Skip to content

KAPAK

OCAK 2019 SAYI: 128

İSDER ÜYELERİ İHRACATA ODAKLANIYOR

2018 yılı, ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelerin piyasaya ve tedarikçi fiyatlarına yansımaları itibarıyla ürün maliyetlerinde dalgalanmalara sebep olsa da vinç ve platform üreticisi üyelerimiz yurt dışı pazarlarda sabit bir fiyatlandırma politikası izleyerek ihracatta başarılı bir yıl geçirdi. Kurlarda ortaya çıkan sıçramalar sonucunda artan enflasyonun etkisiyle, istif makineleri sektöründeki firmalar da ihracata ağırlık verirken, bunun sonucunda vinç sektörünün ihracatında yaklaşık yüzde25, platform sektörünün ihracatında yaklaşık yüzde 5 büyüme gerçekleşti.

İç pazarda ise forklift ürün grubunda yüzde 31, depo içi ekipmanda yüzde 28, vinç ürün grubunda yüzde 27 ve platform ürün grubunda ise yüzde 35 daralma yaşadık. 2018 yılında İSDER üyeleri bazında forklift satışı 4 bin 600 adet civarı olurken, yaklaşık 4 bin 900 adet depo içi ekipman, 1100’e yakın vinç, 1600 adet civarı platform satışı yapıldı. Daralan iç pazarın etkisiyle ihracatçılar farklı pazarlara yöneldi ve dünya üzerinde olabildiğince farklı noktalara satış yaparak ticari risklerini azaltmaya çalıştı.

İthalatta ise 2018 yılının özellikle son çeyreğinde iç pazardaki talep azalması, düşen sanayi üretimi ve artan işsizlik gibi etkenlerle forklift ürün grubunda yüzde 20, platform ürün grubunda yüzde 26 düşüş yaşanırken, vinç sektörünün ithalatında ise büyük bir artış yaşandı. Bir önceki yılın yaklaşık üç katı artan vinç ithalatının içerisinde özellikle gantri tip vincin payı dikkat çekerken, bu büyük artışın sebebinin proje bazlı bir çalışmayla ilgili vinç grubunun Türkiye’de üretilmeyen tonajına ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz.

2019 yılında forklift ürün grubunda iç pazarda 6 ila 7 bin arası forklift satışı olacağını ve pazarın yüzde 25 ila yüzde 30 civarında daralacağını tahmin ediyoruz. Platform ürün grubunda da yüzde 70’lere varan bir daralma öngörülüyor.

Üyelerimizden aldığımız görüşler ise 2019 yılında ihracatın artacağına işaret ediyor. Bu yıl atılacak atımlar uzun vadede doğacak sonuçlar için oldukça önemli olacak. Doğru atılacak adımlarla yaşanan olumsuzlukların bir süre sonra yeniden ortaya çıkmasını engelleyebiliriz. Özellikle ihracatçılarımızın doğru pazarları tercih ederek ihracat ağlarını genişletmeleri, Türkiye’nin cari açığının kapanması için önem arz ediyor. İSDER, Ticaret Bakanlığı destekli URGE Projesi (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) başta olmak üzere yürüttüğü çalışmalarla ihracat yapan üyelerinin stratejilerinin belirlenmesinde onlara yardımcı oluyor. Aynı zamanda bazı yasal düzenlemelerin de sektörün olumlu olarak etkilenmesi yönünde çıkarılması için çalışmalar yürütüyor.