Skip to content

OAİB DEN

KASIM 2018 SAYI: 126

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ İÇİN VERİMLİ PAZAR: TANZANYA

İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (İSİB) 23-24 EKİM TARİHLERİNDE TANZANYA’NIN DARÜSSELAM ŞEHRİNDE “İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ TANITIM GÜNLERİ” ORGANİZASYONUNU GERÇEKLEŞTİRDİ.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği, sektörün ihracat pazarını genişletmek ve uzak pazarlara açılabilmek için belirlediği yol haritasında, Afrika pazarındaki ilk durağı olan Tanzanya’da ikili iş görüşmeleri ve eğitim seminerleri düzenledi.

Bir Türkiye Tanıtım Grubu projesi olan “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günleri” programının ilki 23-24 Ekim tarihlerinde Tanzanya’da gerçekleştirilirken, daha önce uygulaması bulunmayan ve konsept olarak ilk kez yapılan tanıtım günlerinde, eğitim seminerleri, B2B görüşmeler, ürün teşhiri ve gala yemeği gibi birden fazla tanıtım aracı bir arada kullanıldı. Türk iklimlendirme sektörünün küresel pazardan hak ettiği payı alabilmesi için yoğun bir çalışma içine girdiklerini belirten İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, “2018 yılında karar alıp uygulamaya koyduğumuz ticari heyet programlarımız Şili ve Arjantin’in ardından Tanzanya ile devam etti. 2019 yılında Afrika ve Güney Amerika kıtası ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede fuar, ticareti heyeti ve tanıtım günleri çalışmalarımıza devam edeceğiz” derken, İSİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tanzanya Heyeti Başkanı Levent Aydın da, iklimlendirme sektöründen 30 firma ve 44 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen programın son derece verimli ve başarılı geçtiğini, bölge pazarını yakından tanıma imkânı bulduklarını ifade ediyor.

Organizasyona Tanzanyalı sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiğini de vurgulayan Aydın, konferanslar ve ikili iş görüşmelerine 273 firmanın katıldığını ve 22 adet eğitim seminerlerinin her birine ortalama 80 katılımcının iştirak ettiğini; ayrıca bine yakın B2B görüşmesi gerçekleştirildiğini belirtirken, Türk iklimlendirme sektörünün bölge potansiyelini değerlendirme fırsatı bulduğunu söyleyerek, “İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günleri Programı, ticari görüşmelerin yanı sıra bir eğitim faaliyeti olma özelliği de taşıyor. Programa katılan Türk firmaları, kendi tanıtımından çok bir ürünü ve o ürünün faydalarına yönelik tanıtım seminerleri yapıyor. Tanzanya, iklimlendirme sektöründe her ne kadar işin başında olsa da gelecek için potansiyeli yüksek bir pazar konumunda” değerlendirmesinde bulunuyor.