Skip to content

SEKTÖRDEN

TEMMUZ 2017 SAYI: 110

Fark Yaratan Bir Dünya Markası Olacağız

Halil Efe tarafından 1987 yılında Bursa’da kurulan Mataş, aradan geçen 30 yıl içinde ürün yelpazesini ve pazarlarını genişletti. Planet-spiral mikserler ile ekmek dilimleme, hamur yoğurma ve un eleme makineleri alanında imalat gerçekleştiren firma, ürünlerinin yüzde 70’ini, aralarında ABD ve Rusya’nın da yer aldığı dünyanın çok sayıda ülkesine ihraç ediyor. Sektörleri ile ilgili dünya çapında yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Mataş Genel Müdürü Kamil Efe, eğitim ve fuarların da dâhil olduğu bu gelişim sürecinin sonunda, firmalarını uluslararası bir marka haline getirmek istediklerine vurgu yapıyor. Nitelikli çalışanları, yenilikçi ve katılımcı yönetim anlayışı, etkin kaynak kullanımıyla ulaştığı teknoloji ve hizmet-kalite standartları çerçevesinde, kurumsal bir endüstri firması olduklarını söyleyen Kamil Efe ile Mataş’ın kuruluşundan bugüne sektördeki çalışmalarını konuştuk.

Mataş şirket yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Yönetim kurulu başkanı ve iki yönetim kurulu üyemizin yanı sıra, 33 kişilik personel ile imalat, Ar-Ge, satış, muhasebe ve satın alma birimlerimizle faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz..

Mataş olarak imalatınızı nerede ve nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Üretim çalışmalarımızı Bursa Nilüfer Çalı Sanayi Bölgesi’nde 1500 metrekare kapalı alana sahip idari binamızın da içinde yer aldığı tesisimizde, TSE ve CE standartları çerçevesinde sürdürüyoruz.

Ürün çeşitleriniz ve bunların özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Hâlihazırda fırın, pastane, otel ve marketlerle gıda işletmelerinin ihtiyaç duyduğu endüstriyel unlu mamul makinelerini imal ediyoruz. Ekmek dilimleme makineleri, planet mikserler, hamur yoğurma makineleri, spiral mikserler, un eleme makineleri ile hamur kesme tartma-yuvarlama-işleme makineleri ana ürün grubumuzu oluşturuyor.

Yeni geliştirdiğiniz bir ürün var mı?

Pratico self servis ekmek dilimleme makinemize özellikle fırın ve marketlerden yoğun bir talep söz konusu. Makinemiz, ekmek tüketicilerinin kesim işlemini güvenli bir şekilde ön tarafta bulunan cam bölmeden izlemesine olanak tanıyan bir sisteme sahip.

Firma olarak yenilikçi çalışmalara gereken yatırımları yapıyor musunuz?

Sektörümüzde dünya çapında yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Eğitim ve fuarların da dâhil olduğu bu gelişim sürecinin sonunda, firmamızı uluslararası bir marka haline getirmek istiyoruz.

İhracata ne zaman ve nasıl adım attınız?

Hamur yoğurma ve planet mikserlerden oluşan makinelerimizi 1994 yılında ilk defa Rusya’ya ihraç ettik. İlerleyen süreçte ihraç pazarlarımız artarak çeşitlendi.

Mataş’ın ihracat potansiyelinden bahseder misiniz?

Ürünlerimizin kalitesi, kullanım kolaylığı ve diğer avantajları tüketicilerin tercihini belirleyen en önemli etkenler. Bu kapsamda tüm ürünlerimiz yurt dışından da yoğun ilgi görüyor. Ekmek dilimleme makineleri ile planet, hamur yoğurma ve spiral hamur yoğurma mikserlerimiz ise en çok ihraç ettiğimiz ürünler arasında. Üretimimizin yüzde 70’ini aralarında AB ile Afrika ülkeleri, ABD, Rusya, Uruguay, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın yer aldığı çok sayıda ülkeye ihraç ediyoruz.

İhracat konusunda yaşadığınız problemler var mı?

İhracat yaptığımız ülkelerle problemlerimiz yok denecek kadar az fakat ürünlerini dünyanın dört bir yanına gönderen bir firma olarak karşılaştığımız vize probleminin bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Devletimiz konuyla ilgili çok güzel bir adım atarak ihracat koşullarını tam olarak yerine getiren firmalara hizmet pasaportu sağlama yoluna gitti. Biz de söz konusu çalışmadan faydalanmayı bekliyoruz.

Sektörünüzle alakalı yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılıyor musunuz? Fuarların firmanız için öneminden söz eder misiniz?

