Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

ÇELİK VE DÖKÜM SANAYİCİLERİ YERLİ MAKİNE KULLANIMI İÇİN BULUŞTU

İSTANBUL SANAYİ ODASI (İSO) VE MAKİNE İMALAT SANAYİİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (MAKFED), ÇELİK VE DÖKÜM SANAYİCİLERİ İLE MAKİNE SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNİ, “TÜRKİYE’NİN ÇELİK VE DÖKÜM SANAYİSİNDE MAKİNE KULLANIMINDA YERLİLİK ORANINI ARTTIRMAK” GÜNDEMİYLE BULUŞTURDU.

Istanbul Sanayi Odası Odakule Yerleşkesinde gerçekleşen toplantıya MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı ve İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran ev sahipliği yaparken, toplantıya MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun yanı sıra Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği, Çelik Boru İmalatçıları Derneği, Çelik Boru İmalatçıları Derneği, Endüstriyel Fırın Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ile Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneği gibi sektörün önde gelen dernek kuruluşlarının üst düzey temsilcileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Adnan Dalgakıran, üretim aracı üretmenin stratejik bir karar olduğunu, bu adımı atmadan bir ülkenin büyüme ve gelişme şansının olmadığını ifade ederek “Ülkemizi cari açıktan da, geri kalmış teknoloji pazarı olmaktan da kurtaracak hamle makine üretimimize sahip çıkmaktır” dedi.

Türkiye’nin üretim odaklı büyüme hedefleri doğrultusunda birbirleriyle etkileşim içinde olan sektörleri bir araya getirme ihtiyacı hissettiklerini söyleyen Dalgakıran, bu kapsamdaki toplantı serilerinin ilkini makine ve tekstil sektör temsilcileri ile yaptıklarını anımsatırken, ikinci buluşmada ise çelik üreticileri ve döküm sanayisi temsilcilerini bir araya getirdiklerini söyledi ve “Türkiye’nin dünya ticaretinden daha fazla pay alması için bu iş birliklerinin geliştirilmesi gerekli” vurgusunda bulundu.

Toplantıda katılımcılar bu amaç doğrultusunda önümüzdeki dönemde yapılabilecek girişimler ve iş birlikleriyle ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Bu tür toplantıların sürmesiyle birlikte bundan sonra atılacak adımlar noktasında da somut olarak yapılacaklarla ilgili mutabakat oluştu.