Skip to content

OAİB DEN

HAZİRAN 2019 SAYI: 133

İSİB SEKTÖREL TİCARET HEYETİ POLONYA’DAYDI

İKLIMLENDIRME SANAYI İHRACATÇILARI BIRLIĞI (İSİB) TARAFINDAN ORGANIZE EDILEN POLONYA SEKTÖREL TICARI HEYET ORGANIZASYONU 19 TÜRK FIRMANIN KATILIMIYLA 7-10 MAYIS TARIHLERINDE GERÇEKLEŞTIRILDI.

Heyete başkanlık yapan İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş, Polonya iklimlendirme sektöründe 2018 yılında 8,5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini söyleyerek, Polonya’ya en fazla iklimlendirme ihracatı yapan ilk beş ülkenin ise Almanya, Çin, İtalya, Çekya ve Fransa olduğunu belirtti. Türkiye’nin 130 milyon dolarlık ihracatla 13’üncü sırada yer aldığının altını çizen Aktaş, “2016’da 18’inci sırada yer aldığımızı hatırlarsak hızlı bir yükseliş gerçekleştirdiğimiz söylenebilir. Polonya’nın iklimlendirme ithalatından aldığımız pay yüzde 2 oranında ve bu oran dünya ortalamamızın iki katından da fazla. Özellikle ısıtma ürünlerinde bu payın yüzde 7’yi geçmiş olması dikkat çekiyor. Isıtma gibi diğer ürün gruplarında da benzer paylara ulaşabilirsek, Polonya’nın iklimlendirme sektöründe ana tedarikçilerinden biri konumuna gelebiliriz. Polonya’da Türk müteahhitlik firmalarının aktif rol üstlenmesi de iklimlendirme sektörü için önemli bir avantaj. Polonya iklimlendirme sektörünün dünyanın 14’üncü, Avrupa’nın ise sekizinci büyük ithalatçı ülkesi olduğu dikkate alınırsa, bu pazarda daha kalıcı ve etkili faaliyetlerde bulunma gerekliliğimiz daha iyi anlaşılabilir. Polonya, genel olarak son 10 yılda ciddi anlamda pozitif gelişme gösterdi ve ekonomisi büyümeye devam ediyor. Bu özellikleriyle Polonya, her alanda Türk ihracatçıları için çok önemli bir pazar olarak görülüyor” dedi.

“YAKALADIĞIMIZ OLUMLU HAVAYI DEVAM ETTIRMELIYIZ”

Etkinlik kapsamında yapılan B2B görüşmelerinin faydalı geçtiğine de değinen Aktaş, “İSİB katılımcıları olarak yapılan B2B görüşmelerde firmalarımız yoğun ve hedeflerine odaklı görüşmeler yaptı. B2B görüşmelere Polonya’da iş yapan önemli inşaat firmaları ve yatırımcılar da dahil olmak üzere 39 farklı firma katıldı ve toplamda 131 adet iş görüşmesi gerçekleştirildi. İSİB olarak Polonya’da yakaladığımız bu olumlu durumu devam ettirmek için bundan sonra da bu ziyaretlerimizi düzenli olarak devam ettirmeyi planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Firmaların yanı sıra sektör derneği Polish Ventilation Association ve Polonya- Türkiye Ticaret Odasıyla da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için görüşmeler yapan İSİB Heyeti, Polonya-Türk İşadamları Birliğiyle yaptığı görüşmede ise Polonya’ya ihracat yapmak isteyen tüm İSİB üyelerine her konuda destek sağlanacağı bilgisini aldı.