasyon niteliğinde. Europump gibi yedi ayrı sektörel derneğe lobi ve sekreterya hizmeti sunuyor; POMSAD’ın üye olduğu Avrupa Vana Sanayicileri Derneği CEIR de bunlardan biri.

SEKTÖR KATKISINI KOMİSYONLAR ÜZERİNDEN VERİYOR

Europump örgütlenmesinde, sektörün çalışmaları dört komisyon ve bunların altında kurulu çalışma grupları nezdinde koordine ediliyor. Dört kurucu dernek dört komisyona başkanlık ediyor ve sekreteryalarını üstleniyorlar.

Alman VDMA Standartlar Komisyonuna, Fransız PROFLUID Teknik Komisyona, İngiliz BPMA Pazarlama Komisyonuna ve İtalyan ASSOPOMPE Küçük Orta Büyüklükteki İşletmeler Komisyonu’na ev sahipliği yapıyorlar. AB direktiflerine temel olacak çalışmaların yürütüldüğü, mevcut standartların geliştirilmesi ve küresel harmonizasyonundan sorumlu Standartlar Komisyonu’nun Başkanı Frank Ennenbach. Avrupa Komisyonu ile müzakereler bu komisyonun görevi. Gündeminde ambalajlama, çok kademeli dalgıç ve yüzme havuzu pompalarının Eko Tasarım Direktifine dahil edilmesi, Basınçlı Ekipman ve Düşük Voltaj Direktifleriyle ilgili yeni yasal çerçeve çalışmaları var. Başkanlığını Robert Dodane’in yürüttüğü Teknik Komisyon sistem yaklaşımı, çevre ayakizi ve içme suyuna temas eden maddeler konularında yoğunlaşmış durumda. Başkanlığını John Veness’in sürdürdüğü Pazarlama Komisyonu’nun önemli konusu Oxford Economics tarafından hazırlanan 2017 Dünya Pompa Pazar Raporu. Bu rapor sadece Europump üyelerine dağıtılacak. Vanni Vignoli başkanlığında çalışan komisyon ise KOBİ niteliğindeki pompa üreticilerinin arasındaki iletişimi sağlamak ve ortak problemlerini çözmek amacıyla faaliyet gösteriyor. Sözkonusu komisyonlarla bunlara bağlı çalışma gruplarının tüm toplantılarına POMSAD üyesi firmalar temsilci gönderme hakkına sahip.

POMSAD 20 YAŞINDA

Dört gün süren program POMSAD’ın 20. kuruluş yıldönümü kutlamalarına da sahne oldu. Faaliyetlerine 1997’de başlayan ve kısa sayılabilecek sektörel yaşamına iki Avrupa Başkanlığı da sığdıran Derneğin onuruna düzenlenen kokteylin ardından katılımcılar Gala Yemeği’nde bir araya geldi. Kutlu Karavelioğlu, kısa konuşmasında POMSAD’ın Europump ve CEIR’de daha nice başkanlıklar üstleneceğine olan inancını dile getirdi.

Davetli konuşmaları programın merakla beklenilen bölümlerinden biri. Son gün, Emekli Büyükelçi Rıza Erkmenoğlu’nun küresel ve bölgesel jeopolitik gelişmeler ekseninde Türkiye AB ilişkilerini değerlendirdiği ilgi ile izlenen sohbetiyle başladı ve Genel Kurul ile sona erdi. Kutlu Karavelioğlu Başkanlık görevini Hollandalı meslektaşı Martijn Van Der Born’a devrederek iki yıl sürecek Önceki Başkanlık görevine başladı. Genel Kurul yeni başkan yardımcılarını ve iki sene görev yapacak icra konseyi üyelerini de seçerken, bütçesine Ecopump Projesi için takviye yaptı.

Yoğun toplantı programında, eşler için de günlük Efes Antik Kenti, Meryem Ana ve Bodrum Turları düzenlendi. 2018 Europump Senelik Toplantı ve Genel Kurulu, yeni formatıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB Parlamento Üyelerinin ve Genel Direktörlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.