Skip to content

FUAR ROTASI

OCAK 2018 SAYI: 116

Fuar Rotalarına Yakın Bakış

Bu sayıdaki “Fuar Rotası” bölümümüz için yüzümüzü Bangalore ve Dubai’ye çevirdik. Bangalore doğal güzellikleri ile Dubai ise modern yüzü ve geçmişe dair izleriyle ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Bangalore 9. yüzyılda kurulmuş ve nüfus bakımından Hindistan’ın en kalabalık üçüncü şehri. İlk zamanlar ismi “Bengaluru” olsa da zamanla ismi değişip Bangalore’ye dönüşmüş. Yatırım imkanları ve teknoloji üretimi ile ön plana çıkan şehir, aynı zamanda dünyada girişimciler tarafından en çok tercih edilen 10 bölgeden biridir: Şehir, Hindistan’ın ihracat merkezi olmasının yanı sıra en çok büyüyen ikinci şehri konumunda.

1900’lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabası olan Dubai, 1969 yılında petrolün bulunarak ihraç edilmeye başlanması ile birlikte ekonomik anlamda büyük bir sıçrama yaşadı. Bölgede petrolün bulunmasından sonra Dubai’nin geliri devamlı yükseldi. Emirlik böylece bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline geldi. Dubai, aralarında dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife Dubai’nin de bulunduğu çok sayıda gökdelen ve yüksek binaları, iddialı bir proje olan insan yapımı Palmiye Adaları, otelleri ve dünyanın en geniş ölçekli alışveriş merkezleriyle bir sembol durumuna geldi. Palmiye Adaları; Palm Deyra, Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali olmak üzere üç ayrı projeden oluşuyor.