Skip to content

EDİTÖRDEN

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

Değerli Okurlarımız,

Türkiye’nin Makinecileri, 2019’a hızlı bir başlangıç yaptı. Geçtiğimiz yılı 17,1 milyar dolar ihracat ve yüzde 64’e ulaşan ihracatın ithalatı karşılama oranıyla kapatan Türkiye’nin Makinecileri, Ocak ayında 1,3 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi. Almanya, ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa ise en fazla ihracat yaptığımız pazarlar oldu. Diğer yandan, Cezayir, Polonya ve Fas gibi ülkelerde yüzde 20’leri aşan ihracat artış grafiğinin devam ediyor olması da pazar çeşitlenmesi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Türkiye’nin Makinecileri’nin ihracat odaklı yurt dışı ve yurt içi tanıtım faaliyetleri de hız kesmeden sürüyor. Bu ay Leipzig’e sektörel ticaret heyeti organizasyonu düzenleyen Türkiye’nin Makinecileri, Almanya’daki iş ortakları, firmalar ve önemli satın almacı gruplarıyla temaslarda bulunurken, INTEC fuarına katılan 31 ülkeden iş insanlarıyla da önemli iş birlikleri kurma ve Türk makinelerinin gücü ve kalitesini anlatma fırsatı yakalamış oldu. Önümüzdeki dönemde, Türkiye’nin Makinecileri’nin, Meksika, Hindistan, Rusya ve Çin’e de benzer sektörel ticaret heyeti organizasyonları düzenleyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Benzer şekilde, Mart ayı sonunda WIN Eurasia ile Nisan ayı başında gerçekleşecek Hannover Messe fuarlarının hazırlık süreçleri de tam gaz sürüyor. Her iki fuar da makine sektörü için küresel buluşmalar olarak değerlendirilirken, fuarlara onlarca ülkeden binlerce firma katılacak. Bu kapsamda Türk makine üreticileri de küresel alıcılarla buluşma fırsatı yakalayacağı bu iki önemli organizasyondan, en yüksek ticari başarıyla ayrılmayı hedefliyor. Türk makine sektörünün 2018 ihracatı, hatırlanacağı üzere 17,1 milyar dolara ulaşmış ve ihracatta yüzde 15,5’lik bir artış yaşanmıştı. Türkiye’nin Makinecileri’nin yeni hedefi ise 2023’te ihracatı ikiye katlamak ve 34 milyar dolara ulaşarak, Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 14 pay almak olarak revize edildi. Türkiye’nin Makinecileri bu hedefe ulaşmak için çalışmaya devam ederken, biz de Moment Expo içeriklerinde günceli yakalamak, doğru ve kapsamlı bilgileri sektörümüzle ilgilenen tüm kesimlere aktarmak için gayret göstermeye devam ediyoruz.

Bu kapsamda da, Moment Expo’nun 129’uncu sayısında, yine doyurucu içerikler oluşturmaya çalıştık. “Gündem” sayfalarımızda sektörümüzü ilgilendiren önemli gelişmeleri Moment Expo okurları için bir araya getirirken, “Kapak” sayfalarında ise Türk tekstil ve konfeksiyon makineleri sektörüne odaklandık. Tekstil ve konfeksiyon makineleri sektörü küresel ölçekte 170 milyar dolara yaklaşan bir ticaret hacmi oluştururken, Türkiye özelinde sektörün en büyük sorunu, iç pazardaki tekstil ve konfeksiyon makinesi kullanıcılarının ithal bağımlılığı olarak öne çıkıyor. 2018’de sektörün ihracatı 721 milyon dolarken, ithalatın 1,9 milyar doları aşmış olması da bunun en net göstergesi.

Elbette, Moment Expo’nun önemli gördüğümüz diğer başlıklarındaki “sektörün sesi olma” misyonumuza bu sayımızda da devam ettik. Bu kapsamda, “Pozitif” sayfalarımızda Gözüküçük Makina Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Gözküçük’ten kadınların iş dünyasındaki yükselen konumları ve kadın iş gücünün imalat sektörlerini nasıl dönüştüreceğini dinlerken, “Ar-Ge Merkezi” sayfalarımızda Alpler Ziraat Ar-Ge Merkezi’ni tanıttık. “Akademik” sayfalarımızın konuğu ise Balıkesir Üniversitesi ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Ay oldu. Diğer yandan, MAİB Danışmanlarından Alper Karakurt makalesinde makine imalatının kârlılığına yönelik önemli bir analizde bulundu.

Keyifli okumalar