Skip to content

VİTRİN

EKİM 2016 SAYI: 101

Dalgakıran Makine’den Japonlarla Turbo Yatırım

Endüstriyel kompresör üreticisi Dalgakıran Makine, ağır sanayi ve teknoloji devi Japon IHI Holding ile ortak y atırıma imza attı. Turbo kompresör üretimi konusunda sağlanan anlaşmayla kurulan IHI Dalgakıran Makine’ye ait üretim tesisi Kocaeli’ye inşa edilecek, projenin ilk yatırımı yaklaşık 50 milyon TL olacak.

Kompresör sektöründe 50 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Dalgakıran Makine, uluslararası ölçekte güçlü referansları arasına bir yenisini daha ekledi. Kompresör üreticisi ve ihracatçısı Dalgakıran Makine, Osmangazi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin inşasıyla tanınan IHI Holding ile endüstriyel kompresör alanının en gelişmiş ürünleri olan turbo kompresörler üretecek. Köprü inşası ve altyapı sistemleri üretimi, enerji santralleri, uzay ve havacılık ekipmanları, gemi inşa, kompresör ve araç turboları üretimi gerçekleştiren IHI Holding, dünyanın önde gelen teknoloji kuruluşları arasında yer alıyor.

“TÜM ŞİRKETLERE ÖRNEK OLACAĞIZ”

Türk-Japon ortak yatırımıyla günümüzün son teknolojisi kullanılarak üretilecek turbo kompresörlerin otomobil, gıda, kimya ve tekstil endüstrisi gibi geniş bir yelpazede en gelişmiş kompresör teknolojisi olarak kullanacağını belirten Dalgakıran Makine Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, “Çevreyle ilgili tartışmaların başlıca gündem maddeleri arasında, küresel ısınma konusu ilk sıralarda geliyor. Bu da enerji verimliliğini kompresör konusunda en önemli parametre haline getiriyor. Turbo kompresör, büyük kapasitelerde basınçlı hava ihtiyacı için çok verimli ve ekonomik çözümler sunduğu için gelişmiş pazarlarda büyük ilgi gören bir ürün. Bu alandaki yatırımımızın önemli bir geri dönüşü olacak” diyor. IHI Dalgakıran Makine’nin ürünlerini Türkiye, Avrupa, Orta doğu, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika pazarlarına sunacaklarına dikkat çeken Dalgakıran, “Sektördeki gücümüzün ve itibarımızın bir yansıması olarak attığımız bu imzanın, doğrudan yabancı sermaye yatırımları konusunda tüm şirketlere örnek olacağını umuyoruz “ şeklinde konuşuyor.