Skip to content

GÜNDEM

EYLÜL 2018 SAYI: 124

EUMABOIS Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Köppel: “Türkiye, Avrupa’nın Üçüncü Büyük Üreticisi”

AVRUPA AĞAÇ İŞLEME MAKİNESİ İMALATÇILARI FEDERASYONU’NUN (EUMABOIS) GENEL KURULU, AĞAÇ İŞLEME MAKİNE VE YAN SANAYİSİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ’NİN (AİMSAD) EV SAHİPLİĞİNDE İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Avrupa’da ağaç işleme sektöründe faaliyet gösteren 14 ülke derneği ile iki firmayı bir araya getiren EUMABOIS’nın Genel Kurulu, AİMSAD’ın ev sahipliğinde İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. EUMABOIS Genel Kurulu’nun Türkiye’de yapılmasının son derece önemli olduğunu belirten AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, AİMSAD’ın 2014 yılında kurulduğunda bizzat davet edilerek EUMABOIS’e üye kabul edildiklerini, 2016 yılından bu yana da EUMABOIS’in seçilen beş yönetim kurulu üyesinden biri olarak görevlerini sürdürdüklerini söyledi. EUMABOIS’in bir parçası olmaktan çok memnun olduklarını dile getiren Erol, “Euro ve dolar kurlarından kaynaklı iç piyasalarda bir kriz yaşanmasına rağmen, son üç yılda olduğu gibi üreticiler olarak ihracatımızı artırmaya gayret ediyoruz. Ülke olarak sektörümüzde üç yıldır cari açık vermeden ilerliyoruz. Bunu da sürdürmeye gayret ediyoruz. 13-17 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek Ağaç İşleme Makinesi fuarı ile de iç piyasanın da rahatlayacağını umuyorum” dedi.

“TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ BÜYÜK ÜRETİCİ ÜLKE”

EUMABOIS Başkanı Jürgen Köppel ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin döviz kurları açısından iç piyasada zorluklar yaşasa da, Avrupa’da Almanya ve İtalya’dan sonra gelen en büyük üretici ülke olduğunu söyledi. Köppel, “Bu süreci kolay bir şekilde atlatacağınızı düşünüyorum. Bu tür ekonomik krizler ülkelerde iki konuyu tetikler: Birincisi, üreticileri ihracata ve Ar-Ge yapmaya zorlar, ikincisi olarak da firmaların güçlenerek krizleri atlatmasına olanak sağlar. Türkiye de umarım bunu fırsat bilir ve ihracattaki konumunu daha da yukarıya çıkarır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, ağaç işleme makineleri sektörünün küresel ölçekte çok kritik bir periyodu geride bıraktığını da kaydeden Köppel, 2018 yılı sonunda küresel GSYİH’nin yüzde 3,3 artmasının beklendiğini, bu rakamın Avrupa’da ise yüzde 2,5 olmasının öngörüldüğünü bildirdi. Köppel, “Derneklerimizden aldığımız bilgilere dayanarak, sektörümüzün 2017 yılı sonunda 7,5 milyar euroluk bir büyüklüğe ulaştığını görüyoruz, Almanya ve İtalya toplam üretimin yüzde 72’sini gerçekleştiriyor. Türkiye ise yüzde 5 ile üçüncü sırada. Bu güzel gelişmelerin kuşkusuz en büyük nedenleri, firmaların katılım sağladığı fuarlardır. EUMABOIS olarak her yıl birçok fuar ile anlaşma yaparak, bizler de dernek üyelerimizin katılımlarında avantaj sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Bilindiği üzere, Avrupa genelinde temsil ettiği toplam 850 imalatçı firma ile dünya üzerindeki sektörel üretim ihtiyacının yüzde 56’sını karşılayan EUMABOIS, ağaç işleme makineleri ve yan sanayisi imalatçıları tarafından Avrupa ülkelerinde tesis edilmiş olan sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği, federatif yapıda bir çatı meslek örgütü olarak önem arz ediyor. 1999 yılında Belçika’da kurulan EUMABOIS’e 2014’te üye olan AİMSAD, üyeliğinin ikinci yılında, 2016’da ise EUMABOIS Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmişti.