Skip to content

VİTRİN

EYLÜL 2018 SAYI: 124

BAYKON’DAN Kuvvet Ölçümü İçin Yeni Ufuklar BX30 Plus / BX30D Plus

BAYKON, BX30 İNDİKATÖR AİLESİNİN YENİ ÜYELERİ BX30 PLUS / BX30D PLUS PANEL TİPİ GELİŞMİŞ TARTIM İNDİKATÖRLERİNİ, PROSES KONTROL, AĞIRLIK / KUVVET KONTROLÜ, BASİT DOLUM, ÜRÜN SINIFLANDIRMA, TARTIM VE KUVVET ÖLÇÜMÜ UYGULAMALARI İÇİN ENDÜSTRİNİN HİZMETİNE SUNUYOR.

BX30 Plus / BX30D Plus indikatörler, en son teknolojik gelişmeler dikkate alınarak, yüksek ölçüm ve haberleşme hızı, çeşitli arayüz seçenekleri ile endüstriyel tartım uygulamalarının tüm gereksinimlerini karşılayacak ve analog veya dijital yük hücreleri ile kullanılabilecek şekilde tasarlandı. BX30Plus’ta standart data çıkışları Ethernet, USB, RS232C, RS485 ve RS422 ile kullanıcılara ek bir maliyet getirmeden geniş arayüz seçim imkanı sağlarken, bilgilerin yedeklenmesi amacıyla kullanılacak SD kart yuvası da standart olarak sunuluyor.

İndikatörler, 22 mm boyunda altı dijitlik ağırlık göstergesi, 8 mm boyunda 16 dijitlik alfa numerik bilgi göstergesi olan parlak, geniş açılı ve çok renkli LCD ekran ile donatılmış. Altı farklı kullanım dili, tartımın grafiksel gösterimi, üzerlerindeki sembollerden fonksiyonları kolayca anlaşılabilen tuşlara ek alfa nümerik tuş takımı, operatörü uyarmak veya bilgi vermek amacıyla ekran renginin değişmesi gibi özellikler, indikatörün kurulumu ve kullanımını çok kolaylaştırıyor.

BX30 Plus ve BX30D Plus, kontrol tartımı (checkweighing), sınıflandırma, dolum ve tepe tutma gibi özel uygulamalarla birlikte, bu uygulamalarda tartım sürecinin aşamalarını ekran rengini değiştirerek, grafikle ve sesle operatöre bildiren SmartAPP özelliğine de sahip. BX30Plus indikatörün giriş hassasiyeti, kuvvet ölçümü uygulamalarında -125 mV/+125 mV ölçüm aralığına otomatik olarak ayarlanırken, 10 adede kadar tepe değeri yakalayan tepe tutma uygulaması, tepe tutma testlerinde BX30 Plus’a büyük bir üstünlük sağlıyor.

BX30 Plus/BX30D Plus indikatörler, ayrıca, ticari tartım uygulamalarında, tek kademeli, çok kademeli, çok bölüntülü olmak üzere 10 bin taksimata kadar EN45501 ve OIML R76 onaylı. Endüstriyel uygulamalarda ise 300 bin taksimata kadar kullanılabiliyor. Yine tartı birimi gram, kilogram, lb, klb, N, kN veya hiçbiri olarak ayarlanabiliyor. İndikatörlerin dört adet dijital girişi, beş adet de dijital çıkışı var. Basit tartım işlemlerinde dijital girişler, sıfırlama, dara alma, silme, çıktı alma, ekrandaki değeri tutma gibi fonksiyonlar için dijital çıkışlar da serbest kesme değerleri olarak belli bir bölgeye veya eşik değere göre tanımlanarak kullanılabiliyor. SmartAPP uygulamalarından biri seçildiğinde, dijital giriş ve çıkışlar, seçilen SmartAPP uygulaması için girilmiş olan değerlere göre otomatik olarak ayarlanırken, BX30 Plus ve BX30D Plus indikatörleri, her biri 500 kayıt kapasiteli olmak üzere iki çeşit tanım bilgisinin, dara değerinin ve kesme değerinin (her kayda beş farklı kesme değeri olarak) girilebileceği dört adet belleğe sahip bulunuyor. İndikatörlerin, sahip oldukları fieldbus tipine, analog çıkış, dijital giriş/çıkış konfigürasyonlarına bağlı olarak değişik varyantları da sunulurken, varyant modeller, Profibus, Profinet, Modbus RTU, Modbus TCP, Ethernet IP, EtherCat, Canopen, CC-Link, CC-Link IE, Powerlink gibi endüstride en çok kullanılan fieldbus tiplerini destekliyor. Dijital giriş ve çıkışlar, bir PLC tarafından Remote I/O olarak kontrol edilebilirken, hızlı analog çıkış, uzun zaman kararlılığına ve 15 bit yüksek çözünürlüğe sahip bulunuyor. İndikatörler, ayrıca, tek satırlı, çok satırlı, barkod da içeren EPL formatı dâhil olmak üzere beş farklı formatta etiket bastırabiliyor.

Menüyle yönlendirilen kalibrasyon, çok noktalı kalibrasyon, test ağırlığı kullanmadan yapılan elektronik kalibrasyon, sıfır ve kazanç ayarı özellikleri operatöre kolaylık ve zaman tasarrufu sağlarken, elektronik kalibrasyon, yüklü ve ağır tank tartı sistemlerinin boşaltılmadan kalibrasyonunun yapılmasında kullanılan çok etkili bir özellik olara dikkat çekiyor. Bilindiği üzere, dolu olan tank veya silo tartım sistemlerinin kazanç ayarlarının boşaltılmadan, istenildiği zaman yapılabilmesi büyük servis kolaylığı da sağlıyor.

BX30 Plus ve BX30D Plus tipi indikatörler, IP67 ön panel korumalı paslanmaz çelik ön paneli, alüminyum gövdesi ve paslanmaz çelikten arka paneli ile ıslak, hijyenik ve zorlu endüstriyel koşullarda kullanılmaya uygunken, indikatörlerin arka panelinde bulunan vidalı arayüz terminalleri, vibrasyonlu ve mobil uygulamalarda bile kablolar gevşemeden güvenli çalışma imkânı sağlıyor.