Skip to content

KAPAK

OCAK 2019 SAYI: 128

FİRMALARIMIZIN GÜCÜNE, TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİNE İNANIYORUZ

Savunma sanayisi ve havacılık endüstrisi 2018 yılını 2 milyar dolar sınırının aşıldığı bir rekorla kapattı. Şimdi gözler 2019’da... Yeni bir rekora imza atılması beklenen 2019 yılında, hem ihracat rakamlarını hem de Türkiye’nin prestijini arttırmasını sağlayacak bir takım önlemlerin hızla alınması gerekiyor.

Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de başlatılan savunma sanayisinin millileştirilme hamlesinin sonuçları görülmeye başlandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre; savunma ve havacılık sanayisi, geçen yıl ihracat performansını yüzde 17 artırdı ve 2018 yılını 2 milyar 35 milyon 334 bin dolarlık rekorla kapattı. Savunma ve havacılık sanayisi, böylece ilk kez 2 milyar dolar sınırını aşmış oldu. Bir ilkin gerçekleştiği 2018 ihracat rakamları, Türkiye savunma sanayisinde yeni bir dönemin başladığının da açık bir kanıtıdır.

SAHA İstanbul olarak her zaman, savunma ve havacılık sanayisinde yurt dışından aldığımız pek çok ürünün Türk firmaları tarafından üretilebileceğini ancak bunun için öncelikle kendi potansiyellerini keşfetmeleri gerektiğini savunduk. Onların potansiyellerini keşfetmeleri ve bunu doğru yerde kullanabilmeleri, doğru paydaşların bir araya gelmeleri için çalışmaya devam ediyoruz. Açıklanan bu rakamlar bizleri haklı çıkardı. Biz firmalarımızın gücüne, ülkemizin potansiyeline inanıyoruz.

Uzun vadede çok daha fazla çeşit ürünün Türkiye’de üretilebileceğini, ihracat rakamlarının da çok daha büyük oranlarda artmaya devam edeceğine inanıyoruz. Gerçekten de 2019 yılı, Ukrayna’ya yapılan İHA satışları ile savunma ve havacılık sanayisi için umutlu başladı. Türkiye, artık savunma sanayisindeki üretimleriyle dünyada dikkat çeken ülkeler arasındadır. Yükselen ihracatımızla birlikte Türkiye’nin bu alandaki prestiji de artacaktır.

SAHA İstanbul olarak bizlerin haberdar olduğu ancak tamamlanmadığı için henüz kamuoyuna açıklanmamış pek çok proje ve ürün üzerinde çalışılıyor. 2019’un, önemli projelerin tamamlandığı, Türkiye’nin yerli üretim adına pek çok yeni ürün ile tanıştığı bir yıl olmasını bekliyoruz.

2018 yılı ihracat rekoruyla kapanmış olsa da sektörde daha hızlı yol almak, gerçek performansı ortaya çıkarmak ve doğru şekilde değerlendirmek için yapılması gereken çok şey, atılması gereken çok adım var. Bu hususta, geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilen Savunma Sanayii Zirvesi’nde SAHA İstanbul olarak sunduğumuz sektörde çözüm bekleyen sorunları içeren rapor, tüm kamuoyunun ve imalat sektörlerinin ilgisine sunulmuştu.