Skip to content

VİTRİN

EYLÜL 2018 SAYI: 124

Dirinler’den “Milli” Devrim

1952 YILINDAN BU YANA TAKIM TEZGÂHI VE PRES İMALATI YAPAN DİRİNLER, DRİNNS MARKASI İLE ÜRETTİĞİ YER ALTI TORNA TEZGÂHIYLA, RAYLI SİSTEM TEKERLEK BAKIMLARINDA ÖNEMLİ BİR ZAMAN TASARRUFUNA İMKÂN SAĞLIYOR. ESKİ SİSTEMDE, YALNIZCA TEK VAGONUN TEKERLEK BAKIMI 20 KİŞİNİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMASIYLA BİR AY SÜRERKEN YENİ TORNA TEZGÂHIYLA BU SÜRE İKİ KİŞİYLE 10 DAKİKADA TAMAMLANACAK.

Dirinler Sanayi Makinaları ve Endüstri Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin, küresel ekonomi kurallarının çok hızlı şekilde değiştiği bir dönemde, Türkiye’nin güçlü makine üreticilerinden biri olarak “Yerli ve Milli” üretime daha fazla önem vererek çalıştıklarını söylerken, “Fırtınalara karşı hendek kazıp saklanmak yerine cesur adımlar atmalıyız. Ürettiğimiz yer altı torna tezgâhı bu cesur adımın göstergesidir. Dünyada az sayıda ülkenin ürettiği bu makine ile Türkiye artık raylı sistemlerin bakımında en üst sıraya çıktı” diyor.

Raylı sistemlerde metro ve tramvayların tekerleklerinin belli zamanlarda tornadan geçirilmesi gerektiğini söyleyen Dirin, “Tornalama işlemi konforlu yolculuk, enerji tasarrufu ve en önemlisi raylı sistemin güvenliği için şarttır. Eski sistemlerde, tek bir vagonun tekerleklerin sökülüp tornalanması vardiyalı gece gündüz çalışılarak en az bir ay sürüyordu. Üstelik bu işlem için tek sette 20 kişi çalışıyordu. Biz ise tekerlekleri söküp torna tezgâhında işlemektense yer altı torna tezgâhıyla yerin 2,5 metre altında bir havuza gömerek işlemin uygulanmasını seçtik. Geliştirilen özel yazılım, hangi tekerleğin nasıl ve ne kadar tornalayacağını biliyor. Hangi ülke, hangi raylı sistem, hangi çapta tekerlek olursa olsun sistem bunu hesaplayıp otomatik ayarlıyor” diyor.

BİR AYLIK İŞİ 10 DAKİKADA YAPIYOR

Yeni sistemin günümüzde çok az firma tarafından üretilebildiğini, Türkiye’de ise bu sistemin en gelişmiş halini üretmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Nihan Dirin, “Yer altı torna tezgâhıyla bir vagon 10 dakikada tornadan geçiriliyor, yarım saat içinde de kontrolleri yapılarak raylı sistem devreye alınıyor. Trenin seferden alıkonulmasıyla yaşanan yolcu kaybı, işçi kaybı gibi maliyetleri de en aza indirebiliyoruz. Tüm bunlar raylı sistemleri işleten devletlerin, yerel yönetimlerin otomatik olarak tasarruf yapmasını sağlıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

TÜRK MÜHENDİSLERİN BAŞARISI

Küresel raylı sistem teknolojilerindeki en önemli maliyetin tekerlek bakımından oluştuğunu ifade eden Nihan Dirin, “Bu geleceğin projesidir, dünyada bu sistemi üreten başka firmalar da var ve bu torna tezgâhlarını Türkiye çok daha yüksek fiyatlara alıp kullanmak zorunda kalıyordu. ‘Biz neden yapmayalım?’ diyerek yola çıktık. Türk makine mühendisleri olarak her şeyi yaparız ve buna inanmamız lazım. Biz inandık ve başardık. Yeni sistem, küresel sektördeki oyuncuları değiştireceği gibi Türkiye’ye rekabet üstünlüğünü de sağlayacak. Ürettiğimiz yerli tezgâhımız hem ülkemizde hem de dünyada kullanılacak” diyor.

MAKTEK FUARI’NDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Diğer yandan, Yer altı Torna Tezgâhı, 2 Ekim’de İstanbul’da kapılarını açan Maktek Avrasya Fuarı’nda ilk kez sektörün karşısına çıkarken, Dirinler Sanayi Makinaları ve Endüstri Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin, “Fuar süresinde dünyanın dört bir yanından raylı sistem yöneticilerini standımızda ağırlayıp yeni makinemizi tanıttık” dedi.