Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2018 SAYI: 127

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ BIM ÇALIŞTAYI İÇİN TOPLANDI

İSKİD, MTMD VE TTMD ÜYELERİNİ BİR ARAYA GETİREN İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ BIM ÇALIŞTAYI (BUILDING INFORMATION MODELING-YAPI BİLGİ MODELLEMESİ) 100’ÜN ÜZERİNDE KATILIMCIYLA 7-8 ARALIK TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. İKİ GÜN SÜREN ÇALIŞTAY PROGRAMININ İLK GÜNÜNDE KONUYA İLİŞKİN TÜM BİLGİLER AKTARILIRKEN, İKİNCİ GÜNÜNDE BU BİLGİLER IŞIĞINDA İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ BIM’E GEÇİŞ YOL HARİTASINI ÇİZDİ.

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyelerinden İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneğinin (İSKİD) organizasyonuyla çalışmalarını yürüten Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinin (İSİB) de içinde yer aldığı BIM Çalışma Grubu (Building Information Modeling-Yapı Bilgi Modellemesi), BIM Çalıştayı ile hedeflediği misyon ve vizyonunu tamamladı. Çalıştay ile 2016 yılında “BIM sürecinin artan önemi doğrultusunda iklimlendirme sektörünün eylem planının oluşturulması ve hayata geçirilmesi için koordinasyonun sağlanması” misyonu ve “İklimlendirme sektörü paydaşlarının, rekabet gücünü yükseltmek ve ulusal kaynakların etkin ve verimli kullanılması amacıyla dünyada bina tasarım, yapım ve işletmesinde gelişen trendler doğrultusunda BIM sürecine geçmesi” vizyonuyla başlatılan çalışmalar tamamlamış oldu.

İki yılı aşan bir süredir devam eden çalışmalarda Türkiye’de BIM bilinci oluşturularak somut adımlar atılması sağlanırken, gerçekleştirilen örnek uygulamaların da gelecekte sektörün BIM’e geçiş sürecinde rehberlik etmesi öngörülüyor.

BIM KONUSUNDAKİ EN KAPSAMLI ETKİNLİK

Bu kapsamda çalıştay, BIM bileşenlerini bir seminerde buluşturarak konuya ilginin ve bilincin oluşturulması, farkındalık yaratılması, konunun tartışılması ve harekete geçilmesi için aksiyon alınması planıyla kurgulanırken, iki gün süren çalıştay programının ilk gününde konuya ilişkin tüm bilgiler aktarıldı, ikinci gün ise bu bilgiler ışığında iklimlendirme sektörünün BIM’e geçiş yol haritası çizildi. Çalıştayda BIM’in Türkiye için önemi, ülkemizdeki durum ve BIM Raporuna ilişkin sunumlarla birlikte, sektörel derneklerin çalışmaları, sektörel yaklaşımlar, dünyadaki gelişmeler çerçevesinde BIM sürecine geniş mercekten bakış sağlanırken, BIM ile elde edilecek fırsatlar ve dijital pazarlama ile BIM sürecine geçiş uygulama örnekleri ve tecrübeleri paylaşıldı. BIM Çalışma Grubu Üyesi Zeki Özen ise sektörün BIM sürecine geçişte ISKAV’da oluşturulacak BIM Danışma Merkezi ve BIM Kütüphanesinin müjdesini verdi.

Sektörde BIM konusunda yapılan en geniş kapsamlı ve yoğun katılımcı ile gerçekleşen etkinliğin ikinci gününde de tasarımcılar, üreticiler ve uygulamacılar ayrı çalışma grupları içinde meslek gruplarının strateji ve eylem planlarını belirleyerek sektörün yol haritasını çizdi. Diğer yandan, BIM’e geçiş sürecinde ortak ve eşgüdümlü hareket etme kararı alan sektör temsilcileri ile ISKAV bünyesinde yapılması planlanan BIM Danışmanlık hizmetleri ve BIM Kütüphanesi için sektörün tam desteği alındı.