Skip to content

YATIRIM

ARALIK 2018 SAYI: 127

COŞKUNÖZ MA, ROMANYA’DA ÜRETİME BAŞLAYACAK

COŞKUNÖZ METAL FORM İLE İTALYAN MAGNETTO ORTAKLIĞINDA KURULAN COŞKUNÖZ MA, KÜRESEL YATIRIMLARINA DEVAM EDİYOR. ROMANYA’DA 20 MİLYON EUROLUK YATIRIMLA KURULACAK OLAN YENİ ÜRETİM TESİSİNDE GÖVDE GRUBU PRESLİ VE ROLLFORM SAC PARÇALARI ÜRETİLECEK.

Dünya otomotiv devi Renault’un piyasaya süreceği DACIA 52SQR modeli için parça üretimi yapmak amacıyla Romanya’nın Dragasani kentinde yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda devreye alınacak üretim tesisinde, transfer ve progresif presler, robotik punta, gazaltı kaynak ve rollform prosesleriyle üretim gerçekleştirilecek. Tesiste 37 milyon euro başlangıç cirosu hedefleniyor. 2019 yılında üretim bandının deneme amaçlı aktif olacağı tesis, 2020 yılında seri üretime geçtiğinde ilk fazda yıllık 27 bin ton çelik işleme kapasitesine ulaşacak. Coşkunöz Metal Form’un yetkinlikleri ve mühendislik becerisi ile Magnetto Automotive’in küresel gücünü bir araya getiren Coşkunöz MA, Romanya tesisinde son teknolojiyle üretim yaparken, geniş tesis alanı ile ileriye dönük anlaşmalarda da kapasite ve üretim bandı yeterliliği garanti ediliyor.

RENAULT İLE SEKİZ YILLIK ANLAŞMA SAĞLANDI

Coşkunöz Metal Form Genel Müdürü Aptullah Saner, yeni tesisin kuruluş protokolüne yönelik açıklamasında, “Coşkunöz Metal Form’un yetkinliklerini, başarılı mühendislik geçmişimizi ve sektör deneyimimizi İtalyan Magnetto Automotive markasıyla bir araya getirdik. 2002 yılında Coşkunöz MA’yı otomotiv yan sanayisinin ihtiyacını karşılamak üzere kurduk. Bugün Coşkunöz MA tesisleri yılda 20 bin ton sac işleme kapasitesine sahip bulunuyor” derken, küresel pazardaki güçlerini yükseltmek için yurt dışı yatırım projelerini hızlandırdıklarını, Romanya’ya da bu kapsamda 20 milyon euroluk yatırım gerçekleştireceklerini söylüyor. “Romanya’daki tesisimizde Renault ile 2020’de başlamak üzere sekiz yıllık üretim anlaşmasına vardık. 1968’de başlayan sektör maceramızı küresel üretim atağı ile örnek bir başarı hikayesine çevirdik” diyerek devam eden Saner, ihracat kapasitelerini genişletmek için Coşkunöz Metal Form’un yerel ve küresel endüstri pazarındaki yatırımlarına devam edeceğinin de altını çiziyor.

Coşkunöz Holdingin yurt dışı yatırımlarında piyasayı ve ticaretin rotasını doğru analiz ettiklerini vurgulayan Coşkunöz Holding CEO’su A. Erdem Acay ise “Coşkunöz Alabuga ile Rusya’da 2014’te önemli bir yatırım projesi gerçekleştirmiştik. Burada çelik üretiminin önemli firmalarından MMK Metalurji ile iş birliğine gittik ve MMK-Coşkunöz-Alabuga’yı kurduk. Dünya otomotiv devlerine üretim yapan Rusya’daki bu tesisimizde edindiğimiz tecrübeyle Coşkunöz MA’yı da bir adım öteye taşımak istedik” diyor ve Coşkunöz Alabuga ile Rusya’da yakaladıkları başarılı çizgiyi, Coşkunöz MA ile Romanya’da devam ettireceklerine inandıklarını vurguluyor.