Skip to content

GÜNDEM

EKİM 2016 SAYI: 101

İş Makineleri Sektörü Geleceği İnşa Edecek

“Sürdürülebilir Ol, Geleceği İnşa Et” temasıyla 20-21 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen “2. Uluslararası İş Makinaları Kongresi” sektörü bir araya getirdi ve gelecek stratejilerini tartıştı.

Türkiye’de 3,5 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşan iş makineleri sektörü, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) önderliğinde, 20- 21 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen ‘2. Uluslararası İş Makinaları Kongresi’nde bir araya geldi. İş makineleri sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi unvanına sahip Türkiye, 2023 yılına kadar sektörün ticaret hacmini 30 milyar dolara, ihracatını ise 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Türkiye, iş makineleri ihracatında halen Avrupa’da dördüncü sırada yer alıyor ve 127 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Türkiye’de 2023 yılına kadar dev projeler dâhil 750 milyar dolarlık altyapı, ulaşım, enerji ve kentsel dönüşüm yatırımı planlanıyor. Bu potansiyel, doğal olarak iş makineleri sektörünün de iştahını kabartıyor. Bu çerçevede, “Sürdürülebilir Ol Geleceği İnşa Et” temasıyla 20- 21 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen “2. Uluslararası İş Makinaları Kongresi” de sektörün geleceği için büyük önem arz ediyordu. İki gün süren ve B2B görüşmeleriyle sektörün iş sahasını genişleten kongrenin açılışında konuşan İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Tamer Öztoygar, sektörün 2023 hedeflerinden söz etti. “120’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirilen, 2023 stratejisine göre 10 milyar dolar ihracat ile 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşacak sektörümüzde, 2015 yılı itibarıyla 240 bin kişi istihdam edilmektedir” diyen Öztoygar, halen iş makineleri sektörünün yıllık 1,2 milyar dolarlık ihracatı bulunduğunu belirtti ve 2023 hedefi olan 10 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için Türkiye’de 13,5 milyar dolarlık üretim kapasitesi olması gerekliliğinin altını çizdi. Bu çerçevede yabancı iş makineleri firmalarını Türkiye’de yatırıma davet eden Öztoygar, ayrıca ihracat için yeni pazar arayışlarını da sürdürdüklerini belirterek “İran, Rusya, Malezya, Singapur gibi yakından takip ettiğimiz pazarlar var. Aynı zamanda Hindistan, Güney Amerika gibi pazarlarda da heyetlerimizin görüşmeleri söz konusu. Tüm bunlarla beraber Afrika kıtası da ulaşmayı hedeflediğimiz noktalardan birisidir” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK VURGUSU

2. Uluslararası İş Makinaları Kongresi Başkanı Cüneyt Divriş ise kongrede yaptığı konuşmada, “Tekerleğin icadından bu yana insanoğlunun doğayı kendi ihtiyacı doğrultusunda yapılandırma süreci hiç sonlanmadı. Yollar, köprüler, su kemerleri, binalar ve birçokları. Bu serüven iş makinesi teknolojisinde sağlanan ilerleme ile yıllar boyutundan aylar boyutuna indi. İş makinesi, görünen yüzü ile genelde yıkıcı özellikleriyle ön plana çıkmış, bir nevi toplumun gözünde çevreye verilen tahribatın sorumlusu olarak görülmüştür. Oysa bir insan yapısı olan iş makineleri, gücü temsil eder ve yine insanın elinde nasıl kullanıldığına bağlı olarak asgari seviyede doğal tahribata yol açarak insanlığın gelişimine katkı sunar. İşte bu amaçla Kongremizin temasını ‘sürdürülebilir bir gelecek için iş makinesi’ olarak belirledik” değerlendirmesinde bulundu.

DEV YATIRIMLAR HAYATA GEÇECEK

Kongre kapsamında düzenlenen oturumların ilkinde Türkiye ekonomisinin son durumu ve sektör ekonomisi mercek altına alındı. Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’ın moderatörlüğünde ilerleyen “İş Makinaları ve Ekonomik Sürdürülebilirlik” başlıklı oturumda sektörün önemli aktörlerinde Hidromek’in danışmanı Merih Özgen, uluslararası pazar araştırma ve yönetim danışmanlığı şirketi Off Highway Research Genel Müdürü David Phillips, İMDER Yönetim Kurulu Üyesi Cevat Alemdar ile STFA İnşaat Grubu Başkan Yardımcısı Recep Çimen izleyicilere görüşlerini aktardı. Off Highway Research Genel Müdürü David Phillips, sunumda, sektörün beş yıllık geleceğiyle ilgili görüşlerini dinleyicilerle paylaşırken, Türkiye’nin sektörde nasıl konumlanması gerektiğine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

NİTELİKLİ İNSAN KAYNAKLARI İÇİN NELER YAPILMALI?

Kongrenin ilk gün oturumlarında MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran da “Toplum, İnsan Kaynakları ve Eğitim” başlıklı oturumun moderatörlüğünü yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Hidromek Genel Müdürü Hasan Basri Bozkurt, Fevziye Mektepleri Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak ve Türk Traktör İnsan Kaynakları Direktörü Osman Demir’in konuşmacı olarak katıldığı oturumda, genel olarak Türkiye’deki nitelikli teknik insan kaynaklarının eğitimi üzerine ufuk açıcı bir tartışma ortamı oluşturuldu. Dalgakıran, bu çerçevede yapılması gerekenleri özetlerken, “Araştıran, okuyan, şüphe eden, merak eden analitik bir gençlik yetiştiremezsek gelecekte kibirli, özgüveni yüksek, cesur ama vizyonsuz bir insan kaynağımız olacak. Bizim nitelik, nicelik sorunumuz var. Gelecek hedeflerimizi gerçekleştirmek istiyorsak, mutlaka eğitimde niteliğe öncelik vermemiz gerekiyor” sözlerini kullandı. Kongrenin ikinci gününde ise Dünya İş Makinaları Ekonomik Forumu, David Phillips’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panele, Endonezya İmar ve İskan Bakanlığı Genel Müdürü Yusid Toyib, Çin İş Makinaları Derneği Başkanı Qi Jun, AB İş Makinaları Federasyonu Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Lars Goran Andersson, Borusan Makina ve Güç Sistemleri Müşteri Destek Direktörü Adnan Keskin, Brezilya İş Makinaları Derneği Direktörü Rissaldo Laurenti, Hindistan Sanayi Konfederasyonu Yürütme Kurulu Üyesi Amarnath Ramachandran, Yusuf Bin Ahmed Kanoo Company Genel Müdürü Srini Kadaba ile Off-Highway Research Kıdemli Danışmanı Chris Sleight katıldı.