Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2017 SAYI: 108

Dünya Çimento Devleri Türkiye’den Vazgeçmiyor

Türkiye’nin Makinecileri, 15-17 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Intercem Uluslararası Çimento Konferansı”na katılarak, ziyaretçilere, Türkiye’nin çimento sektörüne yönelik makine üretimiyle ilgili bilgi verdi.

Çimento sektörünün üretim, taşıma ve finans ayaklarında faaliyet gösteren 300 civarında küresel oyuncusunun katıldığı “Intercem Uluslararası Çimento Konferansı”nın açılış konuşmasını Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Çimento ve Toprak Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Özinönü yaptı. Özinönü, 2016’da bir önceki yıla göre çimento ihracatının yüzde 7 artarak 11,5 milyon tona ulaştığını belirterek, “Bu yıl da 2016’ya göre ihracatımızı yüzde 10 artırarak 13 milyon tona ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi. Türkiye’nin çimento kapasitesinin yıllık 110 milyon ton olduğunu dile getiren Özinönü, 2016’da iç tüketimin ise 65 milyon ton olarak gerçekleştiğini aktardı.

Özinönü, Türkiye’nin dünyanın birçok ülkesine çimento ihraç ettiğini belirterek, özellikle Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti, Angola gibi Afrika’nın batısındaki ülkelere ciddi oranda çimento ihraç edildiğini söyledi. Afrika’da Çin’in Türkiye’ye rakip olamadığını ancak iç tüketimleri azaldığı için İspanya, Portekiz gibi ülkelerin buraya yoğunlaştığını dile getiren Özinönü, Türk üreticilerin de bölgeye ağırlık verdiğini vurguladı. Özinönü, Suriye’ye halihazırda yıllık 1,7 milyon ton çimento ihraç edildiğini kaydederek, “Suriye’de durum yatışırsa bu rakam 7 milyon tona çıkar. Libya’da da ihracatımız 1,7 milyon tona kadar yükselmişti. Şimdi 600 bin tona kadar geriledi. İç karışıklık biterse 2,5-3 milyon tona çıkar. Yani sadece bu iki ülkede durum yatışırsa 10 milyon ton çimento ihraç ederiz” ifadelerini kullandı.

40’TAN FAZLA ÜLKEDEN 300 SEKTÖR TEMSİLCİSİ BİR ARADA

Türkiye’nin halihazırda 45 milyon tonluk kapasite fazlası olduğunu ve yeni yatırımların sürdüğünü söyleyen Özinönü, konuşmasına şöyle devam etti: “Bilecik, Sakarya ve Ege’de yeni fabrika yatırımları var. Ancak bunlara şu an ihtiyaç yok. Kurulan her fabrika yıllık 2 milyon ton kapasite demek. Sektördeki yabancı yatırımcı oranı da yüzde 20 düzeyinde. Bu toplantıda 40’tan fazla ülkeden 300 sektör temsilcisi bir arada. Burada sektörün son durumunu tespit edip diğer yandan da ticaret konuşuyoruz. Türkiye, dünyada önemli bir çimento ülkesi. Avrupa’da ilk sıradayken dünyada da ilk beşte yer alıyor. Dolayısıyla burada 2-2,5 milyon tonluk yani 100 milyon dolarlık çimentonun ticareti konuşuluyor, bir kısmının anlaşması yapılıyor.”

Intercem Başkanı Malcolm Shelbourne de konuşmasında İstanbul’un önemli bir lokasyon olduğunu belirtti. Shelbourne, “Çimento ihracatı için önemli bir pozisyona sahip Türkiye’deki çimentocular, gelişmelere hızla ayak uyduruyor. Burada Türk üreticilerle birlikte olmak istedik ve bugün buradayız” diyor.