Skip to content

VİTRİN

KASIM 2017 SAYI: 114

ERMAKSAN’dan 3D Metal Yazıcı

“Yenilikçi teknolojiler” sloganıyla, sac işleme sektörüne katma değer sağlayan Ermaksan, üç boyutlu yazıcıların tek ham maddesi olan titanyum tozları üretiminin ardından, yüzde 100 yerli ve milli imkânlarla bünyesinde geliştirdiği 3D metal yazıcıyı, Avrupa’dan sonra Türkiye’de ilk kez, Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı’nda sergiledi.

Ermaksan, sac işleme sektöründeki teknoloji odaklı yatırım hamlelerine bir yenisini daha ekledi. 2014 yılında Ar-Ge’sine başladığı Türkiye’nin yerli üç boyutlu metal yazıcısı ve üretimin ham maddesi titanyum tozunu Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Formnext 2017 Fuarı’nda dünya vitrinine çıkaran Ermaksan, 30 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında ise TÜYAP Bursa Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı’nda yeni ürünlerini Türk makine imalat sanayisine tanıttı.

Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, yaptığı açıklamada, büyük önem verdikleri Ar-Ge Merkezi ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli çipi ile lazer rezonatörünü üretme başarısı gösterdiklerini söyledi. “Yüzde 100 yerli ve milli imkânlarla geliştirdiğimiz 3D metal yazıcı ve titanyum tozu Türk makine imalat sektörlerinde bir dönüm noktasıdır. Ürettiğimiz titanyum tozu Türkiye’de bir ilk; dünyada da sayılı diyebiliriz” diyerek devam eden Özkayan, dünyada titanyum tozuyla ilgili bir ambargo olduğunu; makine üretilse bile üretimin ham maddesi olan bu toz yoksa üretim gerçekleştirilemeyeceğini belirtti ve titanyum tozunun ardından nikel alaşım tozları, krom kobalt, paslanmaz çelik tozlar gibi diğer metallerin tozlarını da üretmeyi planladıklarını bildirdi.

Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu ve kısıtlamaya gidilen birçok ürünün Türkiye’de üretilmesinin önünü açacak olan ürün, TÜBİTAK destekli bir proje kapsamında Gazi Üniversitesi’nin işbirliğinde, 120 kişilik Ar-Ge ekibi ve 52 yıllık makine üretim tecrübesiyle üç yıllık bir çalışma sonucunda ortaya çıktı.

Ermaksan’ın geliştirdiği ENA 250 3D metal yazıcı, 25 cm x 25 cm taban alanına ve yükseklik olarak da 30 cm üretim kapasitesine sahip. Ermaksan’ın 1 KW’lık rezonatörü ile entegre edildiğinde, yerli lazer ile birlikte dışa bağımlılığı en aza indirip yerlilik oranını artıran makinede kullanılan tüm kontrol yazılımları da yerli ve patenti Ermaksan’a ait.

Ahmet Özkayan, kullanılan gerçek zamanlı izleme ve reaktif malzemelerle titanyum tozlarını işleyebilen makinenin bir başka özelliğinin ise, içerisinde kullanılan lazerin de Ermaksan üretimi olduğunu ifade ediyor. Makineyi üretmekle kalmayıp üç boyutlu metal yazıcıların tek ham maddesi olan titanyum tozlarını üreterek yerlileştirdiklerini de belirten Özkayan, yıllık 70 ton üretim kapasitesine sahip atomizasyon sistemi kurduklarını, amaçlarının stratejik öneme sahip bu ham maddedeki dışa bağımlılığa son vermek olduğunu kaydediyor.

Ermaksan’ın geliştirdiği üç boyutlu metal yazıcı ve titanyum tozları, ilk kez 14-17 Kasım tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Formnext 2017 Fuarı’nda boy göstermişti. Formnext Fuarı’nda sergilenen ilk Türk makinesi olma özelliğine de sahip olan ürün, Endüstri 4.0’ın dokuz başlığından biri olan eklemeli imalata yönelik önemli bir adım olarak da değerlendirilebilir. Kişiselleştirilmiş ürünlerin imal edilebileceği bu teknolojide adetsel zorunluluk ortadan kaldırılıyor; yüksek maliyetlerle kalıp üretimine gerek kalmıyor ve hem maliyet hem de zamandan tasarruf sağlıyor.