Skip to content

GÜNDEM

EYLÜL 2018 SAYI: 124

Gurur Veren Artış Yine Makinede

AĞUSTOS AYINDA 1,2 MİLYAR DOLAR MAKİNE İHRACATI GERÇEKLEŞİRKEN, YILIN SEKİZ AYINDA SEKTÖRÜN TOPLAM İHRACATI 11 MİLYAR DOLARA ULAŞTI. GEÇTİĞİMİZ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 16,6 İHRACAT ARTIŞI YAŞANDIĞININ ALTINI ÇİZEN MAKİNE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUTLU KARAVELİOĞLU, MAKİNE İHRACATINDA KİLOGRAM BAŞINA FİYATLARDA YÜZDE 8 ARTIŞ SAĞLADIKLARINI KAYDEDEREK, “KUR FARKINI BAHANE EDEREK TÜRK MALINI DEĞERİNİN ALTINDA İTHAL EDEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNENLER YANILIYORLAR” DEDİ.

Yılın ilk sekiz ayında makine ihracatını 11 milyar dolara yükselten makine sektörünün, aynı dönemde Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payı ise yüzde 10 olarak gerçekleşti. Makine sektörünün Ocak-Ağustos döneminde en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler Almanya, ABD ve İngiltere olurken, gelişmiş ülkelerin tamamında pazar payını artırmayı başaran Türk makine sektörü ABD’de yüzde 21,9, Rusya’da ise yüzde 43,2 ihracat artışı sağladı.

“MAKİNELERİMİZ GERÇEK DEĞERİNİ BULUYOR”

Sektörün, geçtiğimiz yılın ilk sekiz ayında 5,7 dolar seviyesinde olan ihracatta kilogram başına fiyatını 6,2 dolara kadar yükseltmeyi başardıklarını vurgulayan MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Üyelerimizin dış ticaret süreçlerinde sorun yaşamaması ve sektörümüzün uluslararası rekabette geri kalmaması için ihracatçı firmalarla sürekli temas halindeyiz. İthalatçı ülkelerin kur farkını fırsata çevirmesine ve Türk makinelerin marka gücüne zarar vermesine izin vermeyiz. İleri teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla makinelerimiz gerçek değerini buluyor. Bunun en iyi örneklerinden biri kilogram başına ihracat fiyatlarımızın ABD’de 14,3 dolara kadar yükselmesidir. Özellikle türbin, turbojetler ve hidrolik silindir satışında önemli bir artış sağladığımız ABD’ye ihracatımız ilk sekiz ayda 787 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde makine sektörünün payı Almanya’da yüzde 15,6’ya, ABD’de ise yüzde 14,9 seviyesine yükseldi” değerlendirmesinde bulundu.

İHRACATTA ABD VE İNGİLTERE’NİN PAYLARI ARTIYOR

Diğer yandan, makine sektöründe 2018 yılının Ocak-Ağustos döneminde en fazla ihracat gerçekleştiren alt sektör motorlar oldu. 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde söz konusu ürün grubunda gerçekleştirilen ihracatın değeri 1,4 milyar dolar seviyesindeyken, 2018 yılının aynı döneminde bu rakam yüzde 11,6 artarak 1,5 milyar dolar oldu. Listenin ikinci sırasında yer alan klimalar ve soğutma makineleri kaleminde 2018 yılının Ocak-Ağustos döneminde gerçekleştirilen ihracatın değeri yüzde 12,5 artışla 1,5 milyar dolar olurken, 2017 yılının aynı döneminde bu rakam 1,3 milyar dolardı. En fazla ihracat gerçekleştiren üçüncü ürün grubu ise yıkama ve kurutma makineleri oldu. Söz konusu ürün grubunda 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde 880,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, 2018 yılının aynı döneminde bu rakam yüzde 11,2 artışla 979,4 milyon dolar oldu. 2018 yılının Ocak-Ağustos döneminde makine sektöründe en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 10 ülke listesinin birinci sırasında ise Almanya liderliğini sürdürüyor. Almanya’ya 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, bu yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 8,7 artışla 1,6 milyar dolara çıktı. İkinci sıradaki ABD’ye bu yılın Ocak-Ağustos döneminde yüzde 21,9 artışla 787 milyon dolar değerinde makine ihraç edilirken, üçüncü sıradaki İngiltere’ye ise yüzde 24,6 artışla 605 milyon dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirildi.