Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2018 SAYI: 126

DR. PETER COX PLASTİK ÜRETİCİLERİ İLE BULUŞTU

PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (PAGDER) EKSTRÜZYONLA İŞLEME SÜREÇLERİNDE AVRUPA’NIN ÖNDE GELEN İSMİ DR. PETER COX’U PLASTİK SANAYİCİLERİ İLE BULUŞTURDU. 8 KASIM’DA İSTANBUL’DA DÜZENLENEN VE 150’Yİ AŞKIN PLASTİK SANAYİCİSİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN “YENİ NESİL EKSTRÜZYON SEMİNERİ”NDEN SANAYİCİLER ÖNEMLİ BİLGİLERLE AYRILDI.

Önümüzdeki yıl 50’nci yılını kutlayacak olan PAGDER, plastik teknolojilerinde önemli süreçlerden biri olan ekstrüzyonla işleme tekniğindeki etkili ve verimli süreç yönetimi ile ilgili bilimsel metotları Türk plastik sanayicilerinin bilgisine sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda, 8 Kasım’da 150’yi aşkın plastik sanayicisinin katılımıyla gerçekleşen “Yeni Nesil Ekstrüzyon Semineri” başlıklı etkinlikte, ekstrüzyonla işleme süreçlerinde Avrupa’nın önde gelen ismi Dr. Peter Cox, Türk plastik sanayicileriyle buluştu. Seminer açılış konuşmasında, günümüz ekonomi koşullarında üretim yapmanın tek başına yeterli olmadığını ifade eden PAGDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oğuzhan Gürlek, finansman, katma değer ve kârlılık unsurlarına dikkat çekti. Finansmana erişimdeki güçlüklerin yanı sıra artan finansman maliyetlerinin ticaret oyununu daha karmaşık hale getirdiğini ifade eden Gürlek, “Günümüzde sanayicilerin ürünü elde etmesi ya da üretimi bilmesi tek başına anlam ifade etmiyor. Bunun yanında finansal sonuçları yorumlayabilmeli, operasyon süreçleri kurgulamalı ve daha da önemlisi yaptığı işin çevreye ve insana dokunan yönlerini de irdelemeliler. Bunlardan birindeki başarısızlık, rekabetin yerel ve küresel anlamdaki konumu nedeniyle sürdürebilirliği etkileyecektir. Resmi istatistiklere göre sektör kârlılıkları, yüksek finansman maliyetlerini bile karşılamaktan çok uzak” dedi.

Konuşmasında, petrolün, üzerinde oturanların değil onu işleyip değer zinciri sonunda bire 10, bire 100 katma değer yaratanların dünyaya yön verdiğinin de altını çizen Gürlek, “Mevcut üretim kompozisyonu ile dünyada hak ettiğimiz yeri almamız çok zor. Miktar bazında bakıldığında dünyanın en fazla ihracat yapan 10’uncu ülkesiyiz ama değer bazında 19’uncu sıradayız. Oysa ihracat miktarımız aynı kalırken, Çin’in ihracat birim fiyatına erişsek 16’ncı, Almanya’nın birim fiyatına erişirsek sekizinci sıraya yükselebiliriz. Bu da, doğruyu ararken bakacağımız yerlere ışık tutuyor. Bu bilgilerin ışığında sektör için tehditler açık, fırsatlar da ortadadır. Pazardaki tüm paydaşların uluslararası alanda rekabet şansımızı güçlendirecek dinamikleri ortaya koyması şart. Bu da başta eğitim, araştırma, girişimcilik ve çalışma azmi ile olacaktır” değerlendirmesinde bulundu. İstanbul’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Dr. Peter Cox ise tam gün süren seminer boyunca ekstrüzyonla işleme tekniğindeki bilimsel metotları, süreç verimliliği ve performans ölçümünü gerçekleştirmenin ipuçları ile sorun giderme yöntemlerinin edinimi konusundaki tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.