Skip to content

SEKTÖRDEN

AĞUSTOS 2012 SAYI: 51

Bursa’dan Yeni Bir Marka: KESSER

Bursa’da 16 yıldır CNC Takım Tezgahları konusunda faaliyet gösteren Kema Makina KESSER markasıyla yüzde 100 yerli CNC Dik İşleme Merkezi üretimine başladı. Firmanın kurucu ortağı İbrahim Keser önümüzdeki yıl KESSER markalı ürünleriyle ihracat pazarlarından pay almayı hedefliyor.

Kema Makina 1996 yılındaBursa’da kuruldu. Firma, 2006yılından bu yana yeni merkezinde müşterilerine hizmet veriyor. Faaliyetlerine başladığı günden itibaren satış, kurulum, eğitim ve satış sonrası servis hizmetleri ile makine sektöründeki yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Gün geçtikçe kurumsallaşmayolunda ilerleyen firma, bu yıl KESSER markasıyla CNC takım tezgahları üretimine başladı.

Kema Makina’nın ürün gamında hangi makineler bulunuyor?

Türkiye’de büyük ve ağır tip CNC freze,torna ve taşlama tezgahlarının satışını gerçekleştiriyoruz. İmalatını gerçekleştirdiğimiz tezgahlar arasında CNC işleme merkezleri ve freze tezgahlarını sayabiliriz. Kesser markasıyla işleme merkezi üretiyoruz. Ayrıca CNC freze; puntasız, havacılık, silindirik,dik silindirik, delik ve satıh taşlama; dik ve yatay torna, vana işleme merkezi ile demir yolu bakım sistemlerinin satışını yapıyoruz. Bu sene görücüye çıkan Kesser markamızda ise CNC dik işleme merkezi bulunuyor.

Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde kullanılıyor?

Makine sanayinde CNC ve freze tezgahlarına bir çok alt sektör ihtiyaç duyar.Kema Makina markalı ürünlerimizi ise özellikle ağır metal sanayi, makine sektörü ve havacılık gibi sektörler kullanıyor.

“2013 YILINDA HEDEF BÜYÜTECEĞİZ”

Öncelikli hedeflerinin Türkiye’de ki talebi karşıladıktan sonra yurt dışına odaklanmak olduğunu belirten Kema Makina’nın Kurucu Ortağı İbrahim Keser; “İhracat yapmak, sektör ve ülke ekonomisi konusunda önem teşkil ediyor. Biz de Kema Makina olarak günden güne devam eden büyüme hedefimizle ürünlerimizin ihracatını yapmayı planlıyoruz” dedi.

İhracat yapıyor musunuz?

KESSER markasıyla üretimini gerçekleştirdiğimiz CNC tezgahların ihracatını şu anda yapmıyoruz. Öncelikli hedefimiz Türkiye’deki talebi karşılayabilmek ve bir ölçüde ithal ikamesi olabilmek.Zaten KESSER markalı ürünlerimizin üretimine bu sene başladık. Henüz yeni yeni fuar gibi etkinliklerde KESSER markalı ürünlerimizin tanıtımını yapıyoruz. Daha sonra yurt dışı satış organizasyonumuzu gerçekleştireceğiz.

Bu anlamda çalışmalarımıza başladık. İhracat yapmak, sektör ve ülke ekonomisi konusunda önem teşkil ediyor. Biz de Kema Makina olarak günden güne devam eden büyüme hedefimizle ürünlerimizin ihracatını yapmayı planlıyoruz.

Sektörünüzdeki rekabet ortamı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sektörümüzde her sektörde olduğu gibi yoğun rekabet var. Bu rekabeti zorlayan ana etken ise firmaların hizmet yeterlilikleri ve yapılanmaları.Bizim gibi müşteri memnuniyetini her daim sürekli kılmak için teknik servis ve yeterliliklerini gerçekleştirmemiş firmalar ile elbette rekabet edemiyoruz.Fakat bu sıkıntıya karşın etkili önlemler alınmaya başlanıyor. Nasıl bazı sektörler merdiven altı firmalar ile rekabet edemiyor ise biz de ofisten satış yapan firmalar ile rekabete giremiyoruz.

CNC tezgahların gelişim süreci hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Makinelerde nümerik kontrol sisteminin kullanılmaya başlanması, makinelerin genel konstrüksiyon yapılarının değişmemesine rağmen üretimdeki hassasiyeti, yapılabilirlik ve üretim hızını çok artırdı. Şimdiki gelişim süreci,tornalama, frezeleme, taşlama gibi temel operasyonların kombine hale getirilerek üretim zamanlarını daha da aşağı çekebilecek daha az enerji sarfeden makineler şeklindedir.

“YERLİ ÜRETİCİLER YOK OLMASIN”

Türkiye’nin makine sanayinde serbest bölge gibi olduğuna dikkat çeken Keser; “Her şey çok kolay ve düşük vergi oranlarıyla ithal edilebiliyor. Fakat bu durum zaman içinde yerli üreticilerin yok oluşuna doğru yol almaya başladı” dedi.

Yerli üretimde sizce en büyük sorun nedir?

Özeleştiri yapacak olursam ithalat konusunda ülkemizin konumunu hiç doğru bulmadığımı söyleyebilirim. Zira cari açıktaki ithalat yönündeki yükseliş bunu açıkça gösteriyor. Ülkemiz koca bir serbest bölge gibi oldu. Her şeyi çok kolay ve düşük vergi oranlarıyla ithal edebiliyoruz.Yerli üreticilerin rehabilite edilmesi ve dünya rekabetine ayak uydurması açısından ithalat oldukça etkiliydi. Fakat bu durum zaman içinde yerli üreticilerin yok oluşuna doğru yol almaya başladı.

Bu durumun düzeltilebilmesi için sizce ne gibi önlemler alınmalı?

Ülkesinde sübvanse edilen üreticilerin ürünleri doğal olarak daha ucuz oluyor.Bu ülkemize ithal edildiğinde rekabet etmeniz mümkün değildir.

Ya yerli üreticileri doğrudan sübvanse etmenin bir yolu bulunmalı ya da ülkesinde sübvanse edilen ve ülkemize ithal edilen ürünlere Türkiye vergi getirmelidir.

Buda çok adil olacaktır. İşte gerçek rekabet ancak böyle olur. Artık ülkeler destratejik sektörleri ve marjinal karlılığıolan sektörler için sübvansiyonlarını çok akıllıca yapmaya başladı.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı?

KEMA Makina, KESSER markasıyla büyük boyutlu ağır tip iki modelden oluşan DFM serisi CNC Dik İşleme Merkezi üretimine başladı. DFM serisi yüzde 100 yerli sermayeli Türk malı CNC makinelerimizi MAKTEK 2012 Fuarı’nda sergileyeceğiz. Kalite ve teknolojisi oldukça yüksek ve beklentilerin çok üzerinde; fakat bir o kadarda ekonomik bir tezgah üretiyoruz.

Kema Makina olarak 2013 yılıyla ilgili olarak da üretimimizi artırarak daha fazla pazarlara açılmayı hedefliyoruz.Bu yüzden önümüzdeki yıl CNC tezgah üretimi projelerimize daha fazla ağırlık vereceğiz.

İbrahim Keser kimdir?

Bursa’da 1971 yılında doğdu. Kema Makina’nın kurucu ortakları arasında yer alan İbrahim Keser, 1996 yılından bu yana makine sanayinde takım tezgahları üretimi konusunda uzmanlaşmış durumdadır.