Skip to content

GÜNDEM

TEMMUZ 2017 SAYI: 110

HPKON 2017 İçin Geri Sayım Başladı

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyesi derneklerden Akışkan Gücü Derneği (AKDER) ile Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği’nin (ENOSAD) de destek verdiği 8’inci Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Sergisi-HPKON 2017, 22-25 Kasım’da İzmir’de gerçekleştirilecek.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen ve hidrolik pnömatik sektörünün ilk ve en kapsamlı kongresi olarak tanımlanan HPKON 2017 22- 25 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. Kurs ve atölye çalışmalarının içeriklerinin belli olduğu etkinlik kapsamında bu yıl altı kurs ve 15 atölye çalışmasının düzenlenmesi planlanıyor.

“HPKON, SEKTÖRÜN PUSULASI”

1999 yılından bu yana, sektörünün önemli organizasyonlarından biri olarak yoğun katılımla gerçekleştirilen Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Sergisi’nin sektörün pusulası olduğunu söyleyen Hidrolik Pnömatik Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Semih Kumbasar, “Endüstrinin güç ve hareket kontrolü gibi birden çok mühendislik disiplininin uyum içinde çalışması gereken, akışkan gücü tekniği gibi komplike sektörlerde; deneyim, bilgi ve program oluşturmanın paylaşılıp sınandığı ortak platformları yaratmak hem zahmetli, hem de dikkat ve titizlik isteyen ama bir o kadar da yararlı ve gerekli bir uğraş. HPKON, deyim yerinde ise bu ‘kutsal’ görevi, 8’inci kez yerine getirmenin huzur ve onurunu taşıyacak.1997 yılında başlayan çalışmalar sonucunda, TMMOB Makina Mühendisleri Odası adına 1999 yılından günümüze kadar İstanbul ve İzmir şubelerinin sekretarya görevini üstlendiği etkinlik bu kez yeniden İzmir’de, uluslararası katılımlı olarak, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Olgunluk dönemine ulaşmış ve kendisinden beklenenleri bugüne kadar fazlasıyla yerine getirerek sektörümüzün pusulası haline gelen HPKON, yetkin ve deneyimli kadroların emeğiyle sektörümüzün kilometre taşlarını döşeyen başlıca organizasyon oldu” dedi.

“SEKTÖRÜMÜZ ENDÜSTRİ 4.0’A HAZIR OLMALI”

Açılış konferansıyla başlayacak kongrede bildiriler, atölye çalışmaları, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, özel oturumlar, forum, panel ve konferansların düzenleneceği bilgisini veren Kumbasar sözlerini şöyle sürdürdü: “Dinamik ve interaktif bir platform oluşturabilmek amacıyla akışkan gücü ve otomasyon tekniği alanında yoğunlaşan etkinliklerde; hidrolik pnömatik sektörünün bilgi birikimiyle ulaştığı bilimsel teknik düzey, yine sektörün hizmetine sunulacak. Hidrolik ve pnömatik sektöründe faaliyet gösteren firmalar, sektörel dernekler, akademisyenler, meslek odaları ve bu alanda görev yapan mühendis ve teknik elemanların ortak platformu olarak sektörün gelişimi ve geleceği de kongre kapsamında planlanacak. Öte yandan akışkan gücü alanındaki eğitim, araştırma ve yasal mevzuat konularında yapılması gerekenler belirlenerek var olan gelişmeler hidrolik ve pnömatik alanında çalışan mühendis ve teknik elemanlarla paylaşılacak. Sektörümüzü, ‘Endüstri 4.0’ aşamasında büyük ve kapsamlı görevlerin beklendiğini göz önüne alarak, otomasyon tekniği ve endüstriyel kontrol sistemlerinde yarınki teknolojinin gerektirdiği gelişim ve dönüşüme hazır olma, sektörel yatırım ve eğitim planlarımızı geleceğin gereklerine göre gözden geçirme, elemanlarımızın bilimsel ve teknik düzeylerini yükseltme olmazsa olmazlarımız arasında yer almalıdır. Bu amaçla başta makine imalatçıları olmak üzere, Endüstri 4.0 değişiminin etkileyeceği tüm alanlarda, üniversitelerle işbirliği ve yakın temas içinde olmamız gerekiyor”.