Skip to content

GÜNDEM

TEMMUZ 2018 SAYI: 122

EUROTRANS’ta Türk Bayrağı Da Dalgalanacak

MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ (MİB), AB SINIRLARI İÇİNDE 600’DEN FAZLA İMALATÇI FİRMANIN TEMSİLCİLİĞİNİ YAPAN VE ÜYELERİNİN YILLIK İMALAT DEĞERİ 40 MİLYAR EURONUN ÜZERİNDE SEYREDEN AVRUPA GÜÇ AKTARMA ORGANLARI İMALATÇILARI BİRLİĞİ’NE (EUROTRANS) ÜYE OLDU. MİB, ÜYELİKLE BİRLİKTE AVRUPA PAZARINDAKİ BİLİNİRLİĞİ VE GÜCÜNÜ DAHA DA ARTIRMAYI HEDEFLİYOR.”

Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan makine sektörü, hem üretmeye hem de ihracat yapmaya devam ediyor. Sektörü yurt dışında daha iyi temsil ederek güçlü iş bağlantıları kurmak ve sektörün ihracatını artırmak amacıyla çalışmalar yapan MİB, Avrupa’da 160 bin kişiye istihdam sağlayan EUROTRANS üyeliğine kabul edildi.

Belçika’nın Antwerp şehrinde düzenlenen European Drive Technology 2018 Konferansı ve eş zamanlı EUROTRANS Genel Kurulu, 10 ülkeden 50 üye firmanın katılımıyla gerçekleşirken, Genel Kurul’da Türk makine imalatçılarını temsil eden MİB’in üyelik başvurusu da değerlendirildi ve MİB’in EUROTRANS üyeliği kabul edildi. Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Belçika, Fransa ve İsviçre’de bulunan EUROTRANS üyesi dernekler, AB sınırları içinde 600’den fazla imalatçı firmanın temsilciliğini yapıyor ve üyelerin yıllık imalat değeri 40 milyar euronun üzerinde seyrediyor; sektör 160 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor.

Üyelikle birlikte Türk güç aktarma ekipmanları imalatçıları, Avrupalı imalatçılarla bir araya gelecek, son gelişmeleri yakından takip edebilecek, firmalar arası iletişim ve iş birlikleri sağlanarak Türk firmaların Avrupa pazarında gücünü ve ihracatını artırmasına katkı sağlanacak.

DİJİTALLEŞME KURUMLARI DA DEĞİŞTİRECEK

Diğer yandan, European Drive Technology 2018 Konferansı ve EUROTRANS Genel Kurulu, “Dijitalleşme Güç Aktarma Sektörünü Nasıl Etkileyecek?” temasıyla gerçekleştirildi. Konferansın açılışında delegelere seslenen EUROTRANS Başkanı Eric Goos, “Dijitalleşme ile katmanlı imalat ve robot teknolojileri benzeri teknolojiler sadece imalatımızı değil, kurumsal yapılarımızı da değiştirecek ve bu kapsamda muhtemelen yeni eğitim sistemlerine ihtiyaç duyacağız” değerlendirmesinde bulunurken, EUROTRANS Başkan Vekili Ekrem Sirman ise “Avrupa’daki endüstri, yenilikçi ve uzun vadeli bakış açısıyla daha da büyüyecek. Avrupa Güç Aktarma Teknolojisi Konferansı, uluslararası ortamda gelecekteki eğilimleri tartışmak için ideal bir forum” yorumunda bulundu.