Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2018 SAYI: 120

Böceksavar Robot Dünya Literatürüne Girdi

Kendi imal ettiği 3D yazıcı ile “Böceksavar Tarım Robotu” tasarlayan Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Ege Özgül’ün yazdığı makale, dünyanın en büyük akademik indeksi kabul edilen Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nde yayımlandı.

Besin temini ve kullanımı insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri. Besinlerin birincil kaynağı ise toprak ve onun içerdiği mineraller. Bununla birlikte, besin kalitesinin korunması, bitkilerin bağışıklık kazanması, iklim şartları, zararlı haşerat ve hastalık gibi tehditlere karşı ilaçlama gerekirken, genellikle bitkilerin ilaçlanması tarım işçileri tarafından yapılıyor ve bu süreç tarım ilaçlarının içerdiği kimyasallardan dolayı insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor.

Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Ege Özgül’ün bu tehdidi ortadan kaldıran sıra dışlı projesinde, basit olarak, ilaçlama bir robot tarafından gerçekleştiriliyor.

Ege Özgül’ün Fen Projeleri Danışmanı Kimya Öğretmeni Talha Kılıç, projeyi, “İnsan sağlığı açısından kimyasalların zararlı etkilerini en düşük seviyeye indirerek, tarım alanlarının ilaçlama ve bitkilerin zararlı haşerelerden koruması işini, düşük maliyetli ve yarı-otonom bir robot gerçekleştiriyor” sözleriyle özetlerken, böylelikle bitkilerin ve toprağın yaşam kalitesinin en yüksek seviyeye çıkartıldığının, tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlandığının altını çiziyor.

Ege Özgül, tasarladığı robotun parçalarını da yine kendi imal ettiği 3D yazıcı ile üretmiş. Robot, tarım ilacı püskürterek zararlı haşerattan uzun süreli koruma sağlarken, sahip olduğu buzzer ile değişik frekanslarda ses üreterek tarım zararlılarını uzaklaştırıyor; bu görevleri herhangi bir insan etkileşimi olmadan gerçekleştirebiliyor. Yaptığı çalışmalarda en büyük desteği ailesinden aldığını belirten Ege Özgül ise hedefinin, Amerika’da robotik teknolojiler konusunda üst sıralarda olan bir üniversitede eğitim alarak tüm insanlara yararlı ürünler geliştirmek olduğunu söylüyor.

PORTEKİZ’DE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

Özgül’ün bu yolda attığı önemli bir başka adım projesini anlattığı makalesinin, dünyanın en büyük akademik indeksi kabul edilen Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nde (The Institute of Electrical and Electronics Engineers- IEEE) yayımlanması olurken, Özgül, bu çalışmasıyla, 500 binden fazla akademik üyesi olan IEEE literatürüne giren sayılı lise öğrencilerinden biri oldu. Diğer yandan, 5-8 Temmuz tarihleri arasında Polonya’da düzenlenecek olan, “3. Uluslararası Çağdaş Eğitim Araştırmaları Kongresi”nde akademisyenlere sunum yapacak olan Ege Özgül, 21-28 Temmuz tarihleri arasında ise Portekiz’de düzenlenecek olan “36. Gençlik Bilim Buluşması”nda Türkiye’yi temsil edecek. Özgül, son olarak, 5-8 Eylül tarihleri arasında da Kosova’da düzenlenecek olan 3. Uluslararası Bilim Sempozyumu’na katılacak.