Skip to content

EDİTÖRDEN

ARALIK 2017 SAYI: 115

Bir Yıl Daha Sona Eriyor

Zaman su misali akıp giderken acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle, kötüsüyle, hüznüyle, mutluluğuyla koskoca bir yıl daha geride kalıyor. Ancak geride kalan yalnızca koskoca bir yıl değil elbette ki! Kayıplarımızın, kazançlarımızın etkisi bizi belki bir ömür boyu etkileyecek. Ancak kalıcılığını koruyacak olan ve durmadan tekrarlanacak bir şey var ki o da azimle ve de sebat ederek üretmek, ülke ekonomisine fayda sağlayacak adımlarla ilerlemek.

Bu perspektiften bakıldığında 2017 yılının son ayında da azimle yoluna devam eden makine sektörünü bir araya getiren çatı kuruluşları, Aralık ayında dur durak bilmeyen çalışmalara imza attı. İran’ın başkenti Tahran’da sektörel ticaret heyeti programı düzenleyen MAİB, Türkiye’ye gelen “Özel Nitelikli Alım Heyeti” programı kapsamında da Taylandlı ekibin Ankara, Konya, Burdur ve İzmir’deki çeşitli firmaları ziyaret ederek temaslarda bulunmasını sağladı. MAİB sektör için artı değer yaratacak çalışmalara devam ederken MAKFED de yoğun bir ayı geride bıraktı. MAKFED, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzaladığı “Girişimci Bilgi Sistemi Verilerine Erişim, Kullanım ve Paylaşım Yönergesi” ile Girişimci Bilgi Sistemi’nin makine sektörünün hizmetine açılmasını sağladı. Bu protokolün ardından hızını kesmeyen, üye 17 derneğini Erdemir’in Zonguldak’taki üretim tesislerinde bir araya getiren MAKFED, başta çelik olmak üzere malzeme seçimi ve kullanımına yönelik düzenlediği eğitim programlarının önemli bir ayağını gerçekleştirdi.

İşte tüm bu konuları ve hatta daha fazlasını gündem sayfalarında sizlerle paylaşıyor olacağız. Gerek imalat gerekse de ihracat oranları ile ülke ekonomisine hatırı sayılır oranda katkı sağlayan makine sektörünün önemli aktörlerini ağırladığımız “Sektörden” bölümümüzün bu ayki konuğu, Teknokom Makina oluyor.

İş hayatının kadın erkek ayrımından bağımsız zorlu yanlarının olduğunu söyleyen Volkan İtfaiye Kurumsal İletişim ve İnsan Kaynakları Direktörü Duygu Tecim’i ise “Pozitif” bölümümüzde konuk ettik. Bugüne kadar farklı alanlardan isimleri ağırladığımız “Bir Konu&Bir Konuk” bölümümüzde TÜYAP Tüm Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal’ı sizlerle buluşturuyoruz. Fuarcılık sektörünün, TÜYAP ile birlikte düzenli bir ticari faaliyet olarak Türkiye’nin gündemine girdiğini belirten Ünal ile TÜYAP’ın geçmişten günümüze 40 yıllık yolculuğunu konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gelişen teknoloji ve küreselleşme sonucu birbirine benzer hale gelen ürünler, satış sonrası hizmeti zorunluluk haline getirmeye başladı. Bu pazar koşularında firmaların amaçlarına ulaşabilmelerini ve ayakta kalabilmelerini sağlayan ise tüketicilerine sundukları satış sonrası hizmet aracılığıyla yarattıkları farklılık. Geçmiş dönemlerde ürün garantisi ve yedek parçaların bulunabilirliği kavramlarıyla ifade edilen satış sonrası destek uygulamaları, artan hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinde mükemmeliyeti sağlamak için artık, “firma ile müşteri arasındaki ilişkinin sürekliliği” şeklinde tanımlanıyor. Makine imalatçıları da satış sonrası hizmetler departmanını profesyonel hale getirmenin yanı sıra satılan makinelerin kullanım süreleri boyunca kârlarının önemli bir kısmını oluşturacağını da anlamış durumda. Sektör için bu denli önemli olan satış sonrası hizmetler konusunu bizler de Moment Expo’nun bu sayısında kapak konu olarak ele aldık.

Sağlık, barış ve mutluluk içinde kalın...

Keyifli okumalar