Faaliyet gösterdiğimiz sektörle ilgili fuarları sürekli takip ediyor ve yurt içinde düzenlenen fuarlara katılıyoruz. Diğer yandan yurt dışında da Almanya, Fransa, Rusya’da gerçekleştirilen ve sektörün en önemli organizasyonları arasında gösterilen fuarlara da 2004 yılından bu yana katılıyoruz. Yurt dışındaki fuarlar özellikle ihracat potansiyelimizi artırma ve Türk makine sektörüne bilinirlik kazandırma adına oldukça önemli. Fuarlar aynı zamanda imalatçı ve alıcıyı doğrudan buluşturduğu için de çeşitli avantajlar sağlıyor.

Mataş olarak nasıl bir vizyon çerçevesinde çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz?

Sektörümüzde sadece makine üretip satan bir firma olarak anılmak değil; kültürü, değerleri, prensipleri, tecrübeleri ve yüksek enerjisiyle fark yaratan, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutan dünya markası bir firma haline gelmek istiyoruz.

Firmanızı sektördeki benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

İmalat süreçlerimizde birinci sınıf malzeme ve işçilik kullanıyoruz. Ham madde tedarikinde düşük kaliteli ürünleri kesinlikle tercih etmiyoruz. Bir diğer özelliğimiz de ürünlerimizin kullanım kolaylığı ve yüksek performansı çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarıdır. Satış sonrası geri dönüşlerin takip edilmesi ve varsa talepgörüş ve problemlerin en kısa zamanda yanıtlanması özen gösterdiğimiz diğer konular arasında.

Firmanız açısından kalite kavramı nasıl bir yerde duruyor?

Nitelikli çalışanları, yenilikçi ve katılımcı yönetim anlayışı, etkin kaynak kullanımıyla ulaştığı teknoloji ve hizmet-kalite standartları çerçevesinde, kurumsal bir endüstri firması olarak 1998 yılından bu yana TSE ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahibiz. Kalite konusunda müşteri odaklı olmayı benimseyerek tüm çalışanlarımızla birlikte aynı kalite anlayışı çerçevesinde imalat faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uygun, sürekli gelişim ve değişimi ilke edinmiş bir firma olarak sektörümüzde öncü olma hedefiyle ilerliyoruz.

Çalışanlarınızın gelişimi konusunda ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

İmalat alanındaki uygulamalarımız güncel bilgiler ışığında ve iş geliştirmeyle iş güvenliği danışmanları öncülüğü

nde sürekli olarak yenileniyor. Bu çerçevede eksik ya da geliştirilmesi gereken hususlarda gereken önlemleri alıyoruz.

Türkiye makine imalatı bakımından sizce ne durumda?

Devletin sanayiye ve sanayiciye verdiği teşvik ve desteğin artarak devam etmesinden yanayız. Son yıllarda hızlanan fuar ve teşvik destekleriyle Türk makine üreticileri de yurt dışındaki rakip firmalarla yarışır hale geldi. Sektörümüzün değer kazanarak her geçen gün daha da güçlenmesi devletimizin de güçlenmesini sağlayacaktır. Bu çerçevede gerçekleştirilecek katma değerli ihracatla ülke olarak önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Türk makine sektörü yakın gelecekte yetişmiş iş gücü, gelişmiş Ar-Ge yeteneği ve gördüğü teşvik ve destekle daha da iyi bir noktaya ulaşacak.

Sizce sektördeki en büyük problem nedir?

Merdiven altı olarak tabir edilen kalitesiz ve denetimsiz imalat yapan firmaların varlığı sektördeki en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bizler doğrudan insan sağlığını ilgilendiren gıda sektörüne yönelik imalat yaptığımız için bu alandaki önlem, tedbir ve denetimlerin çok daha yoğun şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Beklentimiz ise denetimlerin sıklaştırılması ve standartlar dâhilinde kaliteli imalat yapan firmalara verilen desteklerin artırılması.

Mataş olarak sektörün geleceği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sektörümüz gıda firmalarının taleplerini karşılıyor. Bu açıdan makinelerin sağlığa uygun koşullarda üretilmesi büyük bir önem taşıyor. Yenilikçi ürün geliştirme faaliyetleriyle beraber imal edilen makinelerin kalitesi arttıkça sektörümüz de her açıdan gelişerek beklentileri daha yüksek oranda karşılayacaktır.

Böylece sektördeki küresel oyuncularla rekabet edebilen daha fazla sayıda firma öne çıkacaktır.

Firmanız açısından 2016 yılı nasıl geçti ve 2017 yılına dair beklentileriniz nedir?

2016 yılını fuarlar ve satışlar açısından olumlu bir yıl olarak geride bıraktık. Hedeflerimizi tutturmanın mutluluğu ve ihracat rakamlarını artırmamız hem bizim hem de ülkemiz adına mutluluk kaynağı. 2017 yılında ise istediğimiz üretim maliyetleri ve satış rakamlarını geçmiş yılların üzerine taşımak istiyoruz.