Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2017 SAYI: 114

Blechexpo’ya Türkiye’nin Makinecileri Damga Vurdu

Makine, metal işleme ve kaynak teknolojileri alanında dünyanın en önemli fuarlarından biri kabul edilen Blechexpo’ya katılan Türkiye’nin Makinecileri, sektörün üretim gücünü tüm dünyaya gösterdi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde 7-10 Kasım tarihleri arasında 13’üncü kez düzenlenen Blechexpo Fuarı’na katılan Türkiye’nin Makinecileri, gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk makinesi algısının güçlendirilmesine katkıda bulundu. İki yılda bir düzenlenen fuara bu yıl 35 ülkeden 1336 firma katıldı. 39 bin 280 kişinin ziyaret ettiği fuarda Türkiye’den de 29 makine imalatçısı ürünlerini sergiledi. Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyesi derneklerden Makina İmalatçıları Birliği’nin de (MİB) stantla yer aldığı fuar kapsamında, ziyaretçilere Türk makine sektörünün üretim gücü ve kalitesi anlatıldı. Fuara Türkiye’nin Makinecileri’ni temsilen MAİB Makine Şubesi Uzmanları Şeyda Yıldız Sarıca ve Bahar Özcan Kaynak katıldı.

Türkiye’nin Makinecileri’nin standında ziyaretçilere Türk makine sektörü ve MAİB üyesi firmalar hakkında kapsamlı bilgiler verildi. Türkiye’nin Stuttgart Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu Türkiye’nin Makinecileri’nin standını ziyaret ederek fuar hakkında temaslarda bulundu.

“ALMANYA PAZARINDAN ALDIĞIMIZ PAYI ARTIRACAĞIZ”

Blechexpo Fuarı hakkında değerlendirmelerde bulunan MAİB ve Türkiye’nin Ma - kinecileri Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, Türk makine sektörü olarak Almanya pazarından aldıkları payı artırmak istediklerini söyledi. Dalgakıran sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuarda sac, metal işleme makineleri ve tamamlayıcı teknolojilerinde gelinen son nokta sergileniyor. Sac levhalar metal işleme sanayisinin en önemli girdilerinden biri. Sac, sağlamlık ve dayanıklılığın yanı sıra hemen her türlü şekle girebilme ve estetik görünüm sağlayabilme gibi avantajlar sunan bir ürün.

Endüstriyel tasarım ve üretimde yaygın olarak kullanılan bu ürünün üretildiği sac işleme makineleri, sanayi üretiminin de en temel bileşenlerinden biri. Türkiye’nin Makinecileri olarak ihraç ettiğimiz sac işleme makinelerinde üretilen levhalar; demir- çelikten inşaata, beyaz eşyadan otomotive dek dünya genelinde tüm sanayi kollarında kullanılıyor.” Türkiye’nin Makinecileri dört gün süren fuar boyunca sektörün tanıtımına yönelik etkin bir faaliyet yürüttü.