Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2018 SAYI: 127

BURSA ENDÜSTRİ ZİRVESİ 500 MİLYON TL’LİK İŞ HACMİ OLUŞTURDU

METAL İŞLEME TEKNOLOJİLERİ, SAC İŞLEME TEKNOLOJİLERİ, KAYNAK TEKNOLOJİLERİ VE OTOMASYON FUARLARINI 29 KASIM-2 ARALIK TARİHLERİNDE TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYAN BURSA ENDÜSTRİ ZİRVESİ, 68 ÜLKEDEN GELEN 42 BİN 116 ZİYARETÇİ İLE YOĞUN İLGİ GÖRDÜ. YEDİ AYRI SALONDAKİ 40 BİN METREKARE KAPALI ALANDA, 20 ÜLKEDEN 346 FİRMA VE TEMSİLCİLİĞİNİN KATILIMIYLA DÜZENLENEN ZİRVE 500 MİLYON TL’LİK İŞ HACMİ OLUŞTURDU.

Makine yapan makinelerin fuarı temasıyla düzenlenen ve makine sektörünün Avrasya coğrafyasındaki en büyük buluşma noktalarından biri olan değerlendirilen Bursa Endüstri Zirvesi, bu yıl 29 Kasım-2 Aralık tarihlerinde TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İş Adamları Derneği iş birliğinde makine imalat sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren zirve, bu yıl da 20 ülkeden 346 firma ve firma temsilciliğini, yedi ayrı salondan oluşan 40 bin metrekare kapalı alanda buluşturdu. Zirve ayrıca, sanayinin gelişimine yön veren sektörleri aynı çatı altında bir araya getirerek son teknolojinin ziyaretçilerle buluştuğu son nokta olmasıyla da dikkat çekti.

Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı, Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı, Kaynak Teknolojileri Fuarı ve Otomasyon Fuarının eş zamanlı düzenlenmesiyle gerçekleşen Bursa Endüstri Zirvesinde; yurt içinden 40’tan fazla sanayi şehrinden ve yurt dışından 68 ülkeden gelen toplamda 42 bin 116 ziyaretçi ağırlandı.

MAKİNE SEKTÖRÜNÜN NABZI BURSA’DA ATTI

Bursa Endüstri Zirvesinde; CNC tezgâhlarından takım tezgâhlarına, sac işleme makinelerinden ölçü kontrol sistemlerine, insanlarla çalışan robotlardan yeni nesil yazılımlara ve otomasyonlara kadar geniş ürün grubu yer alırken, Zirve kapsamında dünyanın farklı yerlerinden birçok ziyaretçi ve firma temsilcileriyle bir araya gelen Türk makinecileri, kurdukları önemli iş bağlantılarıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaya da devam etti. Katılımcı sayısı, ticari faaliyetler ve ziyaretçi sayısıyla makine sektörünün marka fuarlarından biri olmaya devam eden Bursa Endüstri Zirvesinde 68 ülkeden binin üzerindeki iş insanının katıldığı alım heyeti programları da gerçekleşirken, oluşan ticaret hacmi ise yaklaşık 500 milyon TL olarak açıklanıyor.

“MAKİNE SEKTÖRÜNE VERİLEN DESTEK YATIRIMA DÖNÜŞÜR”

Fuarın açılışında bir konuşma yapan MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makine imalat sanayisine verilen desteklerin üretime, yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşeceğini söyledi.

Makine ihracatında birim ağırlık değerinin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Ahmet Özkayan, Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkabilmesi için yüksek katma değerli ürünler üretmesi gerektiğini, bu noktada sektöre verilen desteklerin önem taşıdığını anlattı. “Verilecek destekler, üretime yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşecek ve makine üreticilerimiz Ar-Ge, tasarım, üretim ve yüksek teknolojiye geçişte ilkleri gerçekleştirmek suretiyle, nitelikli iş gücü, teknik donanımı ve alt yapısıyla ülkemizdeki en stratejik unsurlardan biri olmaya devam edecektir” diyen Özkayan, makine ihracatında birim ağırlık değerinin bu yılın Ocak-Kasım döneminde 6,2 dolar/kilogram olduğunu, bu rakamın Türkiye ortalamasının ise 1,5 dolar/kilogram olarak gerçekleştiğini söyledi. Bu rakamın üzerinde önemle durulması gerektiğinin altını çizen Özkayan, “Katma değeri yüksek ürünler üretmediğimiz sürece orta gelir tuzağından çıkmak mümkün olmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Ahmet Özkayan, konuşmasında ayrıca, 2 trilyon dolarlık dünya makine ticaretinden Türkiye’nin aldığı payın aslında çok düşük olduğu ve sektörün desteklendiğinde ciddi bir döviz girdisi gerçekleştirme potansiyelinin olduğunu vurguladı ve “Gelişmiş ülkelerde kişi başı 10 bin doların yüzde 40’ı sanayiden gelirken, bizde bu oran yüzde 16 seviyesinde. Makine ihracatının yüzde 40’ı AB ülkeleri ABD, Kanada ve Rusya gibi gelişmiş ülkelere yapılıyor. İhracatın bu yapısı, makine imalat sektörünün dünya piyasalarında rekabet bakımından oldukça iyi bir konumda olduğunu da gösteriyor” dedi.