Skip to content

GÜNDEM

EYLÜL 2018 SAYI: 124

Digital Dönüşüm Geleceğin Fabrikalarını Nasıl Değiştirecek?

BU YIL İLKİ DÜZENLENEN GELECEĞİN FABRİKALARI FORUMU (FUTURE FACTORIES SUMMIT) 25-26 EYLÜL TARİHLERİNDE İSTANBUL BİLİŞİM VADİSİ’NDE DÜZENLENDİ. FORUM, ENDÜSTRİ 4.0 DİJİTAL DÖNÜŞÜM DERNEĞİ HİMAYESİNDE İKİ GÜN BOYUNCA ÇEŞİTLİ KONULARDA SUNUMLARLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Farklı sektörlerden konuşmacıların dijital dönüşüm, robotik sistemler, prototip üretimi gibi konularda sunumlar gerçekleştireceği forumun açılış konuşmalarını Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya ve İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu yaptı.

Ahmet Kaya, konuşmasında, geçmişten günümüze sanayideki dönüşüme değinerek, dünyadaki yeni üretim teknolojilerine sanayicilerin adapte olması için geleceğin fabrikalarına giden yol haritalarını katılımcılarla paylaştı. Kaya, bu çözümleri üreten özel sektör temsilcilerini tanıtmak ve bu teknolojilerin Türkiye’de üretilmesi ve kullanılmasına katkı sağlamak için Geleceğin Fabrikaları Forumu’nun önemli bir adım olduğunu ifade etti. İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu ise üniversite-sanayi işbirliği konusunun altını çizdiği konuşmasında, özellikle mühendislik bölümü öğrencilerinin teorik bilgiyi destekleyen pratik çalışmalarla desteklenmesinin önemini vurgulayarak, “Ülke olarak Endüstri 4.0’ı yakalamamız bir zorunluluk” değerlendirmesinde bulundu.

GELECEĞİN FABRİKASI NASIL OLACAK?

Dijital dönüşümünü tamamlamış ya da daha en baştan dijital dünyaya bağlı olacak biçimde kurulup inşa edilmiş “Geleceğin Fabrikası”ndan beklenen; üretimin uçtan uca bağlı ve gerçek-zamanlı haberleşen, makine-sistem-robotlardan oluşan hatlarda, kişisel taleplere de uygun biçimde insan faktöründen bağımsız gerçekleştirilebilmesi olarak özetlenebilir. Bu, aynı hat üzerinde farklı ürünlerin ya da aynı ürünün farklı modellerinin üretilmesini de mümkün kılmalıdır. Yani geleceğin fabrikası; yüksek kalitede “özelleştirilmiş ürün” üretebilmelidir. Geleceğin fabrikasını geleneksel olandan ayırt eden başlıca teknolojiler arasında; otonom robotlar (akıllı, bağlantılı ve öğrenen makineler); siber-fiziksel sistemler (simülasyon); dikey, yatay ve uçtan uca sistem entegrasyonları; Endüstriyel İnternet (Nesnelerin Endüstriyel İnterneti); bulut bilişim (Hizmetlerin İnterneti); katmanlı-eklemeli üretim (üç boyutlu yazıcılar); büyük veri ve analitikler; siber güvenlik; artırılmış gerçeklik (sanallaştırma) sayılabilir.