Skip to content

İZ BIRAKANLAR

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

DUAYEN SANAYİCİ İSMET YORGANCILAR’I KAYBETTİK

İZELTAŞ KURUCUSU VE ONURSAL BAŞKANI İSMET YORGANCILAR, 26 OCAK’TA ARAMIZDAN AYRILDI.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın babası İsmet Yorgancılar, 92 yaşında vefat etti. İzmir’deki evinde yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybeden İsmet Yorgancılar, 1927’de Aydın Nazilli’de dünyaya geldi ve erken yaşta iş yaşamına atıldı. 1945’te yerleştiği İzmir’de yorgan dikerek iş hayatına başlayan Yorgancılar, 1968’de sanayiciliğe adım atarak Türkiye’nin ilk el aletleri üreticisi İzeltaş’ı kurdu. Yorgancılar, ilerleyen yaşına rağmen girişimcilikten vazgeçmeyen yapısıyla da tanınıyordu. 76 yaşındayken, üretimden kopmamak için Yorbağ tesislerini kurup çalışmaya devam eden, seracılık, çiçekçilik, bağcılık ve zeytincilikle de ilgilenen Yorgancılar, 2010 yılında, 84 yaşındayken kendisiyle yapılan bir söyleşide ise “Oturup ölümü bekleyecek bir insan değilim. Çalışmak, yeni bir şeyler ortaya çıkarmak bana yaşam enerjisi veriyor” diyerek tükenmeyen üretme aşkını anlatmıştı.

Hayatı boyunca çalıştığını, çalışmayı en büyük erdem olarak gördüğünü defalarca dile getiren Yorgancılar, “İş insanının emekli olması diye bir kavramı kabul edemiyorum. Gücümün yettiği yere kadar çalışacağım. Bizim daha çok çalışmaya ihtiyacımız var. Daha çok çalışıp, üreterek ülkemize daha çok katkı sağlamalıyız” diyordu. Genç girişimcilerin çalışmaktan korkmamaları, hatta çalışanlarından daha çok mesai harcamalarını da öğütleyen Yorgancılar’ın vefat haberini, Onursal başkanı olduğu İzeltaş ise “Şirketimiz için yeri doldurulamaz bir değer olan İsmet Yorgancılar, her daim minnetle ve saygıyla hatırlanacaktır” sözleriyle duyurdu.

92 yaşında hayatını kaybeden İsmet Yorgancılar, 28 Ocak’ta Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Soğukkuyu Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

Evli ve üç çocuk babası olan merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.