Skip to content

YATIRIM

ARALIK 2018 SAYI: 127

İNOVATİF GELİŞME VE KATMA DEĞERLİ ÜRETİME BÜYÜK DESTEK

MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ (MİB), KOBİ’LERİN İHTİYAÇLARINA UYGUN ÖZEL ÜRÜN VE HİZMETLER GELİŞTİREN TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB) İLE İMZALADIĞI İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜYLE, MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLAYACAK ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI.

Makine imalatçılarının teknoloji, girişimcilik ve üretim alanlarında ortak proje geliştirme, proje uygulama ve mentorluk programlarının yanı sıra MİB üyelerinin ihtiyaçlarına özel olarak TEB tarafından finansal hizmet ve ürünler sağlanmasını öngören iş birliği protokolü, 27 Kasım’da, MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan ile TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz’un katılımıyla gerçekleşen imza töreninde resmileştirildi. Buna göre, TEB’in MİB üyelerine olan desteği sadece finansmanla sınırlı kalmayacak; TEB, MİB üyelerinin rekabette güçlenmeleri ve iş hacimlerini daha da büyütmeleri için sektörel stratejik planlarının oluşturulmasına da destek olacak. Yine, makine sektörü üreticileri ve üretici paydaşlarına yönelik strateji alternatiflerinin ortaya konacağı “Türkiye Makina Sektörü Gelecek Stratejileri Konferası”na da katkıda bulunacak olan TEB; aynı zamanda hem Türkiye ekonomisine hem de MİB üyelerinin ihracatına katkı sağlamak amacıyla üretim ve ihracata yönelik büyüme ve gelişim programlarının koordinasyonlarını üstlenecek.

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİN KAPILARI MİB ÜYELERİNE AÇILIYOR

Diğer yandan, yapılan iş birliği kapsamında, Türkiye’de makine sektörünün önde gelen temsilcilerinden ve Türkiye makine ihracatının yaklaşık yüzde 60’ını gerçekleştiren MİB üyeleri ve tedarikçilerinin teknoloji ihtiyaçlarının karşılanması için TEB’in girişimcilik ekosisteminde bulunan teknogirişimcilerle etkinlikler düzenlenecekken, Teknoday ve Network Day gibi birçok etkinlikte, MİB üyeleriyle TEB’in girişimcilik ekosisteminde bulunan kuruluşlar ortak bir değer oluşturmak için bir araya gelecek.

İş birliği protokolüne yönelik bir değerlendirmede bulunan MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, TEB ile yapılan iş birliğinin ülke ekonomisi ve üretime çok ciddi faydalar sağlayacağını söylerken, “Yaptığımız ortaklığın sürdürülebilir büyümenin yanında her zaman vurguladığımız inovatif gelişme ve katma değerli üretimin önünü açacak çok ciddi bir iş birliği olduğunu düşünüyorum” dedi. İmzalanan protokol ile MİB üyelerinin TEB’in girişimcilik ekosisteminde bulunan 700’e yakın startup firmasıyla bir araya gelerek iş birliği yapmasının önünün açıldığını da sözlerine ekleyen Özkayan, “Firmalar arası ortaklık ve iş birliği kültürünün yaygınlaşmasının, sanayimizin gelişmesi, sürdürülebilir büyüme ve rekabetçilik bakımından son derece önemli olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ise iş birliği protokolü ile MİB üyelerine büyük avantajlar sağlayacaklarını vurguladı ve “Banka olarak özellikle ülkemiz ihracatının yükseltilmesinde finans ve reel sektör iş birliklerinin önemine inanıyoruz. MİB ile yaptığımız bu iş birliğiyle de Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunan üreticilerimize destek olma yolunda önemli bir adım daha atıyoruz. MİB ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği sadece finansal değil, finansal olmayan birçok hizmetimizi de kapsıyor” dedi.