Skip to content

OAİB DEN

MAYIS 2019 SAYI: 132

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK SEKTÖRLERİNDE İHRACATIN ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

ÇIMENTO, CAM, SERAMIK VE TOPRAK ÜRÜNLERI İHRACATÇILARI BIRLIĞININ DÜZENLEDIĞI 2018 YILI İHRACAT ŞAMPIYONLARI ÖDÜL TÖRENINDE, SEKIZ ALT KATEGORIDE 35 IHRACATÇI FIRMA YÜKSEK IHRACAT PERFORMANSLARIYLA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle’nin de katıldığı ödül töreni, 16 Nisan’da Ankara Holiday Inn Otel’de gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği törende, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği üyeleri arasında ve değer bazında 2018 ihracat verileri göz önüne alınarak yapılan sıralama sonucunda dereceye giren toplam 35 firma ödül aldı. Sekiz alt kategoride verilen ihracatçı firma ödüllerini TİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Feyyaz Ünal ile Tansu Kumru takdim etti.

Ödül töreninde bir konuşma yapan İsmail Gülle, ekonomide yerel ve küresel ölçekte her gün yaşanan yeni gelişmelerin ihracatı en kritik faaliyet alanı haline getirdiğini ifade ederken, bunun ihracatçılara büyük sorumluluk yüklediğinin altını çizdi. Türkiye’nin geçen yıl en önemli ekonomik adımı ihracatta attığını da anımsatan Gülle, “Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörü, ihracatını en çok arttıran dördüncü sektörümüzdü. Bu başarının sürmesi önemli; artık çok daha fazla pazardan daha yüksek oranlarda pay almayı hedefliyoruz” dedi. Hatırlanacağı üzere 2018’de toplam ihracatını 2017’ye göre değer bazında yüzde 12 artışla 3,2 milyar dolara yükselten Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği üretim ve ihracatta da dünyada ilk sıralara yerleşmişti. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz de törende yaptığı konuşmasında sektörün hiç durmadan katma değer ürettiğini vurgulayarak, “Çimento, seramik, cam sektörlerinin ortak özelliği doğal ham madde kaynaklarını katma değerli ürün haline getirmesidir. Ülkenin taşını toprağını işleyip ürün haline getiriyor ve ihraç ediyoruz. Bunu yaparken de ülkenin yüksek istihdam ihtiyacını karşılıyoruz. Ayrıca bu üç sektör cari açığın kapatılmasına önemli katkı sağlayan, az ithalat girdisiyle üretim yapan sektörlerdir. 2019’da yüzde 14’lük bir ihracat artışı yaratmayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SEKIZ KATEGORI, 35 ÖDÜL

Törende, toplam sekiz alt kategoride 35 firma yüksek ihracat performansları nedeniyle ödüllendirilirken, seramik kaplama malzemeleri ve seramik sağlık gereçleri segmentlerinde Ekom Eczacıbaşı; porselen ve seramik eşya segmentinde Kütahya Porselen; düzcam, cam ev eşyası ve camdan sınai kaplar segmentlerinde Şişecam; çimento segmentinde Çimsa Çimento; klinker segmentinde ise Medcem Global birinciliğe ulaştı.