Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

GELECEK AKILLI FABRİKALARDA

ENDÜSTRIYEL OTOMASYON SANAYICILERI DERNEĞININ (ENOSAD) DE DESTEKLEDIĞI “2. AKILLI FABRIKALAR VE PROSES YÖNETIMI KONFERANSI” 7 ŞUBAT’TA İSTANBUL’DA DÜZENLENDI.

Tüm dünyada akıllı fabrikalar ve akıllı üretim süreçlerinin tartışıldığı günümüzde Türkiye’de de süreç yakından takip ediliyor ve farkındalık oluşturacak etkinliklerle üreticiler akıllı fabrika ve akıllı üretim sistemleri hakkında bilinçlendiriliyor. Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu üyelerinden Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneğinin (ENOSAD) de desteklediği “2. Akıllı Fabrikalar ve Proses Yönetimi Konferansı” 7 Şubat’ta İstanbul’da düzenlendi. Üretim sektörü başta olmak üzere ilaç, sağlık, gıda, tekstil, inşaat, otomotiv ve yan sanayisi, teknoloji, elektrik- elektronik, perakende ve telekomünikasyon, e-Ticaret gibi 20’nin üzerinde farklı sektörden akıllı fabrika ve üretim sistemleri kullanan, yeni geçiş yapacak olan veya kullanmayan firmaların üst düzey yöneticileri ile fabrika, üretim ve üretim planlama, operasyon, planlama, proses yöneticileri ve mühendisleri; proje, tedarik zinciri, lojistik ve depo yöneticileri ve konuyla ilgili üst düzey karar merci yetkililerinin bir arada bulunduğu etkinliği, Makine İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Sefa Targıt da takip ederken, etkinliğin açılış konuşmasını ise ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı yaptı.

Etkinlikte, dijital dönüşüm için akıllı üretimden yararlanma, üretimde dijital dönüşüm ve inovasyon, dijital üretim platformunu kullanarak operasyonları optimize etme, akıllı fabrikalardaki gelecek vizyonu, akıllı depolama sistemleri ve çözümleri, akıllı fabrikalarda süreç yönetimi, tezgâh bakımında dijital dönüşüm uygulamaları, dijitalleşmenin sahadaki yansımaları, ERP’nin önemi ile dünyadaki ve Türkiye’deki uygulama trendleri, sanayide dijitalleşme ve EcoStruxure gibi başlıklarda çok sayıda sunum gerçekleştirilirken, konferans, dinleyicilerin soruları ve katkılarıyla ilginç ve yararlı bir etkinlik olarak sona erdi.

Toplantıyı MAİB adına takip eden Sefa Targıt, Türkiye’de dijitalleşme ve çağdaş bilişim teknolojilerinin imalat teknolojisi sanıldığını ve bu yanılgının konferansta da hissedildiğini söylerken, konferanstaki bu bakış açısının aslında son dönemde sahada da sık rastlanan yaygın bir yanlış olduğunun altını çizdi. “Bilgi teknolojileri, çeliği veya plastiği daha hassas, daha hızlı ve daha ucuza ezmek, bükmek, eritmek, dökmek; ezip büktüklerini doğru dağıtmak, işlerin mali boyutunu daha iyi izlemek demektir. Çağdaş imalat teknolojilerini ya da firma yönetmenin esaslarını bilmeden dijital teknolojileri satın almak anlamsızdır” diyerek devam eden Targıt, madalyonun olumlu yüzüne bakıldığında ise konferanstaki uygulama örneklerinin son derece faydalı ve ufuk açıcı olduğunu ifade ederek, “Örneğin Aygaz’ın tüp izlenebilirliği sistemi oldukça ilginçti ve kendi alanım olmasa bile işime yansıtılabilir son derece faydalı fikirler edindim. İçinde bulunduğumuz üretim devrimi döneminde çok dinleme ve çok öğrenme ihtiyacımız var. Konferans, bu bakımdan yararlıydı ve emeği geçenleri, tüm katılımcıları tebrik etmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.