Skip to content

GÜNDEM

EKİM 2016 SAYI: 101

Boeing Tedarik Ağında Türkiye’nin Payı Artacak

Dünyanın en büyük havacılık şirketi olan Boeing’in Türkiye ile 70 yıldan fazla süredir devam eden işbirliği güçleniyor. Halen Boeing programları Türkiye’de 2 bin 500’den fazla kişiye iş imkânı sağlarken, SAHA İstanbul işbirliğinde düzenlenen Boeing-SAHA İstanbul Havacılık Tedarikçi Zirvesi’nde, Boeing’e Türkiye’den daha fazla sayıda firmanın tedarikçi olmasının yöntemleri tartışıldı.

Türkiye’den daha fazla firmanın ABD’li uçak üreticisi Boeing’in küresel tedarik zincirine dâhil olması için fırsat sağlamak, Boeing’in ürün performansı ve finansal anlamda karşılanabilirliğinin yanı sıra Türkiye’deki havacılık sektörünün uzun vadedeki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, 14 Ekim’de Teknopark İstanbul’da Boeing-SAHA İstanbul Havacılık Tedarikçi Zirvesi düzenlendi. Son yıllarda Türk tedarikçilere 1,5 milyar dolara yaklaşan tutarda iş yaptıran Boeing’in yeni tedarikçilerini aradığı Zirveye, çoğunluğu hâlihazırda Boeing tedarikçisi olmayan 100’den fazla şirket katılırken, Zirve kapsamında Boeing Tedarik Yönetimi, Uçak, Yapısal ve Malzemeler Başkan Yardımcısı John Byrne, sivil havacılık mevcut pazar görünümü hakkında genel bilgiler aktardı ve Boeing ile çalışmak ve tedarikçi olmak için gereken kriterler hakkında “Havacılık Mevcut Pazar Görünümü ve Boeing ile Çalışmak” başlıklı kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda, Türkiye’de çok sayıda müşterileri bulunduğuna işaret eden John Byrne, Türkiye’nin hızlı büyümesi nedeniyle küresel oyuncuların Türkiye’ye ilgilerinin arttığına dikkat çekti ve “Herkes bu pazarın parçası olmak istiyor. İkmal üssü açısından imkân ve kapasite burada var. Bu nedenle, işimizin büyümesi için Türkiye’deki fırsatları görmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Ulaştırma bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl ile SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede’nin açılış konuşmalarının ardından, Boeing yetkilileri katılımcı firmalarla birebir görüşmeler gerçekleştirerek işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

AMAÇ, KÜRESEL PAZARDA YER EDİNMEK

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, Zirveye ilişkin değerlendirmesinde “Türk havacılık sanayisi, Boeing ile köklü işbirliği sayesinde son yıllarda önemli gelişmeler kaydetti ve kabiliyetler kazandı. Boeing ve SAHA İstanbul tarafından düzenlenen bu etkinlik, mevcut ve potansiyel Türk tedarikçilere, Türk havacılık sektörünün Boeing’in tedarik zincirindeki rolünü artırmak amacıyla gelecekteki kazankazan fırsatlarına ve Boeing’in önceliklerine ilişkin bilgi alabilme imkânı sunuyor” derken, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede ise “SAHA İstanbul Kümesi’nin havacılık ve uzay ile ilgili konularda üretim yapan firmaları ile Boeing yetkililerinin bir araya gelmeleri, Boeing firmasına iyi bir tedarikçi zinciri oluşmasını sağlayacaktır. Türk sanayicilerinin Boeing için üretim yapması, hem Türkiye hem de küresel uçak endüstrisi ile ilgili alanlarda kendilerini geliştirmelerinin önünü açacak. SAHA İstanbul firmalarının teknolojik alt yapılarının yüksek olması nedeniyle Boeing’in tedarikçisi olma potansiyelleri mevcut. Bunun iyi değerlendirilmesinin, hem Boeing hem de SAHA İstanbul açısından yararlı olacağını düşünüyorum” yorumunda bulundu.

Boeing’in Türkiye’de 200’den fazla uçağı bulunduğunu da hatırlatan Büyükdede, Türkiye’nin amacının sadece uçak almak değil, havacılık ve uzay sanayisinde yer edinmek olduğunu vurgulayarak, “Bugün insansız hava araçlarımızı yapabiliyoruz. Bundan 100 yıl önce uçaklarımızı da yapabiliyorduk. Bugün yeni nesil uçakların parçalarının öncelikle Türkiye’de üretilmesi, hem dünyada bunları kullanan ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak yan sanayilerin Türkiye’de oluşmasını hem de Türk sanayicilerin havacılık ve uzay sanayisini daha hızlı öğrenmesini sağlayacak. Onun için Boeing yetkilileriyle bir araya geldik. Boeing dünyanın her yerinden milyonlarca parça satın alıyor” dedi.

İKİ AYRI URGE PROJESİ BAŞLADI

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ise “SAHA İstanbul olarak, firmalarımızın alt yapılarını geliştirmek, dünyada firmalarımıza pazar bulabilmek için bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de Ekonomi Bakanlığı’nın URGE destekleridir. Biz, toplamda 45 firmamızla iki ayrı URGE projesine başlıyoruz. Diğer yandan, firmalarımızın Boeing’e tedarikçi olacak düzeye gelme gayretleri, aynı zamanda milli yolcu uçağı, milli helikopter gibi projeler için de sektörün ekosisteminin gelişmesi anlamına geliyor. THY Teknik’in uçak bakımı için ithal ettiği uçak parçalarının yerli firmalarımız tarafından üretilmesi gayretleri, bu sektördeki temel motivasyon kaynaklarından birisi. Kendi uçağımızı üretme hedefimiz varsa, firmalarımızı dünya devleri ile aynı mindere çıkarmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Gün boyu ikili firma görüşmeleriyle süren ve Türkiye’nin Boeing’in küresel tedarik ağındaki payı ve hedeflerinin konuşulduğu etkinliğin son derece olumlu sonuçlar doğurması beklenirken, bilindiği üzere Türkiye’deki havayolu şirketlerine ticari uçak temin eden ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne savunma ürünleri sağlayan Boeing, SAHA İstanbul’un partneri durumunda ve Türkiye’deki Boeing tedarikçileri hâlihazırda 737, 747–8, 767, 777 ve 787 Dreamliner dâhil tüm Boeing ticari uçak programlarına parça veya montaj sağlıyor.