Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2018 SAYI: 120

Dünya “Tek Tuşla” İhracatçının Avucunda

Türkiye’de 3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 71 bin ihracatçının temsilcisi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatı ivmeli bir performansla artırmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda hayata geçirilen “İhracat Pusulası” bilgilendirme portalı, ihracatını artırmak isteyen veya ilk kez ihracat yapacak firma ve girişimciler için önemli bir hizmet sağlıyor.

Altılı Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodları üzerinden kurgulanan portal sayesinde ihracatçılar hem Türkiye’nin hem de dünyanın dış ticaret verilerini aynı ekranda karşılaştırabilecek. www.ihracatpusulasi.org.tr İnternet adresinde yayına başlayan portalda; Türkiye’nin herhangi bir üründeki yıllık ihracatı ve değişimi, ihracatçı firma sayısı, ihracat birim fiyatları, dünyadaki ülkelerin bu üründeki ithalatları ile Türkiye’nin bu pazarlardaki payı, ülkeler bazında birim fiyatlar ile dünyada bu ürünü en çok alan ve satan ülkelerin bilgileri yer alacak.

İhracat Pusulası portalının tanıtım toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyada milletlerin bilgiyi üreten ve tüketen olarak ikiye ayrıldığını, Türkiye’nin bilgiyi tüketen değil üreten bir ülke olması gerektiğini söylerken, hazırlanan portalın ihracata ve ihracatçıya büyük katkı sağlayacağını belirtti. Portaldaki tüm verilerin doğru, sağlıklı ve devamlı yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Zeybekci, “Bir kişi ihracat yapmaya karar verdiğinde ‘Mehmet bir işe girdi, hayatı değişti, evler aldı’ diyerek işe koyuluyordu. Günün birinde de ihtiyaçtan fazla kapasite ortaya çıkıyordu. Bu yüzden üretilecek bilgiler isabetli, güncel, hızlı ve doğru olmalı. Artık ihracata yeni başlayanlar, bu portalı ziyaret ettiğinde, nasıl yol almasıyla ilgili net yol güzergâhına ulaşacak. Ne yapması lazım? Hangi üründe dünyadaki potansiyeli ne? Rakipleri kim? Ortalama fiyat nedir? Dünyadaki toplam tüketim kapasitesi ne? Hangi ülkeler ne kadar üretiyor? Ne kadar boşluk, fırsat var? Bu işe girilmeli mi, girilmemeli mi? gibi sorularına bu portal üzerinden yanıt bulabilecek” derken, hazırlanan portalın ihracat potansiyelini harekete geçirmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını da vurguladı ve “100 bin ihracatçı hedefine bu yöntemlerle ulaşacağız” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ HEDEF ÜLKELER DE BELİRLENECEK

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise portalda yer alan veriler sayesinde ihracatçıların her türlü pazar analizini yapabileceğinin altını çizdiği konuşmasında, ihracatçıların belirledikleri hedef ülkelerin ilgili üründe dünyadan ve Türkiye’den ithalatını, en çok ithalat yaptığı ülkeler ile ithalat birim fiyatlarını Türkiye ile karşılaştırabileceklerini vurguladı.

Portalda hedef ülkelerle ilgili faydalı bilgilerin de olacağını kaydeden TİM Başkanı, bu bilgileri, ülkedeki önemli kuruluşlar ve firma kaynakları, karşılıklı diplomatik temsilcilikler, vize uygulamaları, Türkiye’den ilgili ülkeye yapılan uçuşlar, bu ülkede milli katılım sağlanan fuarlar, Türkiye’ye uygulanan gümrük vergisi oranları olarak sıraladı. Portal sayesinde ihracat yapılması planlanan ülkeye ilişkin temel bilgilere kolay erişimin sağlandığını da ifade eden Büyükekşi, “Nasıl firma kurulur? İhracatçı birliklerine nasıl kayıt yapılır? Gümrük müşavirliği nasıl yetkilendirilir? Bu gibi bilgileri İhracat Pusulası portalı üzerinden girişimcilerimize sunuyoruz. Yani, portal sayesinde ihracat yapsın yapmasın, herkes için çok önemli bilgilere ve verilere ulaşım imkânı sağlıyoruz” dedi.

İhracat Pusulası portalının üç farklı kullanıcı grubu için tasarlandığını da anımsatan Büyükekşi, bu üç ana grubu ise hâlihazırda ihracat yapan ve ihracatını artırmak isteyen firmalar, üreten ve ihracata başlamak isteyen firmalar ile firma kurup ihracata adım atmak isteyen girişimciler olarak sıraladı. “İhracat Pusulası’nı altılı GTİP kodları üzerinden kurguladık. Böylece hem ülkemizin hem de dünyanın dış ticaret verilerini aynı ekranlarda karşılaştırabiliyoruz. Ülkemizin herhangi bir üründeki yıllık ihracatı ve değişimi, ihracatçı firma sayısı, ihracat birim fiyatlarımız, dünyadaki ülkelerin bu üründeki ihracatları ile Türkiye’nin bu pazarlardaki payı, ülkeler bazında ihracat tutarımız ve ihracat birim fiyatları, dünyada bu ürünü en çok alan ve satan ülkeler gibi verileri tek bir portalda derledik” diyerek devam eden Büyükekşi, ihracatçılara “Bu bilgileri kullanın” çağrısı da yaptı ve “Hedef pazarlarınız hakkında bilgi edinin. Rakip ülkeler hakkında verilere ulaşın. Bu sayede, doğru hedef pazarlarla kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanın” ifadelerini kullandı.