Skip to content

FUAR ROTASI

ARALIK 2017 SAYI: 115

Fuar Rotalarına Yakın Bakış

Moskova, Yeni Delhi, Seul ve Şangay bu sayımızın fuar rotası için belirlediğimiz dört ayrı durağı. 12 milyonu aşkın nüfusu ile Rusya’nın en görkemli şehirleri arasında öne çıkan başkent Moskova, gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin alternatifler sunuyor. Ziyaretçilerini zengin kültürel mirası, tarihi dokusu ve mimari ihtişamıyla heyecanlandıran şehir, hiç uyumayan gece hayatı sayesinde sınırsız eğlence de vadediyor. Dünyanın en önemli metro kentlerinden biri olarak görülen Rusya’da 11 hat üzerinden 160’tan fazla istasyon bulunuyor. Geniş bir ulaşım ağına sahip olan Moskova metroları, aynı zamanda tarihsel ve eşsiz bir mimariye de sahip. Halk kullanımına açık hatların dışında, hükümet binalarını şehrin kenarında bulunan mistik bir yeraltı şehriyle birleştiren esrarengiz bir metro daha olduğu söyleniyor. Moskova’da sahne sanatları, bale, tiyatro, film gibi etkinlikler oldukça yaygın. Moskova Uluslararası Sahne Sanatları Merkezi klasik müzik icrasında çığır açmış durumda. Moskova Sirki ve Moskova Devlet Sirki de şehri sirk konusunda üst sınıflara taşıyan etkinliklere imza atıyor. Doğa güzelliğinden çok gece hayatıyla gündeme gelen Moskova, Tverskaya Caddesi’nin güneyindeki mekanlarıyla da dikkat çekiyor. Bunların yanında Novy Arbat Caddesi en ünlü gece kulüplerinin bulunduğu yer olarak gösterilebilir.

Hindistan’ın başkenti ve en kalabalık şehri Delhi eski ve yeninin benzersiz şekilde karışımından oluşuyor. Eski Delhi’nin kalabalık, baharat kokulu sokaklarından Yeni Delhi’nin sömürge döneminden kalma tarihi binalarına ve sokaklarına, oradan Gurgaon’un Avrupai bir metropolü andıran gökdelenleri ve şık alışveriş merkezlerine kadar birbirinden geceyle gündüz kadar farklı görüntüler sunuyor. Eski çağlarda “Altın Kuş” olarak bilinen Hindistan’a bir gezi yapmayı hayal ediyorsanız başlangıç noktanız kesinlikle Delhi olmalı. Çünkü ilk bakışta başka bir gezegenmiş gibi görünen ülkeyi daha yakında tanımak istiyorsanız, Hindistan’ın minyatürü sayılabilecek bu şehirde birkaç gün geçirmek size önemli deneyimler kazandıracak.

Geçen yıllar içinde modern bir yapıya bürünmesinin yanı sıra hala geçmişin izlerine de sahip çıkan dünyanın ender şehirlerinden biri Seul. Şehir, hem modern hem de tarihi yapısıyla göz dolduran bir güzelliğe sahip. Gezdikten sonra şehrin resmini çizmek isteseniz sanırım bir yere tapınak, bir yere saray, bir yere pagoda başka bir yere de bahçe figürleri eklerdiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli liman kenti olan Şangay, çok kültürlü bir şehir olarak hem Çin’in modern yüzünü hem de geleneksel yüzünü yansıtıyor. 6 bin yıl önce yerleşim yeri haline gelmiş köklü bir tarihe sahip olan Şangay, başlangıçta küçük bir balıkçı köyüymüş.

Tarihi dokusu ile dikkat geçen, kuruluşu çok eski yıllara dayanan Şangay’da gezilecek çok çeşitli ve farklı tarzlarda yerler bulunuyor. Şangay, hem el değmemiş tarihi yüzü hem de ileri seviye modern yapısıyla bir uyum içinde.