Skip to content

OAİB DEN

AĞUSTOS 2018 SAYI: 123

İngiltere’de SSI Rüzgârı Esti

Londra’da iki yılda bir çiftli yıllarda düzenlenen Farnborough International Airshow Fuarı, bu yıl 16-22 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşirken, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) milli katılım organizasyonu ile fuarda yer aldı. Ayrıca, Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ile 15 Türk firması da info stand ile fuara katılırken, sekiz Türk firması da bireysel olarak fuarda yer alarak ürünlerini sergiledi ve sektördeki son yenilikleri yakından takip etti.

Fuar sırasında Türkiye Ülke Standı ve SSI stantları, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit, SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, Londra Ticaret Başmüşaviri Mustafa Süleyman Beşli ve Londra Ticaret Müşavir Yardımcısı Ahmet Enes Tekcan tarafından da ziyaret edildi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ HAVACILIK BULUŞMASI

52 ülkeden bin 500’e yakın katılımcıya ve 29 farklı ülkeden milli katılıma ev sahipliği yapan Farnborough International Airshow 2018 Fuarı, tekli yıllarda Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Paris Airshow Fuarı gibi çiftli yıllarda düzenleniyor ve havacılık sektörü açısından dünyanın en önemli fuarları arasında gösteriliyor. Bu anlamıyla fuar, Türkiye havacılık sanayisi ürünlerinin sergilenmesi ve Türk havacılık sanayisinin ulaştığı noktanın dünyaya gösterilmesi açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. TAI ve THY, chalet alanlarında fuara katılırken, TAI’nin statik alanda sergilediği HÜRJET, ANKA, T625 Özgün Helikopter ve ATAK Helikopteri ise katılımcı ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Ayrıca, uçuş programı sırasında ATAK Helikopterinin gerçekleştirdiği gösteri uçuşları da hem Türk savunma sanayisi ihracatçıları hem de fuarın katılımcı ve ziyaretçileri tarafından ilgiyle izlendi