Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2019 SAYI: 132

EMO HANNOVER 16-21 EYLÜL TARİHLERİNDE DÜZENLENECEK METAL İŞLEME SEKTÖRÜ EMO HANNOVER’DE BULUŞACAK

DÜNYANIN ÖNEMLİ METAL IŞLEME FUARLARINDAN EMO HANNOVER, EYLÜL AYINDA ALMANYA’DA KAPILARINI AÇACAK. 16-21 EYLÜL TARIHLERINDE “GELECEĞIN ÜRETIMINE YÖN VEREN AKILLI TEKNOLOJILER” ANA TEMASIYLA DÜZENLENECEK FUARDA SON TEKNOLOJI MAKINELERIN YANI SIRA VERIMLI TEKNIK ÇÖZÜMLER VE ÜRÜN DESTEK HIZMETLERI 50’YE YAKIN ÜLKEDEN 2 BINDEN FAZLA FIRMANIN KATILIMIYLA SERGILENECEK. FUARDA TÜRKIYE’YI 50’NIN ÜZERINDE YERLI MARKA TEMSIL EDECEK.

Metal işleme sektöründe dünyanın lider ticaret fuarı olan EMO Hannover, bu yıl, “Geleceğin üretimine yön veren akıllı teknolojiler” sloganıyla kapılarını açacak. Metal kesme ve şekillendirme tezgâhları, üretim sistemleri, yüksek hassasiyetli araçlar, otomatik malzeme akışları, bilgisayar teknolojisi, endüstriyel elektronik ve aksesuar alanlarında modern metal işleme teknolojilerinin sergileneceği fuar 50’nin üzerinde ülkeden 2 binden fazla firmaya ev sahipliği yapacak. Fuara bu yıl 44’ü üretici olmak üzere 50’nin üzerinde Türk firması da katılacak. EMO fuarına ilişkin sürdürülen hazırlıklar 17 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda kamuoyu ile paylaşılırken, toplantıya Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve MAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özkayan, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, Almanya Takım Tezgâhları Üreticileri Birliği Fuarlardan Sorumlu Direktörü Christoph Miller ile Deutsche Messe AG Sözcüsü Stephanie Maeckler katıldı.

Ahmet Özkayan, toplantıda yaptığı konuşmada, “EMO, dünya üzerindeki makine imalat sanayinin en prestijli fuarıdır. Sektördeki yenilikler ve en üst teknolojiler burada sergilenir” değerlendirmesinde bulunurken, sektörün dünya üzerindeki karar vericileri buluşturduğunu ve Türkiye ihracatında da önemli rol oynadığının altını çizdi: “Makine sektörü, Türkiye’nin stratejik sektörlerindendir. Takım tezgâhları sektörü de, makine yapan makinelerden oluşuyor. Dolayısıyla bu makinelerin EMO fuarında sergilenmesi iç pazarın daraldığı bugünlerde ülke ihracatımız açısından da çok önemli. Biz, ihracatla büyüyeceğimize inanıyoruz ve EMO fuarının bu noktada sektörümüzü ciddi olarak destekleyeceğini düşünüyoruz.”

EMO Hannover’in, metal işleme konusunda gerçek anlamda uluslararası nitelikteki önemli bir platform olduğuna dikkat çeken Almanya Takım Tezgâhları Üreticileri Birliği Fuarlardan Sorumlu Direktörü Christoph Miller ise EMO Hannover 2019’un dünyanın en büyük endüstriyel üretim fuarı olacağını belirterek, “Makine ve tesis üreticileri geliştirdikleri son teknoloji ürünlerini, otomotiv endüstrisi ve bileşen tedarikçileri, havacılık, hassas mekanik ve optik, gemi yapımı, tıbbi teknoloji, alet ve kalıp imalatı, çelik ve hafif yapı alanlarında üretim yapan lider firmalara EMO Hannover’de sunacak” derken, Türk firmalarının da bu fuarda önemli fırsatlar yakalayacağı bilgisini paylaştı.

AKILLI FABRIKALAR IÇIN AKILLI TEKNOLOJILER

EMO Hannover, Endüstri 4.0 konseptli makinelerden bileşenlere, kontrollerden ölçüm sistemlerine ve malzeme akışlarına kadar akıllı fabrikalara yönelik yeni ürün ve çözümleri katılımcı firma ve ziyaretçilerinin beğenisine sunacakken, fuarda insan, tesis ve iş süreçleri arasında kapsamlı bir iş ağı kurulmasına da odaklanılacak. Christoph Miller, sektörün bu alanda karşılaştığı zorlukların başında iş ağının geldiğine dikkat çekerken, “Endüstri genelinde ‘networking’ kavramı çok daha hızlı şekilde ivme kazanmaya başladı. Akıllı fabrikalarla ilgili belirleyici olan faktör tüm değer zinciri boyunca insanlar, tesisler ve iş süreçleri arasında kapsamlı bir ağ kurulmasıdır. Dijitalleşme ve akıllı fabrika ağı uygulamaları süreç izleme veya öngörücü bakım gibi yeni işlevleri kolaylaştırıyor, akıllı verilere ve veri analizine dayanan kendi kendine öğrenen makineleri de beraberinde getiriyor. Bu tür uygulamalar, müşterilerin ve tedarikçilerin bir sonraki verimlilik seviyesine ulaşabilmelerini sağlayan platform ekonomisi gibi yeni iş modellerinin de temelini oluşturuyor” değerledirmesinde bulundu.

FUARIN ODAK NOKTASI ÜRETIMDE NESNELERIN İNTERNETI

Endüstri 4.0’ın tüm yönlerine dikkat çekilmesi amacıyla EMO Hannover’in farklı etkinliklerinde Nesnelerin İnterneti konusuna da ayrıca yer verilecek. Üretimde Nesnelerin İnterneti özel fuar alanında, kontrol teknolojisi, yazılım ve otomasyon teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren katılımcılara yer verilecekken, fuar katılımcıları ürün geliştirmeden üretime, kalite yönetiminden lojistiğe kadar birçok alanda dünya trendlerini yakından deneyimleme fırsatı bulacak.

ÖZEL ETKINLIKLER SEKTÖRÜN GELECEĞINE IŞIK TUTACAK

Fuar kapsamında düzenlenecek özel etkinliklerle katılımcı firmalara ve ziyaretçilere ticari alanda rekabet gücünü arttıracak çözüm önerilerinin de sunulacağı EMO Hannover 2019’da, Endüstri 4.0 alanında süreç izleme, operatör desteği, en yüksek veri güvenliğiyle sorunsuz veri akışı sağlayan çözümler, bulut teknolojileri gibi yeni teknolojiler sergilenecek; bilimsel alandaki gelişmeler ve sektörün gelecek vizyonu alanında uzman isimlerin katılacağı panel ve konferanslarla ele alınacak.

ÜRETİMLE İLGİLİ TÜM ZORLUKLAR KONUŞULACAK

EMO Hannover 2019’da, makine teknolojisi ve bilişim teknolojileri çözümlerinden değişen çalışma dünyasına kadar üretimle ilgili tüm zorluklar ele alınacakken, gelecek nesil makinelerin sunduğu avantajlar sergilenecek. Birçok destekleyici etkinlikte, ağ üzerinden yapılan üretimin tüm alanlara nasıl yayıldığı gösterilecek. Christoph Miller, toplantıdaki sunumunda bu konu üzerinde önemle dururken, “Sipariş işleme, üretim hazırlığı ve planlaması, üretim ve lojistik tümüyle değişiyor. Endüstride çalışan insanlara bu görevleri yerine getirebilmelerini sağlayacak becerilerin verilmesi gerekecek. EMO Hannover 2019’un tüm bu konularda sunacak çok şeyi var” derken, fuarın bir kez daha uluslararası üretim teknolojisinin kalbi haline geleceğini ve önümüzdeki yıllarda yaşanacak gelişimin yönünü göstereceğini de dile getirdi